צלילה באגם הנעלם
(משה בוזגלו - UWA underwater adventures)

האגם הנעלם בתמנע הוא אחד המקומות הכי פוטוגניים בערבה, והוא מככב לאחרונה בהמון חשבונות אינסטגרם של ישראלים שגילו אותו, עכשיו כשאין טיסות לחו"ל. אחד מהם הוא משה בוזגלו, חובב צלילה בן 26 ממגדל העמק, שתיעד בסוף השבוע את האגם מזווית יוצאת דופן – מתחת לפני המים.
חשוב להדגיש כי למרות מראהו האטרקטיבי והמזמין של האגם, מדובר בשטח שהינו בבעלות חברת הכרייה – וההגעה לאתר עלולה להיות מסוכנת מבחינה בטיחותית: הצוק התוחם את האגם מפתיע ואינו נראה מרחוק, והרחצה במים המליחים של האגם אינה מומלצת ויש להיזהר במיוחד לא לבלוע אותם.
"הכול התחיל מזה שחבר שגר באילת ביקר שם והראה לי תמונות של האגם הנעלם", מספר בוזגלו. "נדהמתי מהיופי האדיר של המקום הזה באמצע המדבר ואמרתי לו שחייבים לחזור לשם יחד ולתעד את המקום ואת כל מה שנמצא מתחת למים".
לאחר סגירת מכרה הנחושת בתמנע בשנות ה-80, הציפו את אחת המחצבות מי תהום שיצרו את האגם הענק והמרהיב ביופיו שמימיו בצבע טורקיז וסביבו מצוקים אדמדמים. "המים שם מלוחים נורא והיה להם טעם של ברזל, אבל חוויתי שם חוויה שלא הכרתי מעולם", מוסיף בוגזלו.
האגם הנעלםהאגם הנעלם
האגם הנעלם
(צילום: משה בוזגלו)
מטיילים גם באגם הנעלםמטיילים גם באגם הנעלם
מטיילים גם באגם הנעלם
(צילום: משה בוזגלו)
אחד החברים אחרי הצלילה באגם הנעלםאחד החברים אחרי הצלילה באגם הנעלם
צוללים באגם
(צילום: משה בוזגלו)
"המים היו בצבע ירוק-ניאון מסתורי והיו בקרקעית מבנים משונים שעליהם נטיפים מנצנצים ויפהפיים. הגענו לעומק של 20 מטר והאדמה בקרקעית הייתה כמו ג'לי רך. כשנגעתי בה עם היד הרגשתי שהיא יכולה להיכנס לתוכה בשלמותה. אמנם אין באגם דגים, אבל יצא לנו לראות יצור קטן ומוזר בצבע לבן – ואין לנו מושג מה זה היה".
לדבריו, "מצאנו כמובן גם המון זבל שאנשים זרקו לשם כמו מכוניות ישנות ומפורקות, בקבוקים, עטיפות ואפילו מטרייה. ניקינו כמה שיכולנו, אבל הלכלוך רב מדי. החוויה הזאת הייתה מיוחדת במינה ולא אשכח אותה, אני מקווה שיום אחד ניתן יהיה להוציא את כל האשפה שנמצאת שם ולטהר את המים מהרעלים האלה, כדי שאנשים יוכלו ליהנות שם באופן בטיחותי".
את הסרטון שמתעד את הצלילה בוזגלו פרסם אתמול (שלישי) בערוץ היוטיוב שלו UWA – ראשי תיבות של Underwater Adventures – ובתוך יום הוא צבר אלפי צפיות.
"לפני שלוש שנים, כשנסעתי עם חבר לאילת, קנינו מסכות צלילה ושנורקלים והלכנו לים. בשנייה שהכנסתי את הראש לתוך המים התאהבתי – בים, בדגים ובאלמוגים. בהמשך עשיתי גם קורס צלילה 2 כוכבים, והרגשתי שאני חייב לתעד את כל מה שאני רואה וחווה מתחת למים. למדתי לערוך סרטונים ופתחתי את הערוץ במטרה לחלוק את כל היופי המטורף הזה", הוא מספר.
משה בוזגלו צולל באגם הנעלםמשה בוזגלו צולל באגם הנעלם
משה בוזגלו צולל באגם הנעלם
(צילום: משה בוזגלו)
כמו ג'לי. קרקעית האגם הנעלםכמו ג'לי. קרקעית האגם הנעלם
כמו ג'לי. קרקעית האגם הנעלם
(צילום: משה בוזגלו)
קרקעית האגם הנעלםקרקעית האגם הנעלם
קרקעית האגם הנעלם
(צילום: משה בוזגלו)
סלע גדול ובולט על קרקעית האגםסלע גדול ובולט על קרקעית האגם
סלע גדול ובולט על קרקעית האגם
(צילום: משה בוזגלו)
עוד נטיפים באגם הנעלםעוד נטיפים באגם הנעלם
עוד נטיפים באגם הנעלם
(צילום: משה בוזגלו)
נטיפים מתכתיים באגם הנעלםנטיפים מתכתיים באגם הנעלם
נטיפים מתכתיים באגם הנעלם
(צילום: משה בוזגלו)
מטרייה שנמצאה באגם הנעלםמטרייה שנמצאה באגם הנעלם
מטרייה שנמצאה באגם הנעלם
(צילום: משה בוזגלו)
יצור מוזר באגם הנעלםיצור מוזר באגם הנעלם
יצור מוזר באגם הנעלם
(צילום: משה בוזגלו)
אחד החברים אחרי הצלילה באגם הנעלםאחד החברים אחרי הצלילה באגם הנעלם
אחד החברים אחרי הצלילה באגם הנעלם
(צילום: משה בוזגלו)
"אחרי שלמדתי על האלמוגים ועל סוגי הדגים שיש לנו בים, גיליתי שהם נמצאים למעשה במצוקה. אני רוצה להראות לכמה שיותר אנשים כמה הים שלנו יפה ולהעלות את המודעות לחשיבות השמירה עליו ועל היצורים שבתוכו. לאחרונה התחלתי לצלול גם בנחלים ובמעיינות ולתעד את החוויות גם שם".
יוזמות להקמת מיזם תיירותי סביב האגם לא הצליחו להמריא לאורך השנים, ובעלי השטח מגדרים אותו פעם אחר פעם בניסיון למנוע ממטיילים את הגישה למקום.
משה בוזגלו באילתמשה בוזגלו באילת
משה בוזגלו באילת