צפו בסיור המצולם באתר מצדה
(צילום: עמיר אלוני ונועה גורדון, רשות הטבע והגנים)


בשנה שעברה כבשה מצדה את צמרת רשימת האתרים המטוילים ביותר בארץ, ואף חצתה לראשונה את רף המיליון מבקרים בשנה – אך כבר יותר משבוע שהאתר הפופולרי עומד שומם.
"לראות את מצדה ריקה ממבקרים זה מחזה עצוב", אומרת נועה גורדון, מנהלת הגן הלאומי. "אתר שאפשר חוויה משמעותית למבקרים מכל העולם - עצר. נסגר זמנית, יחד עם כל העולם".
גן לאומי מצדהגן לאומי מצדה
גן לאומי מצדה
(צילום: shutterstock)
את 2019 סיימו במצדה עם כ-1,150,000 מבקרים – שנת שיא בכמות המבקרים באתר, לאחר גידול של כ-20% בכמות המבקרים בכל שנה בשלוש השנים האחרונות. "בשטח זה התבטא בעומסים באתר, בהמתנה לקופות ולרכבל", מציינת גורדון.
זריחה מול מצדהזריחה מול מצדה
זריחה מול מצדה
(צילום: מנו גרינשפן)
"שנת 2020 נפתחה בתחזיות לגידול משמעותי נוסף בכמויות המבקרים. עד ממש לא מזמן היינו עסוקים בתוכניות פיתוח על מנת שנוכל להיערך לקליטה של יותר מ-2 מיליון מבקרים בשנה", היא מוסיפה. "תוכניות שכללו בין היתר תכנון מערכת הזמנות ובקרת כניסה ממוחשבות שיאפשרו תשלום און-ליין, הזמנת כרטיסים מראש לפי שעות הגעה מתוכננות לאתר וניהול אפקטיבי באתר עצמו, לטובת צמצום התורים ושיפור חוויית המבקר, כפי שנהוג באתרי תיירות מובילים בעולם".
ואז הגיע משבר הקורונה. "הנגיף הזה הפתיע גם אותנו. בתוך שבועיים האתר עבר מקליטה של יותר מ-4,000 איש ביום - לכמה מאות, ובהמשך לסגירה מלאה על פי הנחיות משרד הבריאות", היא מספרת. "אנחנו במצדה עובדים כיום בצוות מצומצם מאוד, על מנת לשמור על הקיים.
מנהלת אתר מצדה, נועה גורדוןמנהלת אתר מצדה, נועה גורדון
מנהלת אתר מצדה, נועה גורדון
(צילום: רשות הטבע והגנים)
"אני יודעת שייקח זמן עד שנחזור לשגרה, ובהמשך עוד זמן עד שהתיירות תתאושש מהמשבר העולמי. בשנת 2020 לא נשבור שיאים ולא נחגוג את פריחת התיירות, אבל נמשיך לתכנן ולהיערך לעתיד, על מנת שכשיגיע הזמן - נוכל לקלוט שוב אלפי תיירים ומבקרים ביום, ונאפשר חוויה משודרגת ואיכותית לכל מי שיבחר להגיע ולהתרגש איתנו", מסכמת גורדון.
שאול גולדשטיין, מנכ"ל רשות הטבע והגנים, שומר גם הוא על אופטימיות ומבטיח כי "מצדה לא נופלת. היא לא תיפול. היא יצאה לחופשה. אנחנו שומרים עבורכם על ההר שהפך לסמל החירות והמשך האמונה. ההר הזה ממשיך לשדר לנו כוח, ואנחנו רק מחכים שהכול יעבור ונוכל שוב לטפס בשביל העולה אל ההר".
מנכ"ל רשות הטבע והגנים, שאול גולדשטיין ומנהל מחוז דרום ברט"ג, גלעד גבאי במצדה, בימים שממש לפני סגירת האתרמנכ"ל רשות הטבע והגנים, שאול גולדשטיין ומנהל מחוז דרום ברט"ג, גלעד גבאי במצדה, בימים שממש לפני סגירת האתר
מנכ"ל רשות הטבע והגנים, שאול גולדשטיין ומנהל מחוז דרום ברט"ג, גלעד גבאי במצדה, בימים שממש לפני סגירת האתר
(צילום: רשות הטבע והגנים)