אסף קמר קפץ לכנס דרקוניקון 2022
(צילום: שמוליק דודפור, נויל האריס)

האטרקציה הכי מנומסת שתמצאו הקיץ: ברוכים הבאים לדרקוניקון - כנס משחקי שולחן 2022, שנערך השנה בלוקיישן מרענן ומפנק במיוחד - מלון דן פנורמה בת"א. כך שקיבלנו גם חנייה במרכז העיר, גם נוף לים והכי חשוב - מזגן חזק. כל אלו כבר הפכו את הימים הדביקים של סוף אוגוסט ליום כיף משפחתי.
השעה תשע בבוקר ותור ארוך של צעירים מציף את הלובי של אולם הכנסים במלון. בקהל יש מגוון אנושי: בני נוער מכל קצוות הקשת, חובשי כיפה, מבוגרים ומשפחות שבאו להתחבר עם התחביבים החדשניים של הילדים.
"יש פה מאות אנשים שבאים לשחק משחקי קופסא כמו קטאן, משחקי תפקידים. כולם יושבים פה ונהנים. זו חוויה מאוד חברתית ומשפחתית. לצאת מהמסכים, ולבוא לשחק במשחקים פנים מול פנים", אומר דניאל רוזנברג, מפיק כנס דרקוניקון.

"לא יכול סתם לשבת ולראות טלוויזיה"

הכנס האהוב לא התקיים במהלך מגפת הקורונה ויהונתן בן 17 מאזור, שחיכה שנתיים ארוכות כדי לפגוש פנים אל פנים שחקנים ידועים ומפתחי משחקים ישראליים, היה מאוד נרגש להשתתף בכנס דרקוניקון 2022.
"אני לא יודע מה איתכם אבל כשאני יושב עם חברים שלי, אני לא יכול סתם לשבת ולראות טלוויזיה או לדבר על דברים בחיים. אני אוהב לשבת, לפתוח משחק טוב ושיהיה לי מעניין. התחום הזה הוא רחב בצורה יוצאת דופן, כך שכל אחד יכול למצוא את עצמו בזה, זה המקום להתחבר לדברים האלה באמת".
5 צפייה בגלריה
דרקוניקון - הכנס השנתי למשחקי קופסה בתל אביב
דרקוניקון - הכנס השנתי למשחקי קופסה בתל אביב
דרקוניקון - הכנס השנתי למשחקי קופסה בתל אביב
(צילום: אסף קמר)
5 צפייה בגלריה
הופתענו מהתור הארוך
הופתענו מהתור הארוך
תור ארוך שסיפק תמונה מראש על פופלריות הכנס בישראל
(צילום: אסף קמר)
עבור מי שלא קשור לסצנה המתפתחת בישראל, המילה משחקי קופסה יכולה לעורר אסוסיאציה למשחק מונופול או שש בש, אולם יש הרבה מעבר. ניתן היה לראות כיצד תרבות קלפי המשחק בסגנון האנימה היפני והמיניאטורות הצבעוניות מעולם הפנטזיה והמדע הבדיוני ממלאת את האולם ואת תשומת הלב המרבית של המשתתפים.
רוזנברג מנסה לעשות לנו סדר בראש ובמילון המושגים: "זה כמו שש בש, אבל זה גם משחקים לארבעה וחמישה אנשים. יש משחקים שיתופיים שמנסים לגלות מי הרוצח. יש גם משחקים תחרותיים ואפילו טורנירים שמתחרים אחד בשני".

ומה קורה באולם המרכזי?

במרכז אולם המבוא יש דוכני מכירות מסקרנים של ספרי משחקי תפקידים בעברית ובאנגלית, אביזרים שונים כמו: קוביות משחק עם 64 צדדים, מטבעות זהב מפלסטיק וקלפים צבעוניים. באולם הראשי יש עשרות שולחנות ומאות שחקנים מכל הגילים והגדלים אשר מעבירים קוביות, מערבבים קלפים ומנסים לנצח בתוך סבך החוקים והאופציות הכמעט אינסופיות של עולם משחקי הקופסה המודרני.
אחד השולחנות המרכזיים מתמלא בדמויות משחק זעירות ומעוצבות של מפלצות ולוחמים מעולם הפנטזיה, צורת המשחק ייחודית מזכירה את עולם חיילי הבדיל הארכאי בטוויסט מודרני. חגי קובטש, אחראי תחום מיניאטורות בכנס דרקוניקון, שמח להסביר לנו על החוקים הבסיסיים והאווירה המחשמלת של משחק השולחן המסקרן.
5 צפייה בגלריה
שולחנות עם מפות לבנות באולם גדול - ולא, לא מדובר בחתונה
שולחנות עם מפות לבנות באולם גדול - ולא, לא מדובר בחתונה
שולחנות עם מפות לבנות באולם גדול - לא, לא מדובר בחתונה
(צילום: אסף קמר)
5 צפייה בגלריה
דרקונים והרבה מהם
דרקונים והרבה מהם
אי אפשר גם בלי קצת מרצ'נדייז
(צילום: אסף קמר)

5 צפייה בגלריה
דרקוניקון - הכנס השנתי למשחקי קופסה בתל אביב
דרקוניקון - הכנס השנתי למשחקי קופסה בתל אביב
עשרות אנשים מכל קצוות החברה ועשרות משחקים
(צילום: אסף קמר)
"המשחק הזה נקרא 'מלך המלחמות' (KING OF WAR), זה משחק תחרותי לשני הצדדים. כל שחקן שולט בצבא של לוחמים ונלחם בצבא שמולו. כל קבוצה כזו של מיניאטורות היא יחידה. מגלגלים קוביות ונלחמים אחד בשני", מסביר קובטש.
בניגוד למשחקי קופסה סטנדרטיים שקונים בחנות - ומיד אפשר לשחק, כאן החובבים הקשוחים בונים את החיילים הרבים במשך שעות ארוכות וצובעים אותם בווירטואוזיות מהנה, במכחולים זעירים, בשקדנות ואהבה שיכולה להזכיר את אופנת בניית דגמי מטוסים שהייתה רווחת בישראל בשנות השבעים.
קובטש גאה במעשי ידיו להתפאר: "כל דבר שאתה רואה על השולחן אני צבעתי, הדבקתי, גם את כל הבניינים שיש פה, ממש עבודת נמלים. בתקופת הקורונה לא היו כנסים והיה לי הרבה זמן לצבוע. זה משחק מדהים שמתאים אפילו לילדים בכיתה א'. ברגע שילד מספיק מבוגר כדי לא לאכול את המיניאטורות הוא יכול לשחק בזה".

הכנס נערך במשך יומיים. מהיום (יום ה') עד השעה 23:00 ומחר, יום ו' מ-9:00 ועד 15:30.
עלות כניסה: 30 שקלים וכולם מוזמנים. תיהנו.