5 צפייה בגלריה
פעילות "שירת הכוכבים" במכתש הגדול, ירוחם
פעילות "שירת הכוכבים" במכתש הגדול, ירוחם
"שירת הכוכבים"
(צילום: שחר כהן)
אירועי "לילה על חלל" המשלבים פעילויות כוכבים, מדע וטבע יתקיימו היום (יום ה') בחניוני לילה נבחרים. האירועים יתקיימו כמחווה ליורי גגארין, האדם הראשון בהיסטוריה שהגיע לחלל ב-12 באפריל 1961, ול"בראשית", החללית הישראלית הראשונה, שהגיעה לירח בתאריך 11 באפריל 2019. הפסטיבל יתקיים בחניוני הלילה של רשות הטבע והגנים בבארות, ממשית, תל ערד, מצדה, כוכב הירדן וחוות משמר הכרמל. בנוסף לכך ולמקרה שפספסתם - חוגגים היום גם את "יום כדור הארץ", בנושא איכות סביבה וישנם אירועים גם בנושאים אלו.
5 צפייה בגלריה
גן לאומי תל ערד
גן לאומי תל ערד
חוגגים הלילה את אירועי לילה על חלל ויום כדור הארץ. גן לאומי תל ערד
(צילום: מנו גרינשפן)
האירועים הלילה הם ביוזמת סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע והטכנולוגיה, עמותת Space IL ורשות הטבע והגנים.

אירועי "לילה על חלל"

במסגרת האירועים, בכל חניון לילה ובכל מועד יתקיימו הפעלות לכל המשפחה, ביניהן: סיפורים על האדם הראשון שיצא לחלל הכוללים אומץ וראשוניות, ועד החללית הישראלית הראשונה שהגיעה לירח, פעילות שתמחיש ותעזור להבין מהו כוח המשיכה של כדור הארץ, כיצד התנתק ממנו האדם הראשון בחלל ומה היה המסלול של בראשית מכדור הארץ ועד לירח.
תצפיות והדרכות חווייתיות על כוכבי לכת, גרמי השמיים וקבוצות הכוכבים, צפייה בעזרת טלסקופים על הירח, מכתשיו, הרמות והימות שבו, בחינת הטבעות של כוכב שבתאי וירחיו של הכוכב צדק וכן יצירת מודליים חווייתיים של כוכבי השמיים.
5 צפייה בגלריה
חאן בארות
חאן בארות
חאן בארות
(צילום: יניב כהן, רשות הטבע והגנים)
5 צפייה בגלריה
ממשית
ממשית
ממשית
(צילום: רט"ג)
האירועים יתקיימו בימי חמישי: 22.4 (היום ויום כדור הארץ), 29.4, וב-6.5 בחניוני הלילה של רשות הטבע והגנים כאמור.
הפעילויות יתקיימו בסבבים ובקבוצות בהתאם להנחיות התו הסגול. ההשתתפות בפעילויות מיועדת עבור הלנים בחניוני הלילה של רשות הטבע והגנים שבהם מתקיימים האירועים, וללא עלות נוספת מעבר לעלות הלינה. בחניונים שונים ניתן למצוא פעילויות שונות אשר משתנות בין חניון לחניון.
ההרשמה מראש ללינה בחניוני הלילה במועדי האירועים מתאפשרת באתר של רשות הטבע והגנים. בנוסף, תקיים המועצה האזורית ערבה תיכונה אירוע "לילה על חלל" ביום חמישי 29.4. האירוע אינו בתשלום אך מצריך הרשמה מוקדמת. מספר המקומות מוגבל. לפרטים והרשמה באתר המועצה האיזורית ערבה תיכונה.

פעילויות לכבוד יום כדור הארץ

מטרותו של יום כדור ארץ (Earth Day) שמצוין מדי שנה ב-22 באפריל, לעורר מודעות לנושאים שונים הקשורים בהגנה על כוכב הלכת שלנו, כגון התחממות גלובלית, שימוש בפלסטיק, זיהום אוויר, שימור ושחזור, מדע וחינוך. מדי שנה כמיליארד בני אדם מכ-200 מדינות מקדישים את יום כדור הארץ להסברה ולפעולה וישראל היא אחת מהן.

בין האירועים שהתקיימו היום:

פתח תקווה
בואו לציין יחד עם עיירית פתח תקווה את יום כדור הארץ, במהלכו תוכלו להצטרף לפעילות מרתקת לכל המשפחה בה תשמעו על הגלקסיות השונות, תהנו ממגוון עמדות תצפית ויצירה, ותתנסו בהדמיה של תופעות אסטרונומיות שונות. ובשעה 20:45 תתקיים פעילות חווייתית - דייט לאור הירח המיועדת למבוגרים וזוגות.
מתי? חמישי, 22 באפריל, החל מהשעה 18:30.
איפה? האירוע יתקיים בגן ליפשיץ, פינת רחוב בעצמאות 62.
הפעילות מיועדת לכל המשפחה, ההשתתפות באירוע כרוכה בהרשמה מראש ובעלות של 10 שקלים למשתתף.
המקום נגיש לבעלי מוגבלויות.
קרית שמונה
ברשת המתנסים קרית שמונה בשיתוף עיריית קריית שמונה תחכה לכם תצפית כוכבים מרהיבה, פעילות פלנטריום ומגוון רחב של פעילויות יצירה ומחזור לכל המשפחה.
מתי? חמישי, 22 באפריל, החל מהשעה 19:00-21:30.
איפה? האירוע יתקיים במנהלת רובע ג', הפעילות מיועדת לכל המשפחה, ההשתתפות באירוע פתוחה לקהל הרחב בחינם!
המקום נגיש לפעילות, התצפית נגישה חלקית.
ירכא
לציון יום כדור הארץ במרכז החלל ע"ש אילן רמון תוכלו להשתתף בהרצאה מרתקת בשפה הערבית על זיהום אור, לשמוע הסברים על כיפת השמים וליהנות מסיור מודרך בתצפית הכוכבים במקום.
מתי? חמישי, 22 באפריל, החל מהשעה 19:00.
איפה? האירוע יתקיים במרכז החלל ע"ש אילן רמון בכפר ירכא, הפעילות מיועדת לכל המשפחה, ההשתתפות באירוע פתוחה לקהל הרחב בחינם!
המקום נגיש לבעלי מוגבלויות.
נתניה
יום כדור הארץ הוא היום הבינלאומי המעלה את המודעות להגנת הסביבה של כדור הארץ. לכבוד יום כדור הארץ אגף איכות הסביבה בשיתוף פלנתניה מזמינים אתכם לפעילות חווייתית בפלנתניה.
מה בתוכנית?
מתי? בשעה 19:00 נערוך מופע כוכבים בפלנטריום "אל עולמות מעבר" ותצפית טלסקופים.
5 צפייה בגלריה
פלנתניה מרכז מדע, חלל ותרבות
פלנתניה מרכז מדע, חלל ותרבות
פלנתניה מרכז מדע, חלל ותרבות בנתניה
(צילום: רן אליהו)
בשעה 20:00 - תתקיים הרצאה על ידי חגית גפן, מנכל"ית הרשות הירוקה בנושא: "למה כולם מדברים על משבר האקלים". ההרצאה מגיל 18 ומעלה.
*תצפית טלסקופים תתקיים בהתאם לתנאי מזג האוויר.
מתי? חמישי, 22 באפריל, החל מהשעה 18:00.
איפה? האירוע יתקיים במרכז הפלנתניה, רחוב צ`יאונה (סמפו) סוגיהרה 1, הפעילות מיועדת לכל המשפחה, ההשתתפות באירוע כרוכה בהרשמה מראש, הצגת תו ירוק ובעלות של 15 שקלים.
אור עקיבא
אשכול פיס בקרית חינוך עמית עתידים אור עקיבא מזמין את הכיתות המדעיות ז-י"א לפעילות בנושא יום כדור הארץ. במסגרת הפעילות תתקיים תצפית ירח וקבוצות כוכבים ובנוסף יפעלו תחנות במגוון נושאים: חקלאות בחלל, נשים בחלל, כוכב הלכת מאדים, החללית בראשית, מחכים לראותכם!
מתי? ראשון, 25 באפריל, החל מהשעה 18:00.
איפה? האירוע יתקיים באשכול פיס בקרית חינוך עתידים, הפעילות מיועדת לתלמידי חט"ב כיתות מדעיות ז'-ט, תלמידי מגמת פיזיקה י'-י"א, ההשתתפות באירוע פתוחה לקהל הרחב בחינם. נגישות מלאה.
באר שבע
החווה החקלאית בבאר שבע מציעה פעילות לכל המשפחה בשיתוף בית יציב עיריית ב"ש ואולפנת חן במדבר. הפעילויות מותאמת לכל המשפחה ובמהלכה נבצע ונערוך הדגמות וניסויים המסבירים את החשיבות בשמירה על כדור הארץ שלנו.
מתי? ראשון, 2 במאי, החל מהשעה 16:00-18:30.
איפה? האירוע יתקיים בחווה החקלאית באר שבע, הרב חיים חביב 4, הפעילות מיועדת לכל המשפחה, ההשתתפות באירוע ללא תשלום אך מותנית בהרשמה.
המקום בעל נגישות חלקית, לחלק מהמקומות בחווה אין נגישות.