כביש המריבה. צפו
(צילום: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע)
כביש 227, המכונה "מעלה העקרבים" וממוקם בין מקצה צומת רותם ועד כביש 90 שבנגב, חסום לתנועה מאז חודש מרץ 2017 - והפתרון לא נראה באופק: לאחר ניסיונות רבים להביא לשינוי המצב ולפתוח את הכביש העתיק, בחברה להגנת הטבע פנו למנכ"לית משרד התחבורה - קרן טרנר, בבקשה לפתוח לפחות חלק מהכביש העתיק, על מנת לאפשר גישה לאתרי הטבע והטיולים הסמוכים אליו.
"בחג חנוכה המתקרב, בסופי השבוע ובחופשות בית הספר - צפויים מטיילים רבים להגיע למסלולים האלה", כותבת מנכ"לית החברה להגנת הטבע, איריס האן, למנכ"לית משרד התחבורה קרן טרנר. "הכביש כולו נותר סגור על ידי שילוט, וחוסם את הציבור מלהגיע לחבל ארץ נרחב ומרהיב זה. מדובר במכה קשה הפוגעת הן בציבור המטיילים והן בתושבי האזור".
4 צפייה בגלריה
כביש 227
כביש 227
כביש 227: סגור משנת 2017
(צילום: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע)
הכביש, שסבל משיטפונות רבים והוזנח לאורך השנים, נסגר לתנועה בשנת 2007 ונפתח שוב ב-2014, מעורר מאז סגירתו לא מעט מחלוקות בין משרד התחבורה, המשטרה ורשות הטבע והגנים, המתקשים להגיע לפתרון הולם. לאחרונה, הצטרפה למשוואה גם המועצה האזורית ערבה, שביקשה אף היא לפתוח את הכביש הנחשב לנכס היסטורי ותיירותי.
4 צפייה בגלריה
כביש 227
כביש 227
נכס היסטורי ותיירותי
(צילום: עמרי עומסי, רשות הטבע והגנים)
"מעלה העקרבים" היא דרך נופית עתיקה, המחברת את אזור המכתשים על בסיס הכביש הבריטי לערבה. בשנותיה הראשונות של המדינה, הייתה זו הדרך היחידה שחיברה בין צפון הנגב לאילת, עד שנסללה דרך הערבה בשנת 1956. במלחמת העצמאות ובמבצעים הצבאיים שהגיעו אחריה, שימשה הדרך ציר מעבר לכוחות צה"ל, בדרך לכבוש את הערבה ואת אזור הנגב.
4 צפייה בגלריה
כביש 227
כביש 227
כביש 227
(צילום: גיא שלף)
בין היתר, כולל הכביש אנדרטה צבאית שהוקמה לזכר "מבצע ערבה", ובראש המצפה ישנו לוח זיכרון לזכר הנרצחים בטבח "מעלה עקרבים" שהתרחש במרץ 1954. בנוסף, משמש הכביש חלופה במקרה של חסימות בכבישים אחרים כתוצאה משיטפונות.

"ליקויי בטיחות חמורים"

לדברי משרד התחבורה, "הכביש נסגר בעקבות ליקויי בטיחות חמורים הקיימים בו, העלולים לסכן את הנהגים והנוסעים. משרד התחבורה מכיר בחשיבות הכביש, המשמש דרך גישה לאתרים ומסלולי טיול רבים, ויעשה ככל הניתן כדי לפתחו בהקדם".
עוד נמסר מהמשרד כי "הוא גיבש תוכנית בטיחותית הכוללת הסדרים מיוחדים שיאפשרו את פתיחתו. ההסדרים החדשים הוגשו לאישור מהנדס דרום של המשטרה, ולכשיתקבל האישור ניתן יהיה לקדם את פתיחתו של הכביש".
4 צפייה בגלריה
כביש 227
כביש 227
ליקויי בטיחות חמורים
(צילום: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע)
לדברי מנהל מחוז דרום של רשות הטבע והגנים, גלעד גבאי: "אם הייתי מנסה להתחמק מפתרון - זה מה שהייתי אומר. מדובר בכביש היסטורי, שילוב מדהים בין טבע, היסטוריה ונוף. כביש כזה דורש התייחסות אחרת. אי אפשר לקחת את התקנים של כביש אקראי בארץ, וליישם על הכביש הזה. צריך לשמר אותו. אבל זה לא מעניין אותם. מצד אחד הם יסכימו לפתוח אותו לציבור, אבל רק אם נהרוס את מה שהציבור רוצה לראות. אז מה עשינו בזה?".
מהמשטרה נמסר בתגובה כי: "האחריות והסמכות לטיפול בתשתיות הדרך במדינת ישראל היא של רשות הדרך הנוגעת, ובמקרה זה יש לפנות למשרד התחבורה". בינתיים כאמור, הכביש נותר סגור באמצעות תמרורים האוסרים על כניסתם של רכבים לאזור.