7 צפייה בגלריה
ללכת בדרכם של הנופלים: "בשביל הנופלים"
ללכת בדרכם של הנופלים: "בשביל הנופלים"
ללכת בדרכם של הנופלים: "בשביל הנופלים"
(באדיבות "שביל הנופלים")
החל מהיום (יום ה') ולקראת יום הזיכרון תשפ"א לחללי מערכות ישראל שיחול בשבוע הבא - יוצא לדרך המיזם הלאומי "בשביל הנופלים", שיציע עשרות סיורים ברחבי הארץ ללא תשלום.
הסיורים יועברו על ידי מורי דרך בכירים, מדריכי טיולים ונציגי המשפחות השכולות, אשר ישתפו מסיפורן האישי, על מנת שהמטיילים יוכלו להכיר את סיפור חייהם של הנופלים ולהמשיך בדרכם.
המיזם, בשותפות חטיבת החינוך קק"ל, מפגיש את המשתתפים עם נופי הארץ וסיפור גבורתם של הלוחמים שנפלו על הגנת המולדת, במטרה לצעוד ולהכיר את שבילי הארץ, להיפגש עם נוף ילדותם או מקום נפילתם של הנופלים ולחבר אותם לערכי רוח מובילים דרך סיפור הנופלים.
כ-50 סיורים בערים, באנדרטאות גבורה, בבתי עלמין צבאיים ובמסלולי טבע ומורשת קרב ברחבי הארץ יתקיימו במהלך השבוע הקרוב, בתאריכים 8.4.21 עד 14.4.21. הסיורים ייצאו בקבוצות של עד 50 אנשים בשטח פתוח ובהתאם להנחיות משרד הבריאות.
7 צפייה בגלריה
עשרות סיורים ברחבי הארץ
עשרות סיורים ברחבי הארץ
כל השבוע: עשרות סיורים בעקבות חללי מערכות ישראל ברחבי הארץ
(באדיבות "שביל הנופלים")
7 צפייה בגלריה
רועי תנעמי
רועי תנעמי
חלק מהסיורים עוברים בין אנדרטאות
(צילום: רועי תנעמי, באדיבות "שביל הנופלים")
7 צפייה בגלריה
רועי תנעמי
רועי תנעמי
(צילום: רועי תנעמי, באדיבות "שביל הנופלים")
7 צפייה בגלריה
נתי מלחי
נתי מלחי
(צילום: נתי מלחי, באדיבות "שביל הנופלים")
7 צפייה בגלריה
בעשרות מקומות שקשורים לנופלים - חייהם או מקום נפילתם
בעשרות מקומות שקשורים לנופלים - חייהם או מקום נפילתם
ובעשרות מקומות שקשורים לנופלים - לחייהם ו/או למקום נפילתם
(באדיבות "שביל הנופלים")
בנוסף, יוצעו גם מפגשי זום בהשתתפות משפחות שכולות ואנשי צבא ובהנחיית אנשי תקשורת, שיועברו במהלך השבוע הקרוב.
האלוף במיל' רוני נומה, יו"ר המיזם, שהתגייס להוביל אותו כחלק מהחשיבות והערך שהוא רואה בחיבור של סיפור הנופלים והקשר המשמעותי עם המשפחות השכולות, אמר: "'בשביל הנופלים' הינו מיזם לאומי אשר נוסד בשנת 2018 על ידי משפחות שכולות, קצינים בדימוס ומרכזי הסיור לוד ורמת הגולן במטרה להפגיש את המשתתפים עם סיפורה של הארץ וסיפור גבורתם של לוחמי צה"ל שנפלו למענה.
"זהו מיזם הנצחה חי, שמחבר את הסיפור של כולנו בארץ הזו. המיזם, אשר עשרות אלפי משתתפים מבקשים להתחבר באמצעותו לימים שבין יום השואה ליום הזיכרון באופן משמעותי, מייצר מפגש וחיבור בין מגזרים ואוכלוסיות על ידי שיח ערכי שמבקש לאחד ולקרב בייחוד בימים אלה של זיכרון ותקומה".

בין הסיורים שיוצעו השנה במסגרת המיזם:

כל העם צבא - סיור בהר הרצל בעקבות גיבורים ללא מדים שמסרו את חייהם למען ביטחון המדינה ואזרחיה. הסיור יתקיים ביום חמישי 8.4.21 בין השעות: 16:00 - 19:00.
שתמיד יהיה לך הר גבוה יותר - סיור בעקבות ערן שמיר ז"ל בגבעות מעאר בשרידי הכפר מע'אר שנכבש על ידי כוחותינו לפני 73 שנה ומסייר בין נקודות ציון שונות של הצנחנים. בסיור המשתתפים יבקרו בתל מלוט הצופה מ"מצפור רפנאל" לעבר המעיינות שלמרגלותיו. הסיור יתקיים ביום חמישי 8.4.21 בין השעות: 15:00 - 18:00.
משמר הירדן סיפורה של מושבה - סיור בעקבות סיפורה של המושבה ההיסטורית "משמר הירדן" שנעלמה מהמפה. סיור שייצא מצומת מחניים ויסתיים בגשר בנות יעקב בעקבות המושבה ואנשיה, שעמדו בגבורה עשרות שנים וחמישה ימים, דרך סיפורי האחיזה האיתנה בקרקע, החלוציות, והאנשים שעשו הכל כדי להגן על הבית. הסיור יתקיים ביום ראשון 11.4.21 בין השעות: 16:00 - 18:00.
להגן על לב העולם - סיור בעקבות הקרבות שבמרחב העיר העתיקה שבירושלים בתש"ח. הסיור ייצא משער יפו ויעבור בסמטאות הקסומות של העיר העתיקה ובנופים המרתקים של העיר. הסיור יתקיים ביום שני 12.4.21 בין השעות: 16:00 - 19:00.
כשטבע האדם מוביל לשותפות גורל - סיור שיתחיל בבית יד לבנים בדליית אל כרמל ויסתיים בבית העלמין בעוספיה, יתמקד בהיכרות עם הדת הדרוזית, יציג איך שהדרוזים משרתים בצה"ל ואת שותפות הגורל בין העמים. הסיור יתקיים ביום שני 14.4.21 בין השעות: 16:00 - 19:00.
כוח עברי במדבר החשוף - סיור במתחם הקטר בבאר שבע בעקבות שחרור העיר באר שבע במלחמת העצמאות: סיפורם של לוחמי הקומנדו הצרפתי, וסיפורם הייחודי ניצולי שואה, ושל לוחמים שנאספו מכל העולם להילחם כתף אל כתף עם העם היהודי. הסיור יתקיים ביום שני 12.4.21 בין השעות: 17:00 - 20:00.
מתתיהו היה גאה בהם - סיור ביער בן שמן בעקבות הפלוגה הדתית וחללי בן שמן במלחמת העצמאות. המשתתפים ישמעו על סיפורו האישי של יונתן איינהורן יליד גימזו שנפל במלחמת לבנון השניה. הסיור יתקיים ביום שני 12.4.21 בין השעות: 16:00 - 19:30.
הייתה לראש פינה - סיור שיתחיל במצפה נמרוד במושבה ויסתיים בבית העלמין העתיק בעקבות חלוצים חולמים ולוחמים, מראשוני הלוחמים להקמת המושבה ועד בניה הנופלים במלחמת לבנון השניה. הסיור יתקיים ביום שלישי 13.4.21 בין השעות 16:00 - 19:00 .
"אבא, עכשיו אני יודע" - סיור בגבעת התחמושת בעקבות סיפורו של אלון ולד בנו של סרן מי"ל רמי ולד ז"ל מנופלי קרב גבעת התחמושת מחבר את האישי המשפחתי והלאומי "במגרש המשחקים של ילדותי." הסיור יתקיים ביום שלישי 13.4.21 בין השעות: 13:00 - 14:30, 14:30 - 16:00 .
מהגנה להתקפה - סיור שיתחיל באנדרטת הארז ליד אלוני הבשן ויסתיים ברכס הבוסטר בעקבות קרבות הבלימה ברמת הגולן במלחמת יום כיפור, סדירים ומילואים כתף אל כתף. אנדרטת הארז, המערך של טייגר וקרבות הבוסטר והמובלעת. הסיור יתקיים ביום שלישי ה-13/4/21 בין השעות 16:00-19:00.
נען, מרכז חשוב של כח המגן - סיור בקיבוץ נען, הסיור יתמקד בדמותו המיוחדת של תדי פוחובסקי, שנפל בקרבות ההגנה על דרך בורמה. סיפורו וסיפור משפחתו הם סיפור יצירת מדינת ישראל והמחיר הנורא ששולם במאבק על קיומה. הסיור יתקיים ביום רביעי 14.4.21 בין השעות 14:30 - 17:30.
למיזם "בשביל הנופלים" מספר שותפים, ביניהם: חיל החינוך, אגף נפגעים בצה"ל, המשרד לירושלים ומורשת, חטיבת החינוך והקהילה בקק"ל, גבעת התחמושת והמועצה לשימור אתרים.
7 צפייה בגלריה
סיורים גם לתלמידי תיכון
סיורים גם לתלמידי תיכון
סיורים גם לתלמידי תיכון
(באדיבות "שביל הנופלים")
הצוות המוביל של מיזם 'בשביל הנופלים': רוני נומה, אלוף במיל' – יו"ר מיזם בשביל הנופלים, דוד אינהורן, אביו של יהונתן אינהורן ז"ל שנפל במלחמת לבנון השנייה, איברהים שיבל, אביו של וסים שיבל ז"ל שנפל בפעילות ברצועת עזה, ירדן סעדיה, אחותו של לירן סעדיה ז"ל שנפל במלחמת לבנון השנייה, רבקה שנקר, סא"ל במיל'. לשעבר רע"ן קשר למשפחות. צה"ל אגף נפגעים, ניסים מגנזי, חטיבת החינוך והקהילה, קק"ל, ליבנה שלוי, מנהל בי"ס שדה קשת יהונתן, רמת הגולן, ורועי תנעמי, מנהל מרכז סיור ולימוד בשבילוד, לוד.
להרשמה לסיורים - היכנסו לאתר.

סיורים שזוכרים: מיזם "בזכותם" של "אשכולות"

מיזם נוסף ליום הזיכרון שייך לארגון "אשכולות", בשיתוף האגף לתרבות יהודית במשרד להשכלה גבוהה ומשלימה.
הסיורים יתקיימו מחר ביום שישי 9.4.21, כ"ז ניסן בשעה 9:00, ב-12 מוקדים הפזורים ברחבי הארץ, בעקבות הלוחמים שבזכות הקרבתם הנצחית למעננו אנו עדיין כאן. כל הסיורים יועברו על ידי מדריכים בכירים מטעם הארגון, ללא עלות ובחלקם ישתלבו נציגי משפחות שכולות שיספרו על בני משפחותיהם שנפלו בקרב, לוחמי צה"ל ונבחרי ציבור מהרשויות המקומיות.
סיורים אלו מהווים מבחינת ארגון "אשכולות" את חוד החנית שבמועדי השנה. כארגון שאהבת הארץ ומורשתה עומדות בראש מעייניו, המחבק את צה"ל וחייליו ומלווה אותם, החל משלב המכינות הקדם-צבאיות וכלה במהלך שירותם הצבאי, "אשכולות" נותן דגש מיוחד לסיורים והפעילויות סביב היום המשמעותי הזה, ושם בראש סדר העדיפויות שלו את חשיבות ההנצחה והזכרון של מורשת הגיבורים אשר נפלו במאבקם למען עמנו, מדינתנו ובטחוננו.
אדיר וישניה, מנכ"ל ארגון "אשכולות": "יום הזכרון לחללי צה"ל ונפגעי פעולות האיבה הוא אחד מהמועדים המשמעותיים לעם שלנו. אנחנו נרגשים להוציא סיורים ההולכים בדרכם של הגיבורים והלוחמים שלנו ומנציחים אותם ואת הקרבתם הנצחית למען הארץ הזו, זאת כחלק ממדיניות ארגון אשכולות- לטעת שורשים הנטועים באהבת הארץ וגיבוריה, וענפיו נוגעים בכל החברה הישראלית. אני תקווה שהמיזם יגיע לאוכלוסיה רחבה שתלמד את המורשת, תשמע את הסיפורים מבני המשפחות השכולות, ותסיק מהם את המסקנה הפשוטה והברורה- ללא העוז והגבורה של החיילים שלנו, של הלוחמים, לא היינו זוכים להתיישב בארץ הזו בשקט ובטחה".
הסיורים יתקיימו לפי הנחיות התו הירוק.

צפון:

תל סאקי, רמת הגולן - מדרשת הגולן - סיפור גבורתם במלחמת יום הכיפורים של לוחמי המוצב מנחם אנסבכר, יאיר פרגון, יצחק נגארקר, ליזי אגסי וניר עתיר.
חדרה - מרכז סיור ולימוד "בשבילנו" - סיור בעיר חדרה בעקבות נופלי העיר במהלך הסיור יסופר סיפור הקמת העיר ועצירה באתרי הנצחה שונים בעיר.
בית העלמין בחיפה - מרכז סיור ולימוד "מעיינות" - סיור בבית העלמין אשר יעסוק יספר את סיפורם של צביקה קפלן ז"ל הטמון בו ושעל שמו הוקם מרכז סיור ולימוד גלבוע מעיינות וכן סיפורים נוספים על אלדד רגב, שון מונדשיין, גיל טל, ברוך שטרן ושון כרמלי זכרונם לברכה.
חיפה - מרכז סיור ולימוד "בשבילנו" - סיור בעיר חיפה ובתוכה אתרים היסטוריים הקשורים לשחרורה של העיר במלחמת העצמאות, ביניהם גם גשר הגיבורים, האנדטרטה לזכר הנרצחים בפיגוע המזעזע שהתרחש בקו 16 וכן בקברו של הרמטכ"ל הראשון – יעקב דורי ז"ל.
נהלל - מרכז סיור ולימוד גליל - סיור המספר את סיפורה של נהלל ואת של הגיבורים הטמונים בה כמו חנה מייזל וישראל שוחט, הרב התימני של נהלל, זאב עמית (סלוצקי) אשר עליו נכתב ככל הנראה השיר "אנחנו שניים מאותו הכפר", משה דיין ואסף ואילן אמון זיכרונם לברכה.

מרכז:

בית העלמין נחלת יצחק, תל אביב, מרכז סיור ולימוד שומרון - סיור בעקבות סיפורם של לוחמי המחתרות וצה"ל שנפלו בתקופת טרום המדינה ובימי תקומתה הראשונים. אישיות מיוחדת שתיקח חלק בסיור: נינט מונדשיין, אימו של שון שנפל ב"צוק איתן".
בית העלמין קרית שאול, תל אביב, מדרשת חברון - סיור בעקבות דמויות מופת אשר חלקן מעוטרות בעיטורי העוז והגבורה כמו מרדכי (מוטה) גור, אביגדור (ינוש) בן גל, נתן אלבז בעל אות המופת אשר קפץ על רימון על מנת להציל את חבריו שישבו איתו באוהל וברות מוריץ שנהרגה לאחר שסרבה להפקיר חיילת בשטח אויב.
מזכרת בתיה, מרכז סיור ולימוד ציוני דרך - סיור בעקבות סיפורה של המושבה וייחודו של בית העלמין והגיבורים הקבורים בו.
אזור הרי יהודה:
קרית ענבים, בית ספר שדה שער הגיא - סיור בעקבות לוחמי חטיבת הראל אשר נפלו במאבקם בדרך לירושלים במלחמת העצמאות. כמו כן, הסיור יספר את סיפור הקמת הקרייה והלוחמים שהגנו עליה ובהם ניצולי שואה.
הר הרצל, ראשית ירושלים - סיור על גבורתם של אבשלום פיינברג, חנה סנש, יובלים הראלים, אוריאל ואלירז פרץ, עמנואל מורנו ושיר חאג'ג' זכרונם לברכה.
הר הזיתים, ירושלים - עיר דוד - סיור בעקבות גיבורים ונפגעי פעולות איבה מתקופות שונות במורשת של מדינת ישראל. בין הגיבורים עליהם יסופר הם מנחם בגין, מאיר פיינשטיין, משה ברזני, ישראל שינדלר זכרונם לברכה.

דרום:

ניצנים הישנה, מדרשת הדרום - סיור בעקבות סיפורו של הקיבוץ ועל מבצע ההעפלה של הספינה שושנה המיתולוגית. סיור שעוסק ברובו בגבורה נשית ובייחוד של מירה בן ארי ז"ל.
ארגון "אשכולות" מהווה ארגון גג חינוכי מוביל לכ- 33 מרכזים חינוכיים ברחבי הארץ. הארגון מספק מערך הדרכות עם היקף פעילות נרחב למגוון אוכלוסיות וקהלים: בתי ספר, מכינות קדם צבאיות, משפחות, מבוגרים ועוד. "אשכולות" ומרכזיה מקדמים שיח חינוכי, חברתי, סביבתי עדכני ברחבי ישראל באמצעות כלים חינוכיים, חווייתיים ועכשוויים של הכשרה, הדרכה ואירוח המותאמים לרוח הזמן ולכלל ישראל.
לפרטים מלאים והרשמה: באתר.