כשהמציאות הפכה לסרט מדע בדיוני: השמיים הולכים ונסגרים מחשש הקורונה, והעולם כולו עובר טלטלה - בתי מלון נסגרים, אנשים מפוטרים ממקומות העבודה ומסגרות החינוך נסגרות ולאף אחד, גם לא למומחים הגדולים ביותר, אין מושג מתי האירוע המתגלגל הזה ייפסק.
מטוסמטוס
יום אחד כולנו נחזור לטוס ולטייל
(צילום: shutterstock)
כאמור, אין כמעט ענף אחד שלא נפגע כתוצאה מהמשבר, כשבין הראשונים להיפגע היה ענף התעופה, ובהמשך - ענף התיירות כולו. שוחחנו עם מדריכות טיולים ישראליות, וניסינו להבין מהן לאיזה יעד היו אמורות לטוס רגע לפני שהנגיף הנבזי קטע את תוכניותיהן, איך מרגישים כשהעבודה נעצרת בבת אחת והאם יש להם מסר אופטימי למרות הכול.
החוף בלה דיג המכונה "היפה בעולם"החוף בלה דיג המכונה "היפה בעולם"
"אסור אף פעם להפסיק לחלום על היעד הבא: איי סיישל
ובנימה אישית, חייבת להודות כי גם אני, כחלק מקהילת הטיולים והתיירות, מבינה היטב את המשמעות של ביטול סיורים מקצועיים (גם ככתבת תיירות) ושל עצירה כמעט מוחלטת לתכנון טיולים קדימה, ומחכה בהחלט לרגע שהאפוקליפסה הזו תסתיים ונוכל לשוב לשגרה של חיים רגילים, בלי פחדים ועם הרבה מאוד חלומות ותכנונים לחופשות בחו"ל.
מירב טלמורמירב טלמור
מירב טלמור: יום אחד האפוקליפסה תסתיים, ונשוב לטייל"
(צילום: מתוך אוסף פרטי)

כרמל קמין: "הקורונה הזכירה לנו כמה חשוב לשמור על הניקיון"

מתכננת טיולים ובעלת הבלוג "מסוף כרמלית"
לאן היית אמורה לטוס? "הייתי אמורה לטוס לפני כשבוע למדריד, לטיול משותף עם שלוש חברות ילדות".
לצורך מה? "לשם בילוי ולהכנת תכנים חדשים לבלוג, כי טרם ביקרתי ביעד הזה בעבר. בפעם האחרונה שטסנו ביחד כולנו, היינו בנות 18 לקראת הצבא. כבר שנתיים אנחנו מדברות על כך שאנחנו חייבות לטוס שוב ביחד לסופ"ש אורבני וכיפי באירופה, וממש חיכינו לנסיעה הזאת (אני במיוחד, כי היא נפלה על יום ההולדת שלי). במהלך השבועות האחרונים עוד התלבטנו אם לטוס, אבל ברגע שפורסמה אזהרת המסע לספרד ודרישות הבידוד שאחריה - נאלצנו לבטל".
כרמל קמיןכרמל קמין
כרמל קמין
(צילום: מתוך אוסף פרטי)
איך קיבלו את הביטול ביעד? "הטיסה עצמה בוטלה, ולכן כנראה שנקבל החזר מחברת התעופה. דווקא המלון שהזמנו באמצעות 'בוקינג', מסרב כרגע להתייחס לקורונה כסיבה לגיטימית לביטול".
מה את עושה כדי לשמור על אופטימיות? "אני בעיקר מטיילת בטבע בארץ. הנגיף התפרץ בתקופה הכי צבעונית ויפה בשנה, וכל שנותר הוא לבחור בין טיולי פריחה של תורמוסים, אירוסים, כלניות או צבעונים, וממש עוד מעט יגיעו גם הפרגים והנוריות. חוץ מזה, שאם יוצאים מוקדם בבוקר לטבע - אין הרבה מטיילים, ולכן פוחתת הסכנה מהתקהלות המונית".
אירוס הגלבועאירוס הגלבוע
"הנגיף התפרץ בתקופה היפה בשנה. בתמונה: פריחת אירוס הגלבוע
(צילום: אמיר לוטרמן)
ומה בכל זאת היעד המתוכנן הבא שלך? "טיולים בארץ שעדיין לא יצא לי לעשות. כבר הרבה זמן שאני חולמת לטייל בבקעת הירדן, לבקר בסרטבה או לטפס את הר כרכום שבדרום. מתחשק לי גם לעשות סנפלינג בנחל קומראן או בנחל רחף, שמעתי שזאת חוויה אתגרית נהדרת ועכשיו זה בדיוק הזמן המתאים בשנה עבורה".
מילה אופטימית לקוראים? "אני ממש אופטימית שעד הקיץ הכל יהיה מאחורינו, ונוכל לחזור לטייל כרגיל. נראה כרגע שהעולם מאחד כוחות כדי למגר את הנגיף, גם אם ייקח לזה עוד כמה חודשים. אני גם מוצאת אופטימיות בזה שהקורונה הזכירה לכולנו כמה חשוב לשמור על היגיינה אישית וניקיון במרחבים הציבוריים, ומקווה שהשיפור יישאר גם אחרי שהרעה הזאת תחלוף".

נעה כרמון: "אל תפסיקו לחלום"

מתכננת טיולים ובעלת הבלוג "חולמת טיולים"
לאן היית אמורה לטוס? "ב-19 במרץ הייתי אמורה לעלות על טיסה לאמסטרדם, שאת הכרטיסים אליה רכשתי הרבה זמן מראש".
לצורך מה? "לחופשה זוגית. החופשה האחרונה שלנו יחד בלי הילדים הייתה במאי האחרון, ומאוד חיכינו לזמן איכות ביחד".
נעה כרמוןנעה כרמון
נעה כרמון
(צילום: מתוך אוסף פרטי)
איך קיבלו את הביטול ביעד? "נאלצתי לבטל את הדירה שהזמנו, ובעלת הדירה נענתה בחיוב ולשמחתי גם קיבלנו החזר מלא על הלינה. תכננו לצאת לסיור וינטג' בכפרים הסמוכים לעיר עם רחלי לביא דגן, מדריכת טיולים ישראלית שגרה בהולנד יותר מעשור. התלבטנו יחד איתה מה לעשות, וכמובן שהביטול התקבל בהבנה".
מה את עושה כדי להצליח לשמור על אופטימיות? "כמי שמייעצת ומתכננת טיולים לאירופה, המצב לא פשוט עבורי: לא מעט מטיילים נאלצו לבטל את הטיסות שלהם במהלך החודשים מרץ ואפריל, וכמובן שיש גם תחושה של חוסר ודאות לגבי העתיד הקרוב. למרות זאת, אני משתדלת לשמור על אופטימיות ומאמינה שכל זה יחלוף וכולנו נחזור לשגרה שלנו וכמובן, נחזור גם לטייל בחו"ל".
וינהוינה
אולי בכריסמס הבא? שוק המולד בווינה
(צילום: Shutterstock)
ומה בכל זאת היעד המתוכנן הבא שלך? "במאי הקרוב אני מקווה בכל זאת לטוס לווינה, אך ברור לי שיש סיכוי שגם את החופשה הזו נאלץ לדחות. ביולי מתוכנן לנו טיול משפחתי לצפון יוון, שאני מקווה ומאמינה שיצא לפועל".
מילה אופטימית לקוראים? "גם זה יעבור...בהחלט צריך לקבל בהבנה מסוימת את חוסר הוודאות והמצב החדש שנוצר, לעבוד על תכנונים עתידיים, להמשיך לחלום וכמובן, לטייל בארצנו וליהנות ממה שיש".

הילה מור אלון: "בלי בריאות לא נוכל לטייל"

מנהלת קבוצת הפייסבוק: "חו"ל זה כאן" ובעלת בלוג טיולים
לאן היית אמורה לטוס? "תכננו לטוס לאמסטרדם בהרכב משפחתי (חלקי) - בעלי, בני הבכור ואני.
לצורך מה? "טיול בר מצווה שתוכנן לפרטי פרטים".
הילה מור אלוןהילה מור אלון
הילה מור אלון
(צילום: מתוך אוסף פרטי)
איך קיבלו את הביטול ביעד? "הם הבינו את הסיבה לביטול, אבל מנגד אמרו גם שאצלם הכול מתנהל כרגיל ואין היסטריה".
מה את עושה על מנת לשמור על האופטימיות? "סוגרת מיד טיסה לתאריך חלופי לפני שהמחירים יעלו, ומבטחת את הטיסה".
הילה מור אלוןהילה מור אלון
מה עושים כדי לשמור על אופטימיות? סוגרים מיד טיסה לתאריך אחר
(צילום: מתוך אוסף פרטי)
ומה היעד הבא המתוכנן שלך? "ורשה עם חברות. כמו שזה נראה, כנראה שגם הנסיעה הזו לא תצא לפועל".
מילה אופטימית לקוראים? "טיולים הם החיים, אבל הבריאות שלנו קודמת לכול ובלעדיה לא נוכל לטייל".

טליה קליין פרז: "ליעדים שתכננו להגיע עכשיו - נוכל להגיע בשנה הבאה"

מנהלת את קהילת "מטיילים בחו"ל עם ילדים" בעמוד הפייסבוק ובאתר
לאן היית אמורה לטוס? "הייתי אמורה לטוס לברלין, יום לפני שהתקבלו ההנחיות שכל מי שחוזר מחו"ל יצטרך להיכנס לבידוד.
לצורך מה? "הייתי אמורה לטוס לכנס התיירות הגדול בעולם, ITB. אני כבר החלטתי שבוע לפני שלא אטוס כי חששתי מהבידוד הזה; בכל זאת, עם שלושה ילדים קטנים בבית וכעצמאית, אני לא יכולה להרשות לעצמי (או לבעלי) להיות בבידוד ולא לעבוד".
טלייה קליין פרזטלייה קליין פרז
טלייה קליין פרז
(צילום: מתוך אוסף פרטי)
איך קיבלו את הביטול ביעד? "הכנס עצמו בוטל כמה ימים אחרי שביטלתי את הטיסה. היו לי כבר הרבה פגישות שקבעתי מראש, אך הם ייאלצו להמתין לשנה הבאה או שנדבר במייל. יש עצב גדול והרבה לחץ בתחום בגלל הביטול הזה. את הכסף על הטיסה הפסדתי, ומאות האירו האלו שהלכו לפח בהחלט יכלו לשמש לדברים אחרים".
מה את עושה כדי להצליח לשמור על אופטימיות? "מצד אחד אני מבואסת מהביטול, ומצד שני אני מתנחמת בעובדה שהכנס עצמו התבטל ושזה לא קרה בלעדיי. את מכה גדולה מאוד לענף התיירות ועם כל כך הרבה חברים שעובדים בתחום, מאוד קשה כרגע לשמור על אופטימיות מהצד הזה. מכיוון הטיולים בשביל הכיף, כמו שאמר טונה - 'גם זה יעבור'".
הנוף מאחת הווילות במלון אפילייההנוף מאחת הווילות במלון אפילייה
היעד הבא: איי סיישל
ומה בכל זאת היעד הבא שלך? "היעד הבא שלי הוא כנראה איי סיישל ומאוריציוס בקיץ, בהנחה כמובן שהכול יירגע עד אז. ואם לא - אז אנחנו מתכננים טיול סקי ושלג ביפן בסוף ינואר/תחילת פברואר בשנה הבאה".
מילה אופטימית לקוראים? "מצד אחד זה מאוד מבאס, ומצד שני - טיולים בחו"ל אלו מותרות, מה שבאמת חשוב זו הבריאות. בלי לזלזל בכסף, שגם אני איבדתי, יותר חשוב שנישאר בריאים ופשוט נמשיך לחסוך לטיול הבא שיהיה מדהים. כל היעדים אליהם תכננו להגיע השנה - יהיו פה בשנה הבאה, ונוכל להגיע אליהם.
"בינתיים, יש לנו ארץ יפהפייה עם אינספור מקומות לבקר בהם. הטיפ שלי: צאו מוקדם בבוקר לאתרי הטיולים או, לחלופין, בסביבות הצהריים, כשכל המשפחות עם הילדים הקטנים כבר עזבו לשנ"צ בבית".
מירב טלמור-קשי היא יועצת טיולים ותיירות ובעלת החברה "חלומות ומסעות".