כביש 10 - שוב נפתח
(צילום: רועי שרון)

כביש 10 מוגדר בימים שבשגרה כ"כביש מסוכן" מסיבות ביטחוניות. מאז מתקפת הטרור על האוטובוס שהיה בדרכו לאילת לפני שבע שנים, רובו של הכביש - העובר בצמוד לגבול מצרים - סגור לתנועת אזרחים ומשמש רק את כוחות הביטחון. כעת, לרגל חג השבועות ולמשך יומיים בלבד - הוא ייפתח לטובת המטיילים.
מדובר בכביש ישן יחסית בעל מסלול יחיד וארוך המתפרש על פני 182 ק"מ של נוף מרהיב, שנסלל בתחילת שנות ה-80 לאחר פינוי סיני במסגרת הסכם השלום עם מצרים. הכביש, המתפתל בעליות ובירידות החדות של הרי הנגב, צמוד לגדר המערכת החדשה שנבנתה כאן במהלך השנים האחרונות.
כביש 10 נפתח לתנועת מטייליםכביש 10 נפתח לתנועת מטיילים
נופים מרהיבים: כביש 10
(צילום: רועי עידן)
בשנים האחרונות, אם אין מתיחות ביטחונית חריגה באזור, הכביש נפתח לתנועה פעמיים בשנה - בחול המועד סוכות ובחול המועד פסח, בשעות היום בלבד. במועדים אלו, לכבוד כל אותם מטיילים, צה"ל מתגבר את כוחותיו לאורך הכביש בעל הנוף המרהיב והפראי.
מפה כביש 10 גבול ישראל מצרים ניצנה כרם שלום

בחג פסח האחרון, בשל מגפת הקורונה והסגר שהוטל, הכביש המסקרן נותר שטח צבאי סגור. למזלנו, את שבועות כבר נוכל לחגוג כמעט כמו בכל שנה שגרתית, ובשל כך החליטו בצה"ל יחד עם רשות הטבע והגנים ועם המועצות האזוריות רמת נגב וחבל אילות - שבהן עובר הכביש - לאפשר את פתיחת הציר למטיילים בחג, באופן חריג.
כביש 10 נפתח לתנועת מטייליםכביש 10 נפתח לתנועת מטיילים
באופן חריג: ייפתח בחג לתנועת מטיילים
(צילום: רועי עידן)
"עשינו הכל כדי שגם בתקופה המורכבת הזו, למרות הכל, יהיה בידינו היכולת והאמצעים הדרושים על מנת לאפשר את פתיחת הציר למטיילים, כי אנחנו מבינים את הצורך של האנשים לצאת למרחבים אחריתקופת ההסתגרות הארוכה בבית", אמר סגן אלוף טל איגלצקי, המשמש כסגן מפקד חטיבת פארן.
אסף קמר יצא לסיור מרתק בכביש 10
(ניצן דרור)

"בפסח היינו עמוק בקורונה, ולאור ההקלות החלטנו שכעת ניתן יהיה לפתוח את הכביש למטיילים. אמנם לרשותנו עמד לוח זמנים קצר ביותר, אבל בכל זאת עשינו זאת כדי לאפשר לאזרחים ליהנות מהמקום הזה שבלתי אפשרי להגיע אליו במהלך השנה", הוא הוסיף.
כביש 10כביש 10
דרך גישה חדשה (לזמן מוגבל) המובילה לעיר הנופש הדרומית
(צילום: רויטרס)
כאמור, בשל קוצר הזמן, הוחלט כי הכביש ייפתח לתנועה אזרחית משני הכיוונים למשך שלושת ימי החג (חמישי עד שבת, בין ה-30-28 במאי) בשעות היום בלבד, וללא הקטע הצפוני שלו - מכרם שלום דרומה.
הציר המסקרן מתחיל באזור היישוב עזוז, חוצה את הר כרכום ואת הר חריף ומסתיים כ-50 קילומטרים מצפון לאילת. משמעות הדבר היא כי לזמן מוגבל ביותר, נפתחת דרך גישה נוספת ומרעננת אל עיר הנופש הדרומית.
אילתאילת
אם חשבתם לנפוש באילת בחג - תוכלו לנסוע אליה דרך הכביש המסקרן
(צילום: ליאב פלד)

בריכה תת קרקעית ותצפית על מדבר סיני

הנסיעה בכביש 10 המפותל מהנה ומעניינת במיוחד. מימין לכביש, ניתן לראות את גדר המערכת ולצידה גושי בטון ענקיים. מאחוריהם, ניצבות עמדות השמירה של הצבא המצרי והנוף היפהפה של מדבר סיני. משמאל לכביש יש מדבר פראי עם סימנים רבים של חיות בר, ועל הגבעות והפסגות שלאורך הציר - מפוזרות תצפיות אבטחה מאולתרות המאוישות על ידי חיילי צה"ל.
כביש 10 שנמצא בגבול עם מצרים כביש 10 שנמצא בגבול עם מצרים
חלק מהמראות שתפגשו במהלך הנסיעה בכביש
(צילום: אסף קמר)
כביש 10 שנמצא בגבול עם מצרים כביש 10 שנמצא בגבול עם מצרים
(צילום: אסף קמר)
מדי שנה, עם פתיחתו של הציר, פוקדים את האזור אלפי מטיילים שנהנים מהעובדה כי באפשרותם לנוע על הכביש בחופשיות למשך כמה ימים בשנה. לציר המדובר ניתן יהיה להיכנס ולצאת משתי נקודות מרכזיות: הר חריף או מהיישוב עזוז. בכניסה, ימתינו למטיילים חיילים שמלבד לברכם לשלום - יעניקו להם גם מספר דגשים להתנהלות נכונה ובטוחה במהלך נסיעתם בכביש.
כביש 10 שנמצא בגבול עם מצרים כביש 10 שנמצא בגבול עם מצרים
(צילום: אסף קמר)
מלבד העובדה שהכביש עובר בסמוך לגבול עם מצרים, הוא מעורר סקרנות רבה בקרב מטיילים גם בזכות האתרים המרתקים והנוף המשכר שמציע המרחב בו הוא נמצא.
בין היתר, ראוי לציין את בור הסבחה (או בור הצבחה) הנמצא בסמוך ליישוב עזוז. זהו בור מים עתיק שבתוכו בריכה תת קרקעית עם מים בהם ניתן להשתכשך. בהמשך, לכיוון דרום, נמצא הר חורשה המציע תצפית מדהימה החולשת עד לעומק הגבול עם מצרים, וניתן להשקיף ממנה על כל המרחב הפתוח - מצפון ועד דרום.
היישוב עזוזהיישוב עזוז
היישוב עזוז
(צילום: יעקב שקולניק, קק"ל)
בחלקו הדרומי יותר של הציר ניתן למצוא את בארות עודד ואת הר חריף, שמתנשא לגובה של 1,012 מטרים ונמצא ממש על הגבול. באזור הזה, ניתן למצוא גם אתרים פרה-היסטוריים מהתרבות החריפאית - תרבות של ציידים-לקטים משלהי התקופה האפיפלאוליתית, שהתקיימה כאן לפני כ-12,000 שנה.
"אני אוהב לעצור בהר חורשה, שנחשב לנקודה הגבוהה ביותר בגזרה הדרומית של הכביש. הנוף שנשקף משם מהפנט ממש", מתאר איגלצקי בהתלהבות רבה.
כביש 10 שנמצא בגבול עם מצרים כביש 10 שנמצא בגבול עם מצרים
(צילום: אסף קמר)
לדבריו, "המשימה שלנו היא קודם כל להגן על האזרחים בכל מצב, ולכן בנקודות שונות לאורך הדרך הנוסעים יפגשו חיילים שתפקידם לאבטח את הציר. המשימה הנוספת ולא פחות חשובה, היא לאפשר לאזרחים ליהנות ממדינת ישראל כולה גם במגבלות הקיימות.
"התנועה על הציר היא תנועה חופשית וכך גם בכל השטח המזרחי שלו, כאמור, ורק הירידה לכיוון הגדר אסורה. וכמובן שאנחנו מצפים בשמחה רבה למטיילים שיפקדו את המקום", הוא מסכם.