2 צפייה בגלריה
לוח טיסות עיכובים
לוח טיסות עיכובים
בואו נדבר על טיסות
(צילום: shutterstock)
ענקית האינטרנט גוגל ערכה היום (ג') בתל אביב את אירוע התיירות השנתי שלה שבמהלכו הציגה שלל נתונים על אודות מחירי טיסות מישראל, והיעדים החמים לחגים ולעונת החורף.
נתחיל משורה של מיתוסים שבגוגל ביקשו להפריך. המיתוס הראשון הוא – הכי זול לקנות כרטיס טיסה בדקה ה-90. על פי נתוני גוגל, "בחמש השנים האחרונות הטיסות מישראל הוצעו במחיר הנמוך ביותר 82 יום לפני ההמראה. אבל כשמסתכלים על חופשות בתקופות מיוחדות, הנתונים מפתיעים: כדי ליהנות מהמחיר הזול ביותר לטיסות במהלך חודשי יולי-אוגוסט, היה כדאי לרכוש את הכרטיסים כשישה חודשים מראש (179 ימים) לפני ההמראה בעוד טיסות לחגי תשרי כדאי היה לרכוש 7.5 חודשים (225 ימים) לפני הטיסה וטיסות לחנוכה או לביקור בשוקי חג המולד היה מומלץ לרכוש כשלושה חודשים (94 ימים) מראש.
המיתוס השני, הכי זול לטוס באמצע שבוע ולכרטס בימי שלישי. "מהניתוח של Google Flights עולה שאין יום בשבוע שבו זול יותר לטוס מישראל, כך גם בנוגע לסברה שבימי שלישי חברות התעופה מציעות כרטיסים זולים יותר, שכן המחיר כמעט לא משתנה בין ימות השבוע. זאת בניגוד לארה"ב, שם נתוני Google Flights מראים שזול יותר ב-12% לטוס באמצע השבוע (ימים שני, שלישי ורביעי)".
המיתוס השלישי, טיסה עם קונקשן תמיד תעלה פחות. "לעיתים טיסות ישירות לא בהכרח יקרות יותר מטיסות עם קונקשן לאותו היעד. בקווים שבהם קיימות שתי האופציות, רק ב-33% מהמקרים בממוצע הטיסה הישירה תעלה לכם יותר מאשר טיסות עם קונקשן על אותו הקו. ועדיין, במקרים רבים, בחירה בטיסה לא ישירה היא אולי פחות נוחה אך יכולה לחסוך סכומי כסף נכבדים. טיסות ישירות מנתב"ג יקרות יותר ב-18% בממוצע מטיסות לא ישירות".

2 צפייה בגלריה
שלט לנתב"ג
שלט לנתב"ג
באיזה יום הכי כדאי להגיע?
(צילום: shutterstock)

שינויים בהרגלי החופשה

על רקע הביקושים הגבוהים בישראל לחופשות ולטיסות, שהגיעו בקיץ 2023 לשיא של כל הזמנים, גוגל פרסמה מגמות חיפוש עדכניות שחושפות את השינויים בהרגלי התיירות של הישראלים לאור המצב הכלכלי בארץ ובעולם.
מנתוני גוגל עולה שבמחצית הראשונה של השנה חלה עלייה בחיפושי הטיסות (12%+), קרוזים (40%+) ומלונות (11%+) בישראל. השנה נרשם שיא של כל הזמנים בחיפוש חופשות מוזלות, עם גידול של אלפי אחוזים בחיפוש "יעדים זולים באירופה", זינוק של 400% ב"טיסות זולות בפסח" ו-300% ב"טיסות זולות ביולי".
"השינויים בהרגלי החיפוש של התייר הישראלי חושפים את הגמישות, היצירתיות ושבירת דפוסי ההתנהגות שעוזרים לו לטייל בעולם בפחות כסף"
השנה נרשם גם זינוק של אלפי אחוזים בחיפוש "חברות תעופה לואו-קוסט" לצד עלייה בחיפוש טיסות ללא יעד ספציפי, עם עלייה גלובלית של כ-400% בחיפוש של "טיסות בגוגל פלייטס לכל מקום" (Google Flights to anywhere) במחצית הראשונה של 2023 לעומת 2022, לצד גידול של 200% ב"טיסות ביזנס לכל מקום" ושל 150% ב"טיסות זולות עכשיו לכל מקום".
מגוגול נמסר עוד כי "במחצית הראשונה של 2023 חלו שינויים גם במועד תכנון החופשה המעידים על שני סוגי תיירים ישראלים – 'המתכננים' ו'הדחיינים'. השנה, חיפשו הישראלים טיסות 56 ימים לפני ההמראה, בממוצע, לעומת 46 ימים מראש ב-2022. לצד זאת, נרשם זינוק של פי 2 בחיפוש 'טיסות ברגע האחרון' ביחס לתקופה המקבילה בשנה שעברה".
אלירן לוי ממחלקת הדוברות של גוגל בישראל אמר כי "השינויים בהרגלי החיפוש של התייר הישראלי חושפים את הגמישות, היצירתיות ושבירת דפוסי ההתנהגות שעוזרים לו לטייל בעולם בפחות כסף, ככל הנראה לאור המצב הכלכלי בארץ ובעולם. השנה אנחנו רואים שהחיפוש אחר החופשה הזולה ביותר מביא את התייר הישראלי לחפש יותר חברות לואו-קוסט, עם גמישות מקסימלית בבחירת היעד המתבטאת בשינוי של תזמון רכישת הכרטיסים להרבה יותר מוקדם או מאוחר מבעבר".

לאן טסו הישראלים מאז תחילת השנה ולאן יטוסו בהמשכה?

לפי נתוני Travel Insights with Google, היעדים הכי מחופשים מתחילת השנה היו לונדון ומיד אחריה איסטנבול ולרנקה. במקום הרביעי אתונה ואחריה פריז. בראש רשימת היעדים שהחיפושים שלהם הכי צמחו מתחילת השנה ניצבת קולומבו בירת סרי לנקה ואחריה טיווט (מונטנגרו), איביזה, אוסקה ופאפוס.
היעדים החמים ביותר לחופשת הקיץ ב-2023 היו ניו יורק, לונדון, אתונה, לרנקה, פאפוס, בודפשט, אמסטרדם, רומא, פריז ומילאנו. ב-2022, הישראלים חיפשו כרטיסי טיסה לחופשת הקיץ שלהם 56 יום מראש בממוצע עם משך חופשה ממוצע של 11 ימים.

רשימת היעדים החמים לחגי תשרי דומה לזו של חופשות הקיץ, עם ניו יורק, לונדון ואתונה בראש הרשימה, בנגקוק שמחליפה את לרנקה במקום הרביעי, פריז במקום החמישי, טוקיו במקום השישי, לאחר מכן רומא, מילאנו, אמסטרדם ופאפוס. את הטיסות לחופשת חגי תשרי חיפשו הישראלים ב-2022 59 יום לפני בממוצע עבור שהות ממוצעת של כ-10 ימים.
בראש רשימת היעדים החמים לחופש חנוכה ושוקי חג המולד, 7 עד 25 בדצמבר, ניתן למצוא את לונדון, בנגקוק ודובאי. אחריהן ניו יורק, פריז, פראג, בודפשט, וינה, פוקט וברלין. את הטיסות לחופשת חנוכה הישראלים חיפשו 67 יום מראש בממוצע עבור שהות ממוצעת של שמונה ימים.

טיפים לחיסכון עם גוגל פלייטס

נסיים עם ארבעה טיפים של ענקית החיפוש למזמיני הטיסות: בכל חיפוש טיסה בגוגל פלייטס ניתן להיכנס לגרף המחירים בשביל למצוא את הטיסה הזולה ביותר בסמוך לטווח התאריכים שהוגדרו. אם המערכת תבחין בשינוי תאריכים משמעותי, תקבלו מיד התראה על איך שינוי תאריכי הטיסה יוכל לחסוך לכם בין מאות לאלפי שקלים.
חיסכון של מאות עד אלפי שקלים עם התראה על שינוי קל בתאריך
לאחרונה נוספו לגוגל פלייטס תובנות משודרגות שיעזרו לכם להחליט מתי הכי משתלם לרכוש כרטיס טיסה. בחיפוש טיסות שיש לנו עליהן מספיק מידע מהימן, יופיע לכם התאריך שבו היה הכי משתלם לרכוש כרטיס לתאריכים וליעד שבחרתם. לדוגמה, לפעמים יופיע הסבר שהזמן הטוב ביותר בשנה לרכוש את כרטיס הטיסה לפריז הוא חודשיים לפני הטיסה או להבדיל שהמחירים בעבר היו זולים ביותר ימים ספורים לפני הטיסה.
התובנות המשודרגות מתווספות לציר המחיר האופייני. לאחר שבחרתם את הטיסה שאתה מעוניינים בה, תוכלו להתרשם מציר מחירים עם שלושה צבעים: אדום, צהוב וירוק שיספר לכם אם המחיר גבוה, נמוך או ממוצע ביחס לשנה האחרונה. הציר משקף מחירים מ-12 החודשים האחרונים לטיסה באותה העונה, אותו המסלול, מספר העצירות, מחלקה וחברת התעופה.
הפעילו את מעקב המחירים בגוגל פלייטס על היעד ותאריכי הנסיעה שלכם, וגוגל פלייטס תשלח לכם מייל אם המחירים ישתנו באופן מהותי. אם אתם גמישים יותר לגבי מועד הנסיעה, תוכלו להפעיל מעקב עבור "כל התאריכים" כדי לקבל הודעה על ירידת מחירים לטיסות שיצאו בשלושת עד ששת החודשים הבאים ליעד הספציפי.