8 צפייה בגלריה
פסטיבל כוכבים בירוחם
פסטיבל כוכבים בירוחם
לצפות בכוכבים ליד אגם ירוחם
(צילום: סיימון בן ישי)
לא צריך לעשות הרבה בשביל לראות כוכבים. וכשאנחנו מדברים על לראות כוכבים, אנחנו לא מתכוונים לכוכבונצ'יק בודד שמפציע פתאום בשמי הלילה, אלא על שמיים זרועי כוכבים, שנפרשים מעליכם כמו שמיכה מנצנצת. כל מה שצריך כדי לראות אותם הוא לנסוע דרומה, לאזור מכתש רמון, המתהדר בשמיים זרועי כוכבים ובסביבה לילית טבעית שלא מופרת על ידי פגעי אור תעשייתיים, לפרוס מחצלת על האדמה, להביט למעלה ולהיחשף למראות יוצאי דופן של שמי הלילה. נשמע פשוט, אבל כמה מאיתנו באמת עושים את זה?

ההולכים בחושך

כדי לחשוף יותר משפחות לחוויית הכוכבים המרהיבה של הדרום, מתארגנים בשנים האחרונות פסטיבלים ואירועים שונים המציעים לחזות בפלא בצורה מאורגנת. בימים אלה מתקיים במכתש רמון פסטיבל "מכתש של כוכבים" (עד 27 באוגוסט), שלוקח את החוויה הזאת כמה צעדים קדימה, ומלווה את אירוע הצפייה בכוכבים בעוד כמה פעילויות חווייתיות.
החוויה מתחילה כבר בנסיעה. כרבע שעה ממצפה רמון, על כביש 40 דרום, מסתתרת פניה כמעט סודית ימינה, לתוך המדבר. מתגלגלים באיטיות על דרך עפר שנמשכת ונמשכת, עד ששום אור מהכביש אינו נראה. אל פחד, החושך כאן הוא כדי שפלאי הטבע השמימיים ייראו טוב יותר. אחרי החניה צועדים בחושך כמעט מוחלט, לאורם הסמלי של פנסי נרות על החול.
8 צפייה בגלריה
פסטיבל מכתש של כוכבים
פסטיבל מכתש של כוכבים
הצעד הראשון בדרך להפוך לאסטרונאוט
(צילום: שמעון בוקשטיין)
צועדים וצועדים, עד שמגיעים לממלכה של נדב סילברט, הבעלים של מרכז "בטבע" המובילה פעילויות הדרכה ואת תרבות וחקר האסטרונומיה במצפה רמון. סילברט החליט שלא להסתפק בצפייה סטנדרטית בגרמי הלילה, והגה מתחם שהוא לונה פארק שלם של פעילויות.
לפני ההתעמקות בכוכבים, נכנסים לאוהל מעוגל, שבו מוקרנים סרטים ב־360 מעלות. בפלנטריום המאולתר שגובהו ארבעה מטרים, שוכבים על מזרנים וכריות, נושאים מבט למעלה וצופים בסרט "STARS", שהוא מעין מבוא לאסטרונומיה לכל המשפחה.
מהסרט ממשיכים להרצאות מדעיות בתחומי האסטרונומיה, הקוסמלוגיה, צילום החלל ועתיד האנושות מחוץ לכדור הארץ. במתחם D-Mars אפשר לסייר במעין מעבדת שטח שבה מבוצעות משימות מחקר המסייעות לצבירת ידע ונסיון לקראת טיסות מאוישות למאדים. אפשר לנוע מתחנה לתחנה במתחם, להתעכב על אלה שמעניינות יותר וגם לדלג על מה שפחות.

רק להרים את הראש

ואז, מגיע הדבר האמיתי – הצפייה בכוכבים. פסטיבל "מכתש של כוכבים" מציע שתי דרכים לעשות זאת. הראשונה היא במתחם טלסקופים ייעודים לצפייה במערכת השמש שכוללת את הטלסקופ הנייד הגדול בארץ. מצמידים עין לעינית ונעזרים במדריכים שבשטח כדי להבין מה רואים. ואם לא ראיתם המון נוהר בריצה כשהקריאה "הנה שבתאי!" נשמעת, לא ראיתם התלהבות מימיכם.
ויש גם דרך בלתי אמצעית לצפות בזוהר הדרומי הזה, במתחם מחצלות שמארח צפייה מודרכת תחת כיפת השמיים. פשוט נשכבים על הגב ונותנים לאורי כץ, ראש תחום אסטרונומיה של "בטבע", לחלוק אתכם את הידע שלו. מצוייד בציין לייזר ירוק, כץ הכריזמטי מוציא את הקהל לטיול מרהיב על פני כיפת השמיים המדברית. תכירו מעט את עולם המושגים הקוסמי, חייהם של הכוכבים והמרחקים העצומים שמפרידים ביניהם וגם את הפינה הקטנה שלנו, מערכת השמש. אפשר לשאול שאלות, לכץ יש סבלנות לכולם, מגדול ועד קטן, או פשוט לחוות את היופי הזה בשקט.
8 צפייה בגלריה
פסטיבל מכתש של כוכבים
פסטיבל מכתש של כוכבים
המדריכים יעזרו לכם לגלות כוכבים
(צילום: שמעון בוקשטיין)
8 צפייה בגלריה
פסטיבל מכתש של כוכבים
פסטיבל מכתש של כוכבים
ילדים, הביטו לשמיים
(צילום: שמעון בוקשטיין)
"לפעמים אנחנו מרחיקים עד לקצה העולם כדי לחפש אחר פלאי תבל ויופי, כשהפלא והקסם נמצאים ממש לידינו, מתחת לאף. צריך רק להרים ראש", אומר סילברט. "זו לא הפעם הראשונה שאנו מקיימים פסטיבל כוכבים במכתש, אך הפעם מדובר בחוויית בוטיק שמימית, מעשירה ויוצאת דופן לכל אדם בכל גיל, כך שגם במעבדה לחקר המאדים תדרוך כף רגלם לא רק של אסטרונאוטים ומדענים אלא גם כף רגלו של ילד סקרן שירצה להיות מדען".
ולמה דווקא מכתש רמון? לפני כארבע שנים המקום הוכרז כשמורת אור כוכבים בינלאומית, היחידה במזרח התיכון, ומבין עשרות בודדות הקיימות בעולם. הדבר העניק לה את הכתר לא רק כמלכת המדבר אלא גם כמקום האידיאלי לצפייה בכוכבים, לפעילויות אסטרונומיה ולחקר החלל. בכל חודש אוגוסט מגיעים לכאן רבבות כדי לצפות לא סתם בכוכבים, אלא גם במטר המטאורים המפורסם (פרסאידים).
פסטיבל "מכתש של כוכבים" מתקיים בכל חמישי-שישי משקיעה ועד השעות הקטנות של הלילה (עד 27 באוגוסט). במסגרת מטר המטאורים (14-8 באוגוסט) יתקיימו אירועים נוספים. המחיר: 180 שקל לאדם, 140 שקל לילד עד גיל 12. לפרטים - הקליקו.

איפה ישנים?

את מצפה רמון רובנו מכירים כתחנת רענון בדרך לאילת, לנוסעים מכביש 40, או כמשכנו של מרכז המבקרים מעל המכתש, שבשנים האחרונות חושף את המבקרים גם לפלא הגיאולוגי שבמקום וגם לפועלו של אילן רמון ז"ל, האסטרונאוט הישראלי הראשון.
למבקרים באירוע הכוכבים באזור, מצפה היא המקום האידיאלי לשנת לילה, עם מבחר אפשרויות לינה, לרוב עממיות, שמתאימות למשפחה המטיילת. אנחנו ישנו במלון "סוויטות רמון" (מרשת Smart Hotels), שהוקם על מה שפעם היה שיכון מגורים, חודש והוסב למתחם נופש. במקום בריכת שחייה המקורה כל השנה, חדר אוכל, השאלת אופניים חינמית ו-49 חדרים מרווחים וסוויטות בגדלים שונים המתאימים ליחידים, לזוגות ולמשפחות, שבהם חדר רחצה, סלון, מטבחון ובחלקם גם מרפסת. המחיר: מ-2,000 שקל לסוויטה משפחתית לשני לילות באוגוסט. לפרטים - הקליקו.
ואם אתם כבר במצפה רמון, כדאי מאוד לצאת בשעת בוקר לטיול רגלי בשלל מסלולי ההליכה, ולצפות בקרוב במשפחות היעלים שמקיפות את המקום. ביום חם מאוד, אבל בשעות הערב והבוקר המוקדמות נעים ביותר, עם טמפרטורת מינימום של 19 מעלות באוגוסט.
8 צפייה בגלריה
יעלים במצפה רמון
יעלים במצפה רמון
יעלים במצפה רמון. להתקרב בלי להפריע
(צילום: צהל בלומנפלד)

כוכבי הקיץ שלכם

כוכבים בעיירה 2021: בפארק אגם ירוחם מזמינים אתכם לחוות את מטר המטאורים המרשים של הקיץ לערב שכולו כוכבים בלילה של ה־11 באוגוסט. המבקרים ייהנו ממתחם טלסקופים, תצפיות כוכבים, סדנאות, סיורי עקרבים ועששיות, מלכודות אור, צילום עם שחקן בלבוש אסטרונאוט, סדנת הטסת "טילים" מבקבוקים ממוחזרים, דוכני תוצרת מקומית ועוד ועוד.
הפעילות מתאימה לכל המשפחה, מקטן ועד גדול. בטלסקופים יהיה ניתן לצפות במכתשי הירח, שבתאי והטבעות המרהיבות שלו, צדק וירחיו, צבירי כוכבים, גלקסיות, ערפיליות וכוכבים כפולים.
ההרשמה בתשלום מראש, ומספר המשתתפים מוגבל. מתאים לילדים מגיל 3.
אגם ירוחם, 11 באוגוסט, 50 שקל למשתתף. לפרטים - הקליקו.
מצפה הכוכבים "שירת הכוכבים": בחצות הלילה של בין ה־12 ל־13 באוגוסט (בין חמישי לשישי), שיאו של המטר, תתקיים תצפית כוכבים מודרכת עם טלסקופים באזור מכתש ירוחם. מדריכי המצפה יעבירו חוויית כוכבים מודרכת עד השעות הקטנות של הלילה.
התצפית כוללת היכרות עם קבוצות הכוכבים וגלגל המזלות, איתור כוכב הצפון וחשיבותו, מקומנו ביקום, סיפורים על שביל החלב שצפוי להיראות היטב בשמיים, לצד תוכן מרתק על אסטרונומיה בעת העתיקה, מדע ומיתולוגיה. כל זאת תחת שמיים זרועי כוכבים, שביל החלב והמון מטאורים.
8 צפייה בגלריה
סדנאות ותצפיות כוכבים עם שירת הכוכבים
סדנאות ותצפיות כוכבים עם שירת הכוכבים
תצפית כוכבים עם שירת הכוכבים
(צילום: יוחאי כהן)
בין מטאור למטאור שיחצה את השמיים יקבלו הצופים גם הסברים על "סוויפט-טאטל" - כוכב השביט האחראי לאירוע המטאורים של הקיץ. הטלסקופים המשוכללים שיעמדו לרשות המשתתפים יכוונו לעבר כוכבי הלכת צדק ושבתאי, ערפיליות, צבירי כוכבים, כוכבים כפולים ועוד המון מראות נפלאים.
אזור מכתש ירוחם, ליל ה-12 באוגוסט, 130 שקלים למשתתף. לפרטים - הקליקו. לכל תאריכי התצפיות הפתוחות במצפה "שירת הכוכבים" הקליקו כאן.
לילות לבנים בערבה התיכונה: גם הערבה התיכונה נחשבת לאחד מהאזורים היפים בעולם לצפייה בשמיים ובכוכבים. בערבה יש חושך כמעט מלא והיעדר תאורה מלאכותית, בניגוד לאזורים העירוניים המתאפיינים ב"זיהום האור" הפוגע בחדות הצפייה. הלילה זרוע באינסוף כוכבים והשמים מתגלים במלוא הדרם. במקום שבו פוגש המדבר את השמים, תוכלו לצפות במופע מרהיב של מטר מטאורים, שהינם שרידי אבק שהותיר אחריו כוכב שביט במסלולו סביב השמש וכאשר כדור הארץ עובר בשובל השאריות של השביט, פוגעים המטאורים באטמוספירה במהירות של 59 ק"מ לשנייה ויוצרים מופע שמיימי.
השבוע (5-4 באוגוסט) יתקיימו סיור באתר תמר המקראית באמצעות משחק "טרייזר־היט", תצפיות כוכבים מודרכות, סיור חולות לילי, קליעת סלים מסנסנים ושירה בציבור סביב המדורה. המחיר: 70 שקלים למבוגר, 50 שקלים לילד (גילאי 14-2).
בשבוע הבא (13-11 באוגוסט) יתקיים אירוע השיא בחאן נחל ערבה ביישוב חצבה, כולל צפייה בטלסקופים, במטאוריטים בצבירים ובגלקסיות, לצד הופעה לכל המשפחה, שירה בציבור סביב מדורה עם כיבוד קל, פעילות קליעה בסנסנים, סיור חולות וסיור לילי. המחיר: 90 שקל למבוגר, 60 שקל לילד (גילאי 14-2). לפרטים - הקליקו.
"לילות כוכבים" בפארק תמנע: פארק תמנע, הנמצא כ-25 קילומטרים צפונית לאילת, משמש גם הוא תפאורה נוחה לצפייה בכוכבים. בשיא מטר המטאורים באוגוסט, יציע פארק תמנע חוויה אסטרונומית לכל המשפחה שבה יוכלו המשתתפים להביט דרך טלסקופ אל כוכב הלכת שבתאי, "לשגר" טיל לחלל, לצפות בהקרנת סיור וירטואלי בשמיים ועוד. הקהל יוכל להסתובב במתחמים שבפארק ויפעלו בסבבים.
8 צפייה בגלריה
לילות כוכבים תמנע
לילות כוכבים תמנע
לילות כוכבים בפארק תמנע. לגלות את כוכב שבתאי
(צילום: דותן בק (dotcom pghoto))
מנהל פארק תמנע, עומר ארמוזה: "השנה צפויים תנאים טובים במיוחד לצפייה במטר המטאורים הפרסאידים, מאחר והשנה הירח יעלה רק בשעות מאוחרות של הלילה והשמיים יהיו חשוכים והכוכבים מנצנצים. בנוסף, כוכבי הלכת הגדולים, צדק ושבתאי, יופיעו בשמים כמעט כל הלילה ואלו מספקים חוויה מיוחדת לצפייה בטלסקופים".
12-9 באוגוסט, בין השעות 00:00-20:00. במקום מגוון אפשרויות לינה: קמפינג, גלמפינג, קרוואנים ממוזגים או חדרי אירוח. המבקרים מוזמנים להצטרף לסיורי זריחה באתרי הפארק בהרשמה מראש ובתשלום נוסף. 79 שקל למבוגר, 69 שקל לילד. פרטים: בטלפון 08-6316756, או באתר פארק תמנע.
8 צפייה בגלריה
לילות כוכבים
לילות כוכבים
לילות כוכבים
(צילום: יעקב לדרמן, הדובה הגדולה)
"מפגש כוכבים" באיזור מצפה רמון: אירוע שנולד בתחילת הקורונה על ידי שתי נשים: סיגל יושע, מנכ"לית מלכת המדבר, שהבינה שתיירות יוצאת לא תהיה בקרוב, יחד עם אליס מילר, שאהבתה לשמיים ולכוכבים הובילה אותה להגיש בג"צ נגד המדינה כדי שנשים יוכלו להיות טייסות בחיל האוויר. במשך למעלה משנה הן יוצרות מפגשים בטבע, לרוב במדבר, שבהם מתקיימים תצפית כוכבים בלילה.
מילר, מומחית לאסטרונומיה, מספרת את סיפור הכוכבים באופן שונה: נשי, עגול, פותח למחשבות והרהורים. לרגל מטר המטאורים של אוגוסט מקיימות השתיים סדרת אירועים. ב־11 באוגוסט תתקיים תצפית בבוסתן פרטי למבוגרים בלבד, כולל טיול רגלי קצר, ארוחת שף וצפייה בכוכבים תוך שכיבה על מזרנים. מ-270 שקל לאדם, כולל לינה באוהל. ב-12 באוגוסט, הלילה שבו צפויים להיות הכי הרבה כוכבים נופלים, תתקיים תצפית כוכבים במתחם הפרטי "סוכה במדבר", כולל ארוחת שף ולינה (450 שקל למבוגר, 340 שקל לילד). ב-15-13 באוגוסט יתקיים בחוות האלפקות סופ"ש משפחתי הכולל צפייה בכוכבים (480 שקל למבוגר לתצפית ולינה, 190 שקל לילד). לפרטים - הקליקו.