ביום חמישי תיפתח במוזיאון בית הפלמ"ח בתל אביב תערוכת "סיפורים מהבית", שבה יציגו עשרה מוזיאונים ואתרי מורשת מהנגב המערבי ומגבול הצפון, שהתפנו עקב המלחמה ואינם יכולים להציג את התערוכות במקום מושבם
בתערוכה ישתתפו המוזיאונים הבאים: "בית הנוסטלגיה" בבארי, "בית שביתת הנשק", מוזיאון יד מרדכי, בית המייסדים בשדרות, מוזיאון "עוז בנגב" בנחל עוז, מוזיאון "בארות בנגב" בעלומים, מוזיאון חומה ומגדל בחניתה, "בית השומר" בכפר גלעדי, מוזיאון "בר דוד" בקיבוץ ברעם, ומוזיאון הרעות במצודת כ"ח (נבי יושע). בנוסף, מכון שיטים מבית השיטה יציג תערוכת הגדות קיבוציות לפסח, שתוצג לקראת החג כתערוכה נודדת במרכזי מפונים.
7 צפייה בגלריה
ילדות בבארי  - רקמת חיים. מפת יום הולדת
ילדות בבארי  - רקמת חיים. מפת יום הולדת
מפת יום הולדת מתוך התערוכה ילדות בבארי - רקמת חיים
מנהלת מוזיאון בית הפלמ"ח, שירי ארליך, סיפרה כי "בית הפלמ"ח חזר לפעילות בדצמבר בעוד הלחימה בדרום ובצפון נמשכה. חברים ושותפים שלנו לדרך לא יכלו לפתוח מחדש את המוזיאונים ואתרי המורשת. מהשיחות איתם הבנו את כפל המשמעות של היותם מפונים גם מהבית הפרטי וגם מהבית ההיסטורי. הבנו שדרוש להם מקום לספר את סיפורם. הממונים עליי במשרד הביטחון נתנו את האישור ואספנו למשימה את השותפים הטבעיים ממשרד המורשת, המועצה לשימור אתרים ועיריית תל אביב-יפו – כולם יחד אפשרו להקים את הפרויקט. יצאנו לדרך עם שלושה מוזיאונים והרבה חששות ובסוף מציגים במכלול התערוכות 10 מוזיאונים. כשרואים את החומרים, ומשוחחים עם האנשים מבינים מה זו ציונות".

בית שביתת הנשק: איך מגיעים להסכמות במרחב כל כך אלים

בית שביתת הנשק, הנמצא בסמוך לאנדרטת "חץ שחור" על גבול רצועת עזה, הוא המקום שבו נערכו לאחר מלחמת העצמאות מפגשי ועדת שביתת הנשק בין ישראל למדינות ערב. בשנה שעברה, בהובלתו של אופיר ליבשטיין ז"ל, אז ראש המועצה האזורית שער הנגב, הוחלט על הקמתו במבנה של מוזיאון שיעסוק במשא ומתן ובסיכוי. התצוגה הוקמה ב-4 באוקטובר, אך לא זכתה להיפתח. ב-7 באוקטובר, התרחש ליד בית שביתת הנשק אחד הקרבות הקשים ביותר, במהלכו ספג המבנה פגיעות קשות. אופיר ליבשטיין עצמו נפל באותו יום כשיצא להגן על קיבוצו, כפר עזה. התערוכה מוקדשת לזכרו.

מוזיאון יד מרדכי: בית על הגבול

התערוכה "בית על הגבול" תעסוק במתח בין המושגים "בית" ו"גבול" באמצעות צילומים עכשוויים של שלושה צלמים: דנה אריאלי, משה פילברג וצפריר ניר. התערוכה מוקדשת לזכרו של אלון שמריז, בנו של אבי שמריז, איש צוות המוזיאון.
7 צפייה בגלריה
יד מרדכי, בית על הגבול
יד מרדכי, בית על הגבול
(צילום: דנה אריאלי)

בית המייסדים בשדרות: הרוקמות

בית המייסדים, המציג את סיפור היווסדה של העיר, מיוצג באמצעות קבוצת הרוקמות של שדרות. באמצעות הרקמה האתיופית המסורתית, משלבות חברות הקבוצה את סיפורן האישי בסיפור הציוני של כולנו. הרוקמות יציגו שורה של פתגמים אמהריים, המתכתבים עם המציאות הישראלית.

מוזיאון בארות בנגב: עד המגדל הזה

מגדל המים של הקיבוץ הדתי הראשון בנגב, בארות יצחק, הוקם ב 1943, הופגז ב-1948 ומאז הוא עד אילם לנעשה באזור. זהו סיפור של התיישבות חלוצית, של לחימה ועזיבה, של עליית קיבוץ עלומים תחת בארות יצחק ושל זיכרון. מגדל המים היה עד גם לשבת, 7 באוקטובר, בה הותקף קיבוץ עלומים ותושביו פונו.
7 צפייה בגלריה
בארות בנגב
בארות בנגב
בארות בנגב
(צילום: אייל יונג)

מוזיאון "עוז בנגב" - נחל עוז

המוזיאון יקיים הקרנה של "נחל עוז בחמישה צבעים" - סרט מרכז המבקרים. הסרט מתאר את סיפורה של נחל עוז ומזכיר את סיפור הירצחו של המא"ז, רועי רוטברג, עליו ספד שר הביטחון דאז, משה דיין: "הנשכח מאיתנו כי קבוצת נערים זו, היושבת בנחל עוז, נושאת על כתפיה את שערי עזה הכבדים?".

צריף הנוסטלגיה בבארי: ילדות בבארי - רקמת חיים

בשבת בבוקר, 7 באוקטובר, תוכנן בבארי משחק משימות לכבוד חג המשק ה-77, שעסק כולו בנושא ילדות בבארי.
התערוכה "ילדות בבארי - רקמת חיים", מספרת את סיפור הילדות בבארי, כשחוט של אהבה נרקם ומחבר בין השלבים השונים - מבית התינוקות ועד לתיכון. מתוך היש העשיר של העבר, עולה בתערוכה החסר הגדול של אלה שאינם, החסר בילדים ובמשפחות שנעדרים מהקיבוץ בעל כורחם. התערוכה מנסה לרקום חוטים של תקווה בין העבר המפואר להווה המדמם, תוך אמונה עמוקה שניתן יהיה לחזור ולרקום בבארי רקמת חיים חדשה, של ילדים ומשפחות, זקנים וצעירים, שיחזרו לחיות, לחגוג ולשמוח בקיבוצם.

מוזיאון חומה ומגדל - חניתה: הרפסודה של חניתה

התערוכה תתרכז בפינוי ילדי חניתה בליל הכרזת המדינה, על רפסודה מנהריה לחיפה. את הסיפור איירה מיכל דיבואה בת הקיבוץ, במגזרות נייר צבעוניות, שהופכות את הסיפור הדרמטי לזיכרון ילדות מחויך. באותה הרוח, היא מאיירת את "יומנה של מפונה", בקריקטורות המחייכות את הדרמה של היום.
7 צפייה בגלריה
הרפסודה של חניתה, מוזיאון חומה ומגדל
הרפסודה של חניתה, מוזיאון חומה ומגדל
(איור: מיכל דיבואה)

מוזיאון בית השומר - כפר גלעדי: אתוס שומרי - דיאלוג

הגלריה לאמנות, השוכנת במוזיאון ההיסטורי, תתמקד בהשוואה בין החלוציות של דור המייסדים מול דור העתיד. בתערוכה יציגו שלושה מהאמנים הבולטים של הגליל: ורדה יתום, בלה קפלן ובועז לניר.
7 צפייה בגלריה
בית השומר, עבודת קווילט
בית השומר, עבודת קווילט
בית השומר, עבודת קווילט של בלה קפלן

מוזיאון בר דוד: סובב ברעם

המוזיאון מציג תערוכות קבועות ומתחלפות של מיטב האמנים, המשקפים את רוח התקופה. בתערוכה הנוכחית יוצגו צילומים ממלחמת לבנון הראשונה, שצילם איש הפלמ"ח דוד מאסטרו.

מוזיאון הרעות במצודת כ"ח (נבי יושע)

יקיים ב-18 באפריל במתחם התערוכה את טקס האזכרה השנתי לחללי קרבות נבי יושע במלחמת העצמאות.
7 צפייה בגלריה
מוזיאון הרעות
מוזיאון הרעות
התערוכה של מוזיאון הרעות

מכון שיטים: והיא שעמדה - הגדות קיבוציות

מכון החגים הקיבוצי בבית השיטה מציג תערוכה של הגדות קיבוציות, המהדהדות את שאלות הימים האלה. לקראת חג הפסח, יוצגו ההגדות כתערוכה ניידת במרכזי קהילות מפונים.
כתובת מוזיאון בית הפלמ"ח - רחוב חיים לבנון 10, תל אביב.