מצוק הארבל
(צילום: יובל דקס, רשות הטבע והגנים)
יחידה 9900 של אגף המודיעין בצה"ל עוסקת ביומיום באיסוף מודיעין חזותי. חיילי היחידה מפענחים תצלומי אוויר, מפיקים מידע מודיעיני באמצעות הפעלת לווייני צילום, עוסקים במיפוי לטובת כוחות הביטחון ואף אוספים מודיעין בעצמם מן האוויר. היחידה, שהוקמה עוד לפני קום המדינה, למדה היטב ב-71 שנותיה כיצד לנצל בצורה הטובה ביותר את השטח כדי להשיג את תמונת המצב המודיעינית הברורה ביותר.
לרגל החג, ביקשנו מחיילי היחידה לפענח תצלומי אוויר של אתרים שאותם הם מכירים דווקא מהחופשות ולא מהפעילות המבצעית – אתרי הטיולים האהובים עליהם. אלו ההמלצות של חיילי 9900, וכך אתרי הטיול נראים מנקודת המבט שלהם.
מפת האטרקציות

כותרת ביניים
סמל ע', בשירותו חוקר בזירה הצפונית, ממליץ על טיול בחוות הטורבינות ברמת הגולן: "מדובר במקום שבעבודתי יוצא לי להיתקל בו לא פעם - שבשבות אלוני הבשן. לאחר שצפיתי במקום בפעם הראשונה ממעוף הציפור, החלטתי שאני חייב לפגוש את המקום פנים אל פנים – והתאהבתי", הוא מספר.
חוות הטורבינות בגולןחוות הטורבינות בגולן
חוות הטורבינות בגולן
(צילום: גיאגיאגיא, ויקיפדיה)

חוות הטורבינות בגולן במבט מהאווירחוות הטורבינות בגולן במבט מהאוויר
חוות הטורבינות בגולן במבט מהאוויר
(צילום: דובר צה"ל)
"רק כשעומדים ממש מתחת לטורבינות, מרגישים את העוצמה שיש ברוח. נוף רמת הגולן נפרש משם למערב, והנוף הסורי ממזרח - וזאת נקודה מרשימה מאוד להגיע אליה ולתצפת. רואים שם גם כמה בונקרים ישנים שנשארו מימי מלחמת יום הכיפורים ומפוזרים בכל רמת הגולן. רק חשוב לזכור להשאיר את המקום נקי גם למטיילים ולמבקרים אחריך".
כותרת ביניים
רב"ט ז' ממליצה למטיילים להגיע בחג לחוף דור-הבונים שבחוף הכרמל: "עוד כשהייתי ילדה קטנה, בעקבות הקרבה לביתי, ביליתי עם הוריי שעות בחוף. אינספור משחקים בין הדיונות, מרדף אחר גלים, ארמונות בחול וסתם התבוננות בלתי נגמרת באופק", היא נזכרת.
חוף דור-הבונים במבט מהאווירחוף דור-הבונים במבט מהאוויר
חוף דור-הבונים במבט מהאוויר
(צילום: דובר צה"ל)

חוף דור-הבוניםחוף דור-הבונים
חוף דור-הבונים
(צילום: סיגלית כהן)
"ככל שהתבגרתי למדתי לאהוב את היופי הטבעי והפראי של שמורת הטבע הקיימת במקום. כחיילת, בחופשים אני מאוד אוהבת לנצל את מקומות הלינה מחוץ לשמורת הטבע. כאשר משוטטים לאורך השמורה ניתן לראות מערות כחולות יפהפיות. בחוף אף קיימת ספינה טרופה ישנה שמהווה את סימן ההיכר שלו ותמיד יש שם אנשים טובים שמחפשים להתנתק קצת ממהומת השגרה".
כותרת ביניים
טוראי א' ממליץ על טיול למצדה: "אחד הטיולים הזכורים לי ביותר היה טיול בר המצווה שערכנו עם בני היישוב שלנו. נסענו באחד מסופי השבוע, כמה שבועות אחרי שחגגתי 13 אביבים, והלכנו לישון באחד החניונים שליד ים המלח", הוא נזכר.
"החלטנו להתעורר מוקדם מאוד כדי להצליח לצפות בזריחה. לצערי, לא סיפרו לי על העלייה הקשה. אבל האמת שהיה שווה את זה. אני בטוח שמי שיראה את היופי של מצדה ממעוף הציפור ישתכנע מיד לבקר שם במהלך החג".
שביל הסוללה העולה למצדהשביל הסוללה העולה למצדה
שביל הסוללה העולה למצדה
(צילום: מנו גרינשפן)

מצדה במבט מהאווירמצדה במבט מהאוויר
מצדה במבט מהאוויר
(צילום: דובר צה"ל)

זריחה מול מצדהזריחה מול מצדה
זריחה מול מצדה
(צילום: מנו גרינשפן)

כותרת ביניים
סמל ג' בחר כיעד המועדף עליו לטיולים את תצפית ראש הנקרה: "את התצפית הכרתי בפעם הראשונה כשעשיתי שנת שירות לפני השירות הצבאי ביחידה, במועצה האזורית מעלה יוסף שבאזור", הוא מספר.
"נהגנו לשוטט ולהכיר מקומות יפים, כשבאחת הפעמים עלינו לעשות פיקניק בתצפית. התצפית עוצרת נשימה ביופייה והיא משקיפה על רצועת החוף של לבנון ושל ישראל, ונראים ממנה צוקים לבנים שיחד עם המים הכחולים יוצרים תמונה מרהיבה. אני ממליץ על המקום גם כיעד לדייטים".
ראש הנקרהראש הנקרה
ראש הנקרה
(צילום: מנו גרינשפן)

ראש הנקרה במבט מהאווירראש הנקרה במבט מהאוויר
ראש הנקרה במבט מהאוויר
(צילום: דובר צה"ל)

כותרת ביניים
סמל ק' ממליץ על טיול במבצר נמרוד, השוכן למרגלות החרמון: "זהו המבצר הגדול ביותר בישראל מתקופת ימי הביניים, וניתן להשקיף ממנו על נופי הצפון המרהיבים", הוא מציין.
"ליד האתר נמצא היישוב נמרוד שצמוד ליישובים הדרוזים, שגם בהם שווה לבקר. ביחד, כל אלו יוצרים את הטיול המושלם בצפון. אני בטוח אהיה שם בחג".
מבצר נמרודמבצר נמרוד
מבצר נמרוד
(צילום: מנו גרינשפן)

מבצר נמרוד במבט מהאווירמבצר נמרוד במבט מהאוויר
מבצר נמרוד במבט מהאוויר
(צילום: דובר צה"ל)

כותרת ביניים
ואילו סמ"ר ר', מפענח ביחידה, ממליץ לבקר בחג דווקא בכותל המערבי: "אם יש מקום שאני חייב להמליץ לבקר בו בתקופת החגים הקרובה זה הכותל המערבי בירושלים. כידוע, תקופת החגים זו תקופה מיוחדת מאוד - זהו זמן שבו אנשים מתחברים למקורותיהם, עושים בדק בית ומתמקדים בתפילה וסליחות", הוא מסביר.
"בעיניי, הכותל המערבי הוא מקום מושלם לחוות את הרגשות הללו בשיא עוצמתם. מעבר לכך, ההיסטוריה של המקום עושה את שלו בכל ביקור. גם כשאני מבקר שם במדים, וגם בעוד טיול משפחתי או עם חברים".
הכותל המערבי במבט מהאווירהכותל המערבי במבט מהאוויר
הכותל המערבי במבט מהאוויר
(צילום: דובר צה"ל)