מטוס וערכת בדיקת היריוןמטוס וערכת בדיקת היריון
מטוס של חברת הונג קונג איירליינס וערכת לבדיקת היריון
(צילומים: shutterstock)
צעירה בת 25 מיפן בשם מידורי נישידה התבקשה בחודש נובמבר לבצע בדיקת היריון כדי שתוכל לעלות על טיסה של מהונג קונג לאי סאיפאן, האי הגדול ביותר בקבוצת איי מריאנה הצפוניים השוכנת במערב האוקיינוס השקט ואשר נמצא בשליטת ארצות הברית.
נישידה, שהייתה בדרכה לבקר את הוריה, לא הייתה בהיריון וכך גם הצהירה בטופס שמילאה בדלפק בשדה התעופה, אבל אנשי הצוות של חברת הונג קונג אקספרס איירליינס הבהירו לה כי עליה לבצע את הבדיקה כדי לעלות לטיסה.
החטאים המביכים של חברות התעופה
ב"וול סטריט ג'ורנל" דווח כי נישידה התבקשה לעבור הערכת "כשירות לטיסה". בטופס שמילאה נכתב כי ביצוע בדיקת ההיריון מיועדת למי שיש לו מבנה גוף שמזכיר מבנה של אישה הרה.
"זה היה מאוד משפיל ומתסכל", סיפרה לעיתון האמריקני ותיארה כיצד ליוו אותה לשירותים, שם הגישו לה את הערכה עליה הייתה צריכה להטיל את מימיה. התוצאה הייתה שלילית והיא הורשתה לטוס.
חברת הונג קונג אקספרס איירליינס מסרה כי הבדיקה נעשתה בתגובה ל"דאגות שהועלו על ידי הרשויות באי סאיפאן", שם תיירות לידה גרמה לכך שבשנת 2018 ילדו באי יותר תיירות מאשר תושבות מקומיות.
(Google Maps)
האי סאיפאןהאי סאיפאן
האי סאיפאן - נראה מקום יפה
(צילום: shutterstock)
חלק מהנשים ההרות מגיעות ללדת במיוחד באי כדי שילדיהן יזכו לאזרחות אמריקנית. רבות מהתיירות שמגיעות ללדת הן סיניות, זאת מכיוון שהאיים הם השטח האמריקני היחיד שסינים מורשים להיכנס אליו ללא ויזה. 575 תיירות סיניות ילדו שם ב-2018, זינוק אדיר לעומת 12 תיירות שילדו בשנת 2009, השנה שבה נכנס לתוקף הפטור מוויזה כדי לעודד תיירות.
מבחינה חוקית נשים בהיריון יכולות כמובן לטוס לארצות הברית או ללדת במדינה, אולם רשויות ההגירה יכולות לשלוח בחזרה תיירים שמשקרים בנוגע למטרת ביקורם או כאלה שמתכוונים לבצע הליך רפואי. העלויות במקרה כזה נופלות על חברות התעופה שחייבות להחזיר את הנוסעים שלא מורשים להיכנס למדינה.
הרשויות בקבוצת איי מריאנה הצפוניים ביקשו מחברות תעופה לנקוט אמצעים שימנעו הגעה של נוסעים שלא יורשו להיכנס, אך לא ביקשו במפורש לבצע בדיקות היריון.
מהונג קונג אקספרס איירווייז נמסר כי בדיקת ההיריון נועדה לסייע להבטיח את קיום חוקי ההגירה של ארה"ב. עם זאת, החברה הפסיקה לבצע בדיקות היריון לנוסעות והתנצלה בפני נוסעות שנפגעו מכך.