טרק אלפיני בחרמון בשנה שעברהטרק אלפיני בחרמון בשנה שעברה
טרק אלפיני בחרמון בשנה שעברה
(צילום: יגאל ארד)
מטיילים שחיכו חודשים ארוכים לשלג ותכננו לנצל את ההזדמנות הנדירה לעשות "טרק אלפיני" בארץ, נדהמו היום (חמישי) לגלות כי בצה"ל לא מאפשרים להם לטייל בסוף השבוע הקרוב במסלול הר חבושית שברכס החרמון. זאת למרות שאם לא יהיו הפתעות, אתר החרמון צפוי להיפתח לגלישה.
צילום: אתר החרמון
משום שמדובר בשטח אש ובשל הקירבה לגבול הסורי, נדרש לקבל אישור מקדים לטיול במסלול מחטיבת החרמון. בכניסה למסלול אף ניצב שלט ולפיו אין לטייל מבלי לתאם עם צה"ל. אולם כאשר מנסים לקבל אישור לטיול בשבת הקרובה, נאמר בחטיבה כי "אי אפשר בגלל מזג אוויר וביטחוני". יש לציין כי חברות טיולים שונות אף מוציאות סיורים מודרכים במסלול – ועליהן להיערך לכך תוך זמן קצר.
בעקבות פניית ynet ולאחר בדיקה בצה"ל, הובהר כי האיסור הצבאי מתייחס רק למקטע קצר בחלקו התחתון של ההר, שאינו מאפשר לדבריהם הליכה בשלג מסיבות בטיחותיות - מקטע שאותו ניתן לעקוף דרך קופות האתר.
הוד, מטייל שניסה לתאם טיול בהר חבושית בשבת הקרובה, סיפר ל-ynet כי נתקל בקושי בתיאום הטיול במסלול זה גם בשנה שעברה, בזמן שאתר החרמון היה פתוח כרגיל. "בשנתיים האחרונות אנחנו נתקלים במחסום לא צפוי – צה"ל. עד היום הכניסה לאתר החרמון ברגל מחייבת תיאום מול החמ"ל החטיבתי שנמצא באתר. נראה שצה"ל מחליט באופן גורף שלא לאפשר למטיילים להיכנס לאתר החרמון בשלג, לא הצלחתי להבין מה הסיבה. האבסורד הוא שבזמן שצה"ל אוסר על מטיילים להיכנס רגלית לחרמון, האתר עצמו פתוח ואין בעיה להיכנס כל עוד משלמים בקופות ובאים לעשות סקי או סנובורד".
לדברי הוד, "אתר החרמון הוא גוף גדול וחזק, ואם אין סיבה ביטחונית ברורה הוא מקבל את אישור הצבא. אבל האזרח הבודד מנוע מלטייל באותה שמורה שבה לגולש מותר לגלוש. התחושה היא שצה"ל יוצר אפליה".
מסלול הר חבושיתמסלול הר חבושית
השלט שבו כתוב כי יש לתאם את הטיול עם צה"ל.
(צילום ארכיון: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע)
מסלול הר חבושית הוא מסלול הטיול הגבוה ביותר בארץ והיחיד אשר מאפשר "טרק אלפיני" בישראל. המסלול המסומן בירוק מתחיל ליד הקופות התחתונות של אתר החרמון (רום 1,472 מטרים), אשר פעילות רק בעונת הסקי, ומסתיים בתחנה העליונה של רכבל המבקרים (רום 2,028 מטרים). השביל מתפתל במעלה ההר לאורך כ-3 ק"מ ומשקיף על שוליו המערביים של החרמון, וביום עם ראות טובה ניתן אף לראות את פסגת הבופור בלבנון.
"לישראל יש רק חרמון אחד, אין לנו הר אחר ללכת אליו, אין עוד הרים בישראל שמקבלים מנות של שלג כמו החרמון", מוסיף הוד. "במשך שנים יש לנו מסורת של טיולים לחרמון בחורף ובאביב, ואנו משתדלים בעיקר בתקופות שבהן יש שלג. הטיול בשלג הוא חוויה יוצאת דופן, ובמדינת ישראל מדובר בתופעה קצרה וחולפת. כשהשלג סוף סוף כאן, אנחנו עושים מאמץ ומגייסים הרפתקנים שרוצים לחוות איתנו את העוצמה הזו של טיול רגלי בהר הגבוה בישראל. זו חוויה בתולית, כל פסיעה בשלג מרגישה כמו פריצת דרך חדשה וזו תחושה נהדרת, התמונות והנופים המוכרים מקבלים משמעות אחרת לגמרי כשההר כולו מושלג".
טרק אלפיני בחרמון בשנה שעברהטרק אלפיני בחרמון בשנה שעברה
בהחלט הפסד למטיילים
(צילום: יאיר קדמן)
טרק אלפיני בחרמון בשנה שעברהטרק אלפיני בחרמון בשנה שעברה
(צילום: יאיר קדמן)
טרק אלפיני בחרמון בשנה שעברהטרק אלפיני בחרמון בשנה שעברה
(צילום: טיולי רדיוס)
באביב ובתחילת הקיץ, מדובר במסלול עם נוף מרהיב ופריחה ייחודית שניתן לפגוש רק כאן, בזמן שבשאר הארץ הנוף כבר צהוב. בקיץ, עם זאת, מומלץ להתחיל את המסלול בפסגה – ומשם לרדת.
מדובר צה"ל נמסר בתגובה לטענות: "בחודשי החורף, במהלכם נפתח אתר החרמון לגולשים ולמבקרים, האחריות בדבר כניסת מטיילים להר חבושית עוברת להחלטת הנהלת האתר בהתאם לתנאי מזג האוויר. בחלקו התחתון של ההר ישנו מקטע קצר שאינו מאפשר הליכה בשלג מסיבות בטיחותיות בלבד. האיסור הצבאי למטיילים מתייחס למקטע זה בלבד, בשאר חלקי הר חבושית אין איסור כניסה צבאית למטיילים".
מאתר החרמון נמסר בתגובה: "במהלך הקיץ, הפעילות במרחב החרמון הינה חופשית ועל כן התנאי היחיד הינו היתר ביטחוני מטעם צה"ל. במהלך החורף הכניסה לאתר מחויבת בתשלום. מסלולי הליכה בחלקם חוצים את מסלולי הסקי וזו כבר סוגייה בטיחותית מול הגולשים ומול חתולי השלג שנעים בשטח. כל קבוצה כזו מחויבת בתיאום מול אתר החרמון. כל קיום פעילות אזרחית במרחב האתר מאושרת על ידי גורמי צה"ל לאתר החרמון".
פרסום ראשוני: 19:01 , 09.01.20