ענקית האינטרנט גוגל פרסמה היום (ה') נתונים על מגמות החיפוש מישראל בתחום התיירות מאז פרוץ המלחמה ועד סוף מאי. לפי גוגל טרנדס, על אף התאוששות שנרשמה בחודשים האחרונים, חיפושי הטיסות עדיין נמוכים משמעותית בהשוואה שנתית. מאז 7 באוקטובר 2023 ועד סוף מאי 2024, ולראשונה מאז תקופת הקורונה, חלה ירידה של 30% בחיפושי טיסות וירידה של 20% בחיפושי קרוזים ביחס לתקופה המקבילה בשנה שעברה. זאת לעומת מגמת עלייה של 80% ו-30% בהתאמה בשנים 2023 ו-2022.
2 צפייה בגלריה
נתב"ג שומם בימי המלחמה
נתב"ג שומם בימי המלחמה
נתב"ג שומם בחודש נובמבר
(צילום: שאול גולן)
"נתוני החיפוש חושפים כיצד התחביב הלאומי הושפע מהטרגדיה המתמשכת", כתבו מחברי הדו"ח של גוגל. בנוסף, השוואה גלובלית שבוצעה בסוף מאי האחרון חשפה שישראל ירדה מהמקום ה-5 למקום ה-27 ברשימת המדינות שמחפשות הכי הרבה חופשות ב-Google. "נתוני החיפוש חושפים כיצד התחביב הלאומי הושפע מהטרגדיה המתמשכת עם ירידה בחיפושים", נכתב בהודעה שפרסמה גוגל.
עוד נמסר מגוגל כי המונחים שקפצו הכי הרבה בחיפושים בנושא תיירות לאחר 7 באוקטובר, עם עלייה של אלפי אחוזים בהשוואה שנתית, מצביעים על התהיות המרכזיות של התייר הישראלי. כך למשל בנוגע ליכולת לטוס, ישראלים רבים חיפשו את הצירופים הבאים: "אזהרות מסע", "איזה חברות טסות לישראל", "האם יש טיסות יוצאות מישראל". על יעדים נייטרליים או ידידותיים: "טיסה לשוויץ", "האם צריך ויזה לפולין", "האם בטוח לעשות קונקשן בדובאי", ועל תיירות פנים: "מלונות בירושלים" ו"באיזה מלונות יש מפונים".

2 צפייה בגלריה
ניו יורק
ניו יורק
ניו יורק - הישראלים רוצים לטוס רחוק
(צילום: shutterstock)
ברשימת היעדים המבוקשים ביותר בקרב הישראלים, חלו כמה שינויים מעניינים הנובעים מהמצב. בוקרשט וטביליסי מחליפות את דובאי ואיסטנבול שהיו בשנה שעברה בצמרת היעדים המועדפים. ואכן לפי נתוני גוגל פלייטס, מאז 7 באוקטובר חיפושי הטיסות לטורקיה ומרוקו ירדו ב-75%, לאיחוד האמירויות נרשמה צניחה של עד 50% ודרום אפריקה רשמה ירידה של עד 25%.
בנוסף, לצמרת הרשימה השנה התברגו אתונה ולרנקה, ששימשו במשך זמן רב מתחילת המלחמה כיעדים המאפשרים לישראלים לעלות לטיסות המשך למקומות אחרים בעולם, לצד ניו יורק שנותרה מבוקשת.
גוגל גם פרסמה את רשימות היעדים המבוקשים ביותר לחופשת הקיץ, חגי תשרי וחנוכה-חג מולד השנה, כשהמגה הבולטת, לפני נתוני גוגל פלייטס, היא לטוס ליעדים מרוחקים כמה שיותר. בצמרת היעדים המבוקשים נמצאים יעדים רחוקים מאי פעם: ניו יורק, בנגקוק, טוקיו, פוקט, מנילה, מיאמי ופורט לודרדייל. גם ברשימת היעדים המבוקשים להמשך השנה איסטנבול ודובאי נעדרות.