6 צפייה בגלריה
ליברפול
ליברפול
גדת הנהר מרזי במרכז העיר ליברפול
(צילום: AFP)
אונסק"ו, ארגון החינוך, המדע והתרבות של האומות המאוחדות, הסיר את עיר הנמל האנגלית ליברפול מרשימת אתרי המורשת העולמית. הסיבה: בניינים חדשים שנבנו בשנים האחרונות פוגעים באטרקטיביות של הרציף הוויקטוריאני. זו הפעם השלישית בלבד שאתר מוסר מהרשימה היוקרתית.
ועדת המורשת העולמית של אונסק"ו הכניסה את ליברפול לרשימת אתרי המורשת העולמית בשנת 2004 ובכך צירפה את העיר, שידועה ברחבי העולם בעיקר בזכות להקת הביטלס ומועדוני הכדורגל ליברפול ואברטון, לרשימה אחת עם החומה הסינית, מגדל פיזה, טאג' מהאל ואתרים מוכרים נוספים.
חברי הוועדה שהתכנסה בסין והצביעה בעד ההסרה מסרו כי "הבניינים החדשים בליברפול חותרים תחת האותנטיות והיושרה של העיר".
6 צפייה בגלריה
ליברפול
ליברפול
אזור קו המים במבט אווירי
(צילום: AP)
6 צפייה בגלריה
ליברפול
ליברפול
The Three Graces – בניין הכבד המלכותי, בניין קונארד ונמל ליברפול
(צילום: רויטרס)
6 צפייה בגלריה
ליברפול
ליברפול
Bramley Moore Dock
(צילום: AFP)
6 צפייה בגלריה
ליברפול
ליברפול
אוניית תענוגות על רקע קו הרקיע של העיר
(צילום: רויטרס)
6 צפייה בגלריה
ליברפול
ליברפול
מודרני לצד קלאסי. באונסק"ו לא אהבו את זה
(צילום: רויטרס)
ליברפול נכנסה בזמנו לרשימה בזכות ההכרה כי הנמל שבתחומה היה אחד מהנמלים החשובים בעולם במהלך המאה ה-18 והמאה ה-19, ובזכות יופיו הארכיטקטוני.
ג'ואן אנדרסון, ראשת העיר של ליברפול, אמרה כי ההחלטה "אינה מובנת" והתקבלה כעשור לאחר הביקור האחרון של אנשי אונסק"ו בעיר. היא הודיעה כי בכוונתה לערער על המהלך. "אני מאוכזבת מאוד ומודאגת", אמרה אנדרסון, "אתר המורשת העולמית שלנו מעולם לא היה במצב טוב יותר לאחר שהשקיעו בו מאות מיליוני לירות שטרלינג".
כבר בשנת 2012 אונסק"ו הזהירה את ליברפול כי היא בסכנת מחיקה מהרשימה בעקבות תוכניות לבנייה נרחבת באזור שתשנה את קו הרקיע של העיר. מוקדם יותר השנה אושרו תוכניות בנייה של אצטדיון הכדורגל החדש של אברטון על חלק משטח הרציפים העתיקים.
האתרים היחדים שהוסרו בעבר מהרשימה הם שמורת טבע בעומאן, בשנת 2007, בעקבות ציד שהתקיים במקום, ועמק האלבה בדרזדן, בשנת 2009, בעקבות בניית ארבעה גשרים מעל נהר. התואר אתר מורשת עולמית מזכה את האתרים בתקציבי שימור, כמו גם באזכורים יוקרתיים במדריכי תיירים ברחבי העולם.