ריאיון עם הישראלים שנמצאים כעת באתונה
(צילום: שמוליק דודפור)

לאור העלייה בתחלואה ביוון וההחלטה להכניס ערים ואזורים - בעיקר בצפון המדינה, לעוצר חלקי, ניסינו להבין איך זה מרגיש עבור הישראלים לנסעו לנפוש שם כעת.
יווןיוון
יוון משנה מדיניות ומגבילה אזורים בעקבות העלייה בתחלואה
(צילום: shutterstock)
ערן שטייניץ (25) מטייל באתונה עם בת זוגו ועוד זוג חברים. הם נמצאים שם מיום שישי שעבר ואחרי שהגיעו החלו להגיע הדיווחים על העלייה בתחלואה במדינה. בתוך כך הממשלה היוונית החליטה על עוצר לילי שאומר שכל המקומות נסגרים בחצות ועל חובת עטיית מסכה גם במקומות פתוחים וברחובות. מצב שבמרבית המקומות התיירותיים ביוון כבר החלו ליישם עוד קודם.
האי קוס יווןהאי קוס יוון
האם ההגבלות ישנו את החופשה במדינה?
(צילום: shutterstock)
בריאיון לאולפן ynet מספר שטייניץ כי "לא באמת מרגישים משהו שונה כאן. כולם הולכים עם מסכות - גם ברחוב וגם במקומות סגורים כמובן. דווקא מי שהכי פחות מקפידים על מסכות אלו הישראלים לצערינו. אבל היוונים ממש מקפידים ללכת איתן ברחוב, אגב עוד לפני שהממשלה החלה להטיל את ההגבלות".
עוד סיפרו השניים כי ישנה תופעה בעיר של מסיבות מחתרתיות, כלומר מסיבות שממשיכות גם אחרי חצות בצורה חשאית לכאורה. "זה עניין של בחירה. אנחנו לא ממשיכים למסיבות האלה וחוזרים למלון ברגע שהכל נסגר".
ערן שטייניץ ובת זוגוערן שטייניץ ובת זוגו
"לא מרגישים שינוי". ערן שטייניץ ובת זוגו ביוון
(ערן שטייניץ)
גם ירדן פולק (22) מטיילת בבירת ייון עם חברתה. פולק הגיעה רק ביום שישי האחרון ומספרת כי "העוצר לא מורגש ממש. הרחובות מפוצצים באנשים ובתיירים. בכל מקרה אנחנו חוזרות לחדר במלון בסביבות 00:00". לדבריה, המלון בו הן לנות נמצא ברחוב שבו ישנם לא מעט ברים ומסעדות "וקצת אחרי חצות יש שקט מוחלט".
כעת השתיים נוסעות מאתונה לאי פארוס להמשך הטיול שלהן, בלי לדעת ממש מה מחכה להן בימים הקרובים - הן מבחינת המצב ביוון והן בבחינת החזרה ארצה.
"כרגע לא התבקשנו לעשות עוד בדיקות קורונה, גם לא לפני החזרה לארץ. אבל אולי אני אעשה בשביל השקט שלי", אמרה פולק.
ירדן פולק באתונהירדן פולק באתונה
ירדן פולק באתונה
(מתוך עמוד האינסטגרם yardenpolak)
גם שטייניץ ובת זוגו וגם פולק מסכימים כי ההרגשה ביוון היא די רגילה וכי אולי כלי התקשורת העולמית והישראלית בפרט מעט ניפחו את המצב במדינה. "בכל המטרופולין של אתונה יש חמישה מיליון איש ומדווחים כאן על 200-300 חולים ביום, כך שהמספרים לא מדאיגים", סיכם שטייניץ.
מורן אילוז ומשפחתה ששוהים כעת בכרתים אמרו ל-ynet: "אנחנו עוקבים כל הזמן אחר המצב והעדכונים מהארץ בנוגע לסטטוס של יוון. יש לנו בחדר במלון ערוצי טלוויזיה ישראליים ככה שהכל קל ונגיש. השינוי היחידי כרגע זה הצורך להיות גם בשטחים פתוחים עם מסכות - בדומה למה שנדרש בארץ. מעבר לזה אין שום שוני. בכרתים הכל רגוע ומהנה, החנויות פתוחות כרגיל, מסעדות ובית המלון עובד ללא כל שינוי".
כפיר, מורז והילדים בכרתיםכפיר, מורז והילדים בכרתים
כפיר, מורז והילדים בכרתים
(צילום: כפיר אילוז)

מצבה הנוכחי של יוון

ביוון אובחנו אתמול (שבת) 935 נדבקים נוספים בקורונה, שיא יומי חדש, בעוד שורה של הגבלות נוספות שנועדו להתמודד עם הגל השני של התחלואה בנגיף נכנסו לתוקף באזורים המוגדרים "בסיכון גבוה".
אתונה יוון הממשלה הטילה חובה לעטות מסכות כדי לבלום את התפשטות נגיף ה קורונהאתונה יוון הממשלה הטילה חובה לעטות מסכות כדי לבלום את התפשטות נגיף ה קורונה
תמונות מאתונה בסופ"ש האחרון
(צילום: Getty Images)
יוון אתונה קורונה אכיפת העוצר הלילי עוצר לילי משטרה שוטר אכיפהיוון אתונה קורונה אכיפת העוצר הלילי עוצר לילי משטרה שוטר אכיפה
משטרה אוכפת את העוצר הלילי בעיר
(צילום: AP)
בבירה אתונה, שבמטרופולין שלה מתגוררת כמחצית מאוכלוסיית המדינה, האזרחים ברובם צייתו להגבלות החדשות שהוטלו על האזורים עם התחלואה הגבוהה ביותר, הכוללות עטיית מסכה גם במרחבים פתוחים ועוצר בשעות הלילה.
אתונה יוון הממשלה הטילה חובה לעטות מסכות כדי לבלום את התפשטות נגיף ה קורונהאתונה יוון הממשלה הטילה חובה לעטות מסכות כדי לבלום את התפשטות נגיף ה קורונה
חובת עטיית מסכה גם בשטחי פתוחים
(צילום: Getty Images)
סגרים כבר הוטלו על שני מחוזות בצפון המדינה - קוזאני וקסטוריה. התחלואה ביוון הייתה נמוכה באופן משמעותי מאשר מדינות אחרות באירופה, אך בתחילת אוקטובר החל לעלות מספר הבדיקות, ואיתו גם מספר הנדבקים המאובחנים מדי יום.
רשויות הבריאות ביוון עדכנו כי אתמול מתו עוד חמישה בני אדם, ובכך עלה מניין המתים מפרוץ המגפה ל-564 בסך הכול - רבים מהם קשישים, ויותר מ-95% בעלי מחלות רקע. מפרוץ המגפה אובחנו ביוון 29,992 נדבקים במצטבר.

מה קורה אם כבר הזמנתם כרטיס טיסה ליוון?

בצל הצעדים החדשים שננקטים ביוון חשוב לציין כי ישנם אף חלקים במדינה שאין אפשרות לצאת מהם ולעבור לאזור אחר וכפי שכבר למדנו בצל הקורונה, מדובר בארוע מתגלגל כך ששום דבר לא בטוח. מדינה שהייתה ירוקה מהר מאוד יכולה להפוך לכתומה וכמובן לאדומה. ז
בבדיקה שערכנו עם מספר חברות ואתרי נסיעות - חברות התעופה הישראליות (ישראייר ואל על) וחברות לאו-קוסט זרות ממשיכות למכור טיסות ודילים ליוון. כאשר המשפט שחוזר על עצמו בקרב סימולציות שעשינו עם מרכזי ההזמנות השונים הוא:"אין לכם כרגע מה לדאוג הכול מתנהל כרגיל".
באתרים "קווי חופשה" ו"הדקה ה-90" למשל, מדגישים כי במידה ויוון תהפוך לאדומה הרי שכל כספם יוחזר אל דאגה. בישראייר - אם הקפדתם לשלם בעת ההזמנה "דמי מגן על הכרטיס" בעלות 20 דולר לאדם, הרי שתוכלו לבטל את הטיסות והחופשה עד 48 שעות לפני מועד הטיסה.
ההודעה באתר של "קווי חופשה"ההודעה באתר של "קווי חופשה"
ההודעה באתר של "קווי חופשה"
(מתוך האתר "קווי חופשה")
אילן שלו סמנכ"ל שיווק ומכירות של קבוצת "קווי חופשה" אמר ל-ynet: "הסטטוס של יוון כרגע נותר ירוק מבחינת ההגדרות של משרד הבריאות הישראלי, שהוא זה שאמון על הגדרת מדינות ירוקות ואדומות בהתאם לנתונים ולפרמטרים מחמירים שנקבעים על ידו. החלטה בנושא יוון תתקבל רק ב-31.10.20 וגם במידה והסטטוס של יוון ישתנה תינתן לישראלים עד7.11 אפשרות לחזור ארצה ללא בידוד. חשוב גם להפריד בין יוון לבין האיים המתויירים שלה כמו כרתים ורודוס - שם רמת התחלואה כמעט ולא קיימת, ובכל קנה מידה הם ירוקים ובטוחים לנופש".
שירלי כהן עורקבי, סמנכ"לית השיווק והמכירות באשת טורס הוסיפה: "השמועות על הפיכת יוון למדינה אדומה אינן מבוססות - כרגע אף אזור ביוון לא מוגדר כאדום ורוב האזורים ירוקים או צהובים. מספר אזורים, בעיקר סביב יואנינה בצפון יוון ובאזור אתונה מוגדרים ככתומים.
"כמות הנדבקים ביוון בשבוע האחרון נעה בין 400-500 נדבקים ביום, וביום שלישי 20.10 הייתה עלייה ונספרו כ-850 נדבקים - מדובר בהתפרצות שמקורה בעיקר באזור יואנינה. כפי שעשינו בפעמים קודמות, במקרה שיוון תהפוך לאדומה נציע ללקוחות שרכשו את מוצרינו שובר זיכוי או החזר כספי מלא, כך שכספם של הנוסעים מובטח להזמנות קיימות או עתידיות".