חג שמח וטיול נעים
(צילום: מלונות מטיילים )

בגליל העליון זורמים חמישה נחלים גדולים, הנפגשים יחד ויוצרים נחלים חדשים. מפגשי הנחלים צובעים את המים במגוון צבעים, וכן - מספקים הפרשי טמפרטורות בין שתי הזרימות.
עם סיום החורף הרטוב במיוחד השנה, אשר הפך את הנחלים המרכזיים בצפון (עורבים, ג'ילבון, עיון, דן, ירדן, הבניאס והחצבאני) למראה מרגש של זרימה שוצפת - מציע יואב יעקבי, מדריך הטיולים של רשת "מלונות מטיילים", חמישה מפגשי נחלים בגליל העליון, אידיאליים לפיקניק, שכשוך או סיור עצמאי רגלי קצר באיזור.
טיולי מים בחצבניטיולי מים בחצבני
זרימה שוצפת בנחלי הצפון אחרי חורף סוער: החצבאני (נחל שניר)
(צילום: יואב יעקובי)

מפגש נחלי החצבאני והבניאס עם נהר הירדן

החצבאני, שמגיע מלבנון ואורכו כ-65 קילומטרים, נפגש עם הבניאס שמתחיל משמורת הבניאס ואורכו כ-10 קילומטרים. שני הנחלים מתחברים בשדה נחמיה, על הירדן.
מפגש החצבני והבניאסמפגש החצבני והבניאס
מפגש החצבאני והבניאס
(צילום: רשת מלונות מטיילים)
טיולי מים בחצבניטיולי מים בחצבני
(צילום: יואב יעקובי)
אל המקום מובילים שבילים מסודרים, ולאורך הנחלים ניתן למצוא פינות חמד להשתכשכות במים או מקומות מוצלים לפיקניק. ההאתר נגיש לעגלות ולנכים.
מפגש החצבני והבניאסמפגש החצבני והבניאס
אתר מוצל ומתאים לפיקניקים
(צילום: רשת מלונות מטיילים)
דרכי הגעה: עוקפים מימין את מלון מטיילים "וילג' על הירדן", חונים את הרכבים ופונים דרומה לאורך הנחל, כ-100 מטרים עד למפגש. אופציה נוספת היא להחנות את הרכב מחוץ לשער הקיבוץ בשדה נחמיה. מהחנייה הולכים לכיוון שער הקיבוץ, עוקפים אותו ממערב ויורדים לנחל עד למפגש (מדובר בכ-100 מטרים של הליכה רגלית).
מפגש החצבני והבניאסמפגש החצבני והבניאס
ויש שם גם לא מעט מים!
(צילום: רשת מלונות מטיילים)

מפגש הנחלים ג'ילבון ושוח עם נהר הירדן

נחל ג'ילבון ונחל שוח זורמים ממורדות הגולן, ומתחברים לתעלה מלאכותית שמאגדת אותם לכדי נחל אחד הזורם לנהר הירדן.
האתר עצמו מוצל, עם שפע של צמחיית נחלים דוגמת ערבה ואקליפטוס, ובעל גישה נוחה למים - ולכן גם אידיאלי לפיקניקים. גובה המים משתנה מעונה לעונה, אך לרוב עומקו הוא כמטר. האתר נגיש לעגלות ולנכים.
דרכי הגעה: נוסעים על כביש 918 (כביש גדות-גונן), כ-200 מטרים צפונית לגשר הפקק, פונים שמאלה לדרך עפר. במקום יש חנייה.

מפגש הנחלים עיון ודן עם החצבאני

יובל מלאכותי של נחל הדן שמוצאו בתחנה ההידרואלקטרית - נפגש עם נחל עיון, שמקורותיו בבקעת עיון שבדרום לבנון - ושני הנחלים מתחברים ונשפכים לחצבאני.
עצי האקליפטוס במקום מספקים מקומות מוצלים וירוקים לפיקניק, וליד מדרגות הכניסה ישנה נקודה רדודה עם זרימה רגועה יחסית, המתאימה לשכשוך.
דרכי הגעה: מחניון גן הצפון ליד קיבוץ מעין ברוך, חוצים ברגל את מגרש החניה לכיוון גשר החצבאני. יורדים במדרגות, ומגיעים לערוץ הנחל.

מפגש נחל עורבים ונהר הירדן (התעלה המזרחית)

נחל עורבים, הזורם בעיקר בעונת החורף, יוצא ממורדות הגולן, חוצה את העמק ומתחבר לירדן. לערוץ הנחל, נשפך צינור מקידוח המים החמים - שמזרים אליו מים חמים לסירוגין, ומאפשר את ההשתכשכות בו גם כשבחוץ קר.
מפגש נחלים עורבים ודןמפגש נחלים עורבים ודן
מפגש נחל עורבים ונחל דן
(צילום: רשת מלונות מטיילים)
כדאי להגיע למקום בחורף ובסתיו, כשהנחל מלא במים, לרדת על סלעי הבזלת, וליהנות מהמים החמימים. המקום מוצל ומתאים לפיקניקים; מומלץ לפרוש מחצלת, וליהנות מארוחה קלה לאורך הגדה או במפגש הנחלים, לצד האקליפטוסים, הגפן והרדוף הנחלים.
מפגש נחלים עורבים ודןמפגש נחלים עורבים ודן
גישה נוחה למים
(צילום: רשת מלונות מטיילים)
מי שמעדיפים להעביר את הלילה בטבע, יכולים ליהנות מאתר הקמפינג החינמי והמוצל, שנמצא בגדה המערבית. האתר נגיש לעגלות, ישנה חניה מסודרת והוא מאפשר גישה נוחה למים. שימו לב כי אין במקום שירותים או מים זורמים.
מפגש נחלים עורבים ודןמפגש נחלים עורבים ודן
(צילום: רשת מלונות מטיילים)
דרכי הגעה: מצומת גומא נוסעים מזרחה לכיוון קיבוץ גונן. חולפים מעל גשר להבות על ערוץ הנחל, ואחרי כ-200 מטרים פונים ימינה לדרך עפר לבנה ומעט משובשת.

מפגש החצבאני עם נחל דן

שני יובליו הקרירים של נחל הדן, שהטמפרטורה בהם אינה עולה על 14 מעלות, מתחברים למים החמימים יותר של החצבאני, בינות למפלי מים קטנים.
מפלים אלו, מתחפרים בשכבה עבה של סלע צהבהב המכונה טרוורטין ("נטף נחלים"), אשר נוצר בתהליכי השקעת אבן (בדומה ליצירת האבנית בקומקום) בשל זרימה איטית וממושכת המתרחשת לאורך שנים לא מעטות. הגדה המזרחית של הנחל הנמצא בתחום השמורה כולה, בנויה מהסלע הזה – עדות לעוצמת הזרימה באזור בעבר.
המפגש בין החצבאני והדן בתוך השמורה מוצל על ידי עצי צמחייה דוגמת אקליפטוס, דולב, פטל, ענבים ותאנים, אך בשל הזרימה החזקה של ערוץ הנחל - בחלקים מסוימים שלו הכניסה למים בלתי אפשרית. מה כן אפשר לעשות? לשבת לאורך הגדה, ולבלות בצל בין העצים.
מסלול הסיור מעגלי: הולכים לאורך תעלת המים, שבגדותיה צמחיית נחלים, לעבר בריכות השכשוך והמפל. בהמשך השביל הצמוד לבריכות השכשוך, נמצא מפגש הנחלים. השביל ממשיך למסלול מפל הטרוורטין, המוביל למדרגות אל תוך ערוץ הנחל. לאחר הליכה קצרה בתוך מים, המגיעים עד לגובה הברכיים - מטפסים במדרגות בחזרה אל השביל המוביל לחנייה.
דרכי הגעה: חונים בחניון שמורת נחל שניר (הכניסה לשמורה בתשלום), מטיילים במסלול הבינוני-מעגלי (המסומן בכחול) הכולל הליכה במים רדודים. שימו לב: המסלול אינו נגיש לעגלות.