חוזרים לשוט בנחל לכיש
(צילום: אורי דוידוביץ')

בימים אלו נחנך מסוף השיט בנחל לכיש באשדוד – והסירות חוזרות אל הנחל לאחר הפסקה של יותר מ-50 שנה. עשר סירות פדלים יפעלו בנחל לאורך כל ימות השבוע, מעתה ועד אוקטובר, ואנו מביאים לכם הצצה ראשונה לאטרקציה החדשה בדרום.
נחל לכיש זורם לאורך כ-70 ק"מ מאזור חברון ועד חוף אשדוד. בשנות ה-60, עם האצת הפיתוח התעשייתי של העיר אשדוד והקמתם של הנמל, אזור תעשייה כבדה, בתי הזיקוק ועוד, זוהמו מי הנחל בשפכים ובפסולת תעשייתית – והשיט בנחל, שהיה אטרקציה חביבה על תושבי אשדוד והאזור, נאסר.
שיט נחל לכיששיט נחל לכיש
חוזרים לנחל לכיש
(צילום: אבי רוקח)
עיריית אשדוד והחברה לתיירות נלחמו במשך שנים רבות בזיהום הנחל ובהזרמת מי השפכים. בשנים האחרונות הסתיים תהליך ארוך של טיהור ושיקום הנחל, שהחל כבר בשנת 2005 בהשקעה כוללת של עשרות מיליוני שקלים – ומשרד הבריאות אישר לחדש את פעילות השיט בנחל.
"ארבע שנים וחצי אנחנו עובדים על הפרויקט הזה", אומר יוני חזיז, מנהל פרויקטים בחברה לתיירות אשדוד. "כילד, אני זוכר שהכניסה היחידה לעיר הייתה דרך הגשר שמעלינו. תמיד כשעברנו כאן הייתי אומר לאבא שלי שייסע לאט, כי רציתי לראות את הנחל. הסתכלתי והייתי מהופנט, המקום הזה לא היה נגיש".
בינתיים הוקם רציף קוביות צף, שממנו יורדו אל המים עשר סירות פדלים אשר יפעלו וישוטו בתוואי של כ-1.5 ק"מ – מסביבות פארק אתגרים ועד בסמוך לשפך הנחל אל הים. כל תוואי השיט מצולם ומפוקח במשך כל זמן הפעילות ואף מעבר. לדברי חזיז, יש כוונה להכפיל בהמשך את מספר הסירות וגם להאריך עוד קצת את תוואי השיט.
שיט בנחל לכיש, 1962שיט בנחל לכיש, 1962
שיט בנחל לכיש, 1962
(צילום באדיבות הארכיון העירוני לתולדות העיר אשדוד)
מימי הנחל נבדקים ומנוטרים באופן תדיר מידי כמה ימים על ידי גורמי מקצוע. בעירייה אומרים כי לאורך כל תקופת פעילות השיט יוגבר ניטור המים, ומדי יום יונף "דגל ירוק" לקיום הפעילות, באמצעות ביצוע בדיקות בלתי-תלויות של איגוד ערים לאיכות הסביבה.
ראש העיר אשדוד, ד"ר יחיאל לסרי, מספר כי הוא "זוכר כיצד כילד היינו שוחים ודגים במימי הנחל. מבחינתי לחנוך את חזרתו הרשמית של השיט זה מעמד מרגש מאד, זה פרק חדש בהיסטוריה של העיר. פעלנו רבות כדי לשקם את הנחל ונמשיך לשמור על הטבע והסביבה המיוחדים שלנו פה בעיר".
שיט נחל לכיששיט נחל לכיש
מכאן יוצאים לדרך
(צילום: אבי רוקח)
שיט נחל לכיששיט נחל לכיש
נחמד שם בסך הכל
(צילום: אבי רוקח)
שיט נחל לכיששיט נחל לכיש
(צילום: אבי רוקח)
שיט נחל לכיששיט נחל לכיש
(צילום: אבי רוקח)
שיט נחל לכיששיט נחל לכיש
וכן, יש גם דרקון ירוק
(צילום: אבי רוקח)
לצד החזרת השיט, בתיירות אשדוד רואים חשיבות עליונה בהמשך קידום הפעילות "הירוקה" המשלבת הנאה מהנחל וסביבתו, יחד עם חינוך לשמירה על הטבע ועולם החי העשיר הקיים בפארק לכיש. בעוד שחלק משטחו של הפארק מכיל מדשאות מטופחות ופינות ישיבה, בחלק אחר השטח נותר במכוון במצבו הטבעי והוצבו בו מסתורים לצפייה בציפורים.
השיט יפעל כאמור לאורך כל ימות השבוע - החל מהשעה 09:00 בבוקר ועד סביבות השעה 18:30. מחיר הכרטיס עומד על 60 שקלים לסירה לחצי שעה או 100 שקלים לסירה לשעה, כשבכל סירה יכולים להיכנס עד חמישה אנשים. לתושבי אשדוד תינתן הנחה של 10 שקלים.