פארק נאות קדומים פארק נאות קדומים
פארק נאות קדומים
(צילום: אבי לוי)
פארק נאות קדומים, אחד מאתרי המורשת העבריים והישראליים החשובים בארץ, נמצא בסכנת סגירה מיידית עקב קיצוץ חד בתקציבו. יותר מ-50 עובדים מועסקים בפארק ביער בן שמן, ואם לא יימצא בקרוב פתרון למצב 40 מהם יפוטרו.
בשנים האחרונות משרד החינוך תקצב את הפארק, יחד עם שלושה אתרים נוספים קטנים יותר בגודלם - עין יעל, חפץ חיים ולוטם. תקציבו של פארק נאות קדומים עמד על כ-3 מיליון שקלים, אך במהלך שנת 2019 הועברו מיליון שקלים בלבד.
בפארק מבקרים יותר מ-250 אלף איש מדי שנה, מתוכם כ-80 אלף תלמידים. מנכ"ל נאות קדומים נתן איתן שיגר השבוע מכתב לשר החינוך הרב רפי פרץ ובו כתב: "אני מצר על כך שהמדינה לא השכילה למצוא תקציב קטן מאוד שיוכל לאפשר את המשך קיומו של נאות קדומים. מבלי התקציב הזה ממשרד החינוך, נאות קדומים תיאלץ לסגור את שעריה ולהפסיק באחת את המפעל החינוכי הייחודי הזה שהוקם לפני 55 שנים, מפעל אשר מחזק את תחושת השייכות והזהות של עשרות אלפי תלמידים באופן חווייתי ובלתי אמצעי".
פארק נאות קדומים פארק נאות קדומים
תלמידים במהלך ביקור בפארק
(צילום: אבי לוי)
פארק נאות קדומים פארק נאות קדומים
(צילום: אבי לוי)
פארק נאות קדומים פארק נאות קדומים
(צילום: אבי לוי)
הפארק גובה מהמבקרים מחיר כניסה סמלי של 25 שקלים. כסף זה משמש לתקצוב של 70 אחוזים מהפעילות. יתרת הסכום מתוקצבת בקביעות על ידי משרד החינוך בשל מיקומו המרכזי והחשוב בשימור המורשת העברית והישראלית.
איתן הוסיף וכתב כי "שמורת טבע שניטעה כולה במעשה חושב, עם הבאת שתילים ועצים מארצות רחוקות ועם הרצון לדמות אזורים שונים מתקופות התנ"ך, המשנה והתלמוד, תיאלץ לכרות את עציה ואת כל שתיליה ולנטוש ריאה ירוקה במרכז הארץ".
ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "המשרד הקצה את הסכום הקבוע בבסיס המועבר מדי שנה למקום. למרבה הצער, יתרת התקציב שמועברת במסגרת הסכמים קואליציוניים לא הועברה מאחר שאין קואליציה".