הביקור שלנו בוושינגטון ביוני 2019
(צילום: שירי הדר)

נתחיל עם קצת היסטוריה, וושינגטון הבירה נוסדה לאחר המהפכה האמריקאית והוכרזה מראשיתה כמקום מושבו של ממשל המדינה העצמאית החדשה. היא נושאת את שמו של ג'ורג' וושינגטון, נשיאה הראשון של ארה"ב, ואחד האבות המייסדים. כמקום מושבה של הממשלה הפדרלית וכן של כמה ארגונים בינלאומיים, וושינגטון היא בירה פוליטית עולמית חשובה. העיר, הממוקמת על נהר פוטומאק הגובל במרילנד ובווירג'יניה, היא אחת הערים המתוירות ביותר בארה"ב, עם יותר מ-20 מיליון מבקרים מדי שנה (עד לקורונה) ובה ממוקמת גם אוניברסיטת ג'ורג'טאון, הנחשבת בין המוסדות האקדמיים היוקרתיים והמובילים בארה"ב ובעולם.
על פי החוקה האמריקנית, וושינגטון היא מחוז פדרלי תחת סמכות השיפוט הבלעדית של הקונגרס האמריקני, ולכן המחוז אינו מהווה חלק מאף מדינה אמריקנית. המדינות וירג'יניה ומרילנד תרמו כל אחת אדמות ליצירת המחוז, שכלל גם את היישובים ג'ורג'טאון ואלכסנדריה. אז עד שנבקר בוושינגטון אנחנו מזמינים אתכם לבקר בה באמצעות אפליקציית Google Arts & Culture ולהכיר את כל הרבדים המסקרנים של העיר שמסמלת יותר מכל את ניצחון החופש והרוח האנושית.
ביניים
national mallnational mall
המול
(google earth)
המול (The Mall): השדרה המרכזית של העיר, אשר תוכננה כחלק מהתכנון המקורי של העיר על ידי האדריכל הצרפתי פייר שארל ל'אנפן, במטרה ליצור אזור פתוח של עצים, דשא ומונומנטים, אשר יהווה את חוט השדרה המרכזי של העיר. בטיילת הלאומית הארוכה והמדושאת אפשר למצוא את המונומנטים האיקוניים בהא הידיעה של ארה"ב, כולל אנדרטת לינקולן ואנדרטת וושינגטון. בקצה המזרחי ניצב בניין הקפיטול של ארה"ב ומצפון שוכן הבית הלבן.
הקפיטול: מקום מושבה של הרשות המחוקקת של ארצות הברית. בניין הקפיטול ניצב בראש גבעה שנמצאת בקצהו המזרחי של המול בעיר וושינגטון בירת ארצות הברית, ובלבו של קומפלקס הקפיטול. לבניין שני אגפים – המוקצים לשני חלקי הקונגרס – בחלקו הצפוני שוכן הסנאט של ארצות הברית, ובחלקו הדרומי שוכן בית הנבחרים של ארצות הברית.
הקפיטולהקפיטול
הקפיטול
(google earth)
אנדרטת לינקולן: ממוקמת בקצה המערבי של ה"מול" ומוקדשת לזכרו של נשיא ארצות הברית אברהם לינקולן. אבן הפינה לאנדרטה הונחה ביום השנה ליום הולדתו של לינקולן, ה-12 בפברואר 1915, והאנדרטה נחנכה ב-30 במאי 1922 במעמד בנו של הנשיא רוברט טוד לינקולן. אנדרטת לינקולן הופיעה בעבר על מטבע הסנט, והיא מופיעה גם על שטר של חמישה דולרים.
אנדרטת לינקולןאנדרטת לינקולן
אנדרטת לינקולן
(google earth)
אנדרטת וושינגטון: אובליסק שיש לבן הנמצא אף הוא ב"מול". האנדרטה הוקמה לזכרו של הנשיא הראשון של ארה"ב, ג'ורג' וושינגטון. האנדרטה תוכננה על ידי האדריכל רוברט מילס ב-1840. אבן הפינה הונחה ב-4 ביולי, יום העצמאות האמריקני בשנת 1848. בעת בנייתה, הייתה האנדרטה המבנה הגבוה ביותר בעולם.
אנדרטת וושינגטוןאנדרטת וושינגטון
אנדרטת וושינגטון
(google earth)
אנדרטת מלחמת וייטנאם: הוקמה בשנת 1982 בגני החוקה במול, צפונית לאנדרטת לינקולן, לזכרם של חיילי ארצות הברית שנלחמו ונפלו במלחמת וייטנאם. מתחם האנדרטה מכיל מספר מרכיבים: חומת הזיכרון, שהינה החלק העיקרי והמפורסם ביותר באנדרטה ומופיעים בה שמות כל הנופלים במלחמה; פסל שלושת החיילים שנוסף למתחם בשלב מאוחר יותר בשל ויכוח על התכנון המקורי; אנדרטת הלוחמות בווייטנאם, אנדרטה נוספת שנבנתה בסמוך ותערוכת קבע המוצגת במוזיאון הסמית'סוניאן הסמוך שמציגה מוצגים רבים הקשורים ללוחמים במלחמת וייטנאם.
אנדרטת מלחמת וייטנאםאנדרטת מלחמת וייטנאם
אנדרטת מלחמת וייטנאם
(google earth)
החומה מורכבת משתי חומות נפרדות, אורך כל אחת מהן 75 מטרים. החומות עשויות אבן גרניט שחורה ועליהן חקוקים 58,325 שמות של חללי המלחמה. לצד כל חומה עובר שביל ישר שבקצהו של כל אחד מהם נמצאת אנדרטה לאומית חשובה אחרת: אנדרטת וושינגטון ואנדרטת לינקולן. תכנון האנדרטה נועד להדגיש את הקשר שבין מלחמת העצמאות האמריקנית, מלחמת האזרחים האמריקנית ומלחמת וייטנאם.
אנדרטת מלחמת העולם השנייה: האנדרטה ממוקמת בקצה המזרחי של בריכת ההשתקפות, ממול אנדרטת לינקולן ומערבית לאנדרטת וושינגטון. האנדרטה נחנכה על ידי הנשיא ג'ורג' בוש הבן ב-29 במאי 2004. האנדרטה מורכבת מ-56 עמודים בגובה 5.18 מטרים המסודרים בשני חצאי סהר סביב רחבה. בשני קצותיה של הרחבה שתי קשתות בגובה 13.11 מטרים. כל אחד מהעמודים נושא את שמה של אחת מ-48 המדינות החברות בארצות הברית בתקופת המלחמה, ושמונה העמודים הנותרים נושאים כל אחד את שמה של אחת הטריטוריות - אלסקה, הוואי, הפיליפינים, פוארטו ריקו, גואם, סמואה ואיי הבתולה של ארצות הברית. כל אחת מהקשתות מייצגת זירת לחימה - הזירה האטלנטית והזירה הפסיפית (זירת האוקיינוס השקט). "קיר החירות" המקיף את הרחבה כולל 4,048 כוכבים מוזהבים, כל אחד מהם מייצג 100 לוחמים אמריקנים שנפלו במלחמה.
אנדרטת מלחמת העולם השנייהאנדרטת מלחמת העולם השנייה
אנדרטת מלחמת העולם השנייה
(google earth)
הפארק הזואולוגי הלאומי: אחד מאתרי התיירות הפופולריים בוושינגטון עם למעלה מ-2 מיליון מבקרים בשנה. גן החיות מחויב לשימור באמצעות יצירת חוויות המערבות בעלי חיים ואת האנשים הפועלים להצלתם. בגן החיות ישנם 2,700 בעלי חיים, המייצגים יותר מ-390 מינים.
הפארק הזואולוגי הלאומיהפארק הזואולוגי הלאומי
הפארק הזואולוגי הלאומי
(google earth)
ספריית הקונגרס: ספריית המחקר של הקונגרס האמריקני משמשת בפועל כספרייה הלאומית של ארצות הברית, ואחת מהספריות החשובות והגדולות ביותר בעולם (רק הספרייה הבריטית גדולה ממנה). הספרייה שהוקמה בשנת 1800 וחוותה מספר מקרי שריפה שכילו עשרות אלפים מהפריטים המוצגים בה, כוללת כיום כ-170 מיליון פריטים. בספרייה אוספים חשובים וספרים נדירים, ובהם עותק של תנ"ך גוטנברג. היא ספריית המחקר והספרייה הפרלמנטרית הגדולה בעולם, ויש בה אוספים שהם הגדולים בעולם מסוגם.
ספריית הקונגרסספריית הקונגרס
ספריית הקונגרס
(google earth)
מוזיאון הריגול הבינלאומי: מוזיאון בבעלות פרטית המוקדש לתחום הריגול. המוזיאון משמש כארגון ללא מטרת רווח. ייסד אותו מילטון מלץ לאחר פיגועי ה-11 בספטמבר מתוך מחשבה שהציבור רוצה וצריך לקבל מידע נוסף על קהילת המודיעין. במוזיאון נמצאים יותר מ-600 פריטים בשטח של כ-1,900 מ"ר. התערוכות מתייחסות להיסטוריה של הריגול ומרגלים בפועל, הן בעולם האמיתי והן בתרבות הפופולרית. במוזיאון תערוכות נרחבות על שיטות הריגול וחומרים מתקופת האימפריות היוונית והרומית, האימפריה הבריטית, מלחמת העצמאות האמריקנית, מלחמת האזרחים האמריקנית, שתי מלחמות העולם ושנות המלחמה הקרה.
מוזיאון הריגולמוזיאון הריגול
מוזיאון הריגול
(google earth)
תיאטרון פורד: התיאטרון שהוקם ב-1833 הוא המקום שבו נרצח הנשיא אברהם לינקולן ב-14 באפריל 1865. במקור שימש המבנה בית מפגש של הכנסייה הבפטיסטית הראשונה של וושינגטון. בהמשך נמכר המבנה לג'ון ט. פורד שהפך אותו לתיאטרון, אך הצבא הפדרלי השתלט על הבניין והשתמש בו כארכיון. הבניין התמוטט בשנת 1893, והביא למותם של 22 פקידים שעבדו בו ולאחר מכן תוקן ושימש כמחסן עד שנת 1931. ב-1967 שופץ הבניין בהוראת הקונגרס, ומ-1970 משמש הבניין אתר היסטורי.
תיאטרון פורדתיאטרון פורד
תיאטרון פורד
(google earth)
לסיור הווירטואלי המלא - הקליקו.
ביניים
כבר למעלה מ-200 שנה, הבית הלבן הוא לא רק ביתם של הנשיאים ובני משפחותיהם. ברחבי העולם הוא מוכר כסמל של מוסד הנשיאות האמריקני ושל ארצות הברית. הבית הלבן הוא בית המגורים הפרטי היחיד של ראש מדינה הפתוח לציבור, ללא עלות.
סיור וירטואלי בבית הלבןסיור וירטואלי בבית הלבן
ברוכים הבאים לבית הלבן
(Google arts & Culture)
סיור וירטואלי בבית הלבןסיור וירטואלי בבית הלבן
אתם מוזמנים לבקר בחדרים השונים
(Google arts & Culture)
סיור וירטואלי בבית הלבןסיור וירטואלי בבית הלבן
להתרשם מהתמונות והריהוט
(Google arts & Culture)
סיור וירטואלי בבית הלבןסיור וירטואלי בבית הלבן
ולהסתובב במסדרונות
(Google arts & Culture)
את המיקום של הבית הלבן בחר הנשיא הראשון של ארה"ב, ג'ורג' וושינגטון, בשנת 1791. אבן הפינה הונחה בשנת 1792 ועל הקמתו הופקד האדריכל יליד אירלנד ג'יימס הובאן. לאחר שמונה שנות הקמה עברו הנשיא ג'ון אדמס ורעייתו אביגיל לבית הלא גמור בשנת 1800. במהלך מלחמת 1812 הציתו הבריטים את בית הנשיא ובשנת 1814 החלה הקמתו מחדש. בסוף המאה ה-19 הועלו הצעות שונות להרחבה משמעותית של הבית או לבנייה של בית חדש לגמרי עבור הנשיא, אך תוכניות אלה מעולם לא מומשו.
ההיסטוריה של בניין זה חורגת הרבה מעבר לבניית קירותיו. מחדרי המסדרון בקומת הקרקע, שהפכו משימושם המוקדם כשטחי שירות, לחדרי קומת המדינה בהם אירחו אינספור מנהיגים ומכובדים, הבית הלבן הוא גם ביתו של נשיא ארצות הברית משפחתו וגם מוזיאון של ההיסטוריה האמריקנית.
לסיור וירטואלי בבית הלבן - הקליקו.
ביניים
בוושינגטון ממוקמים כמה ממוסדות האמנות והמחקר החשובים של ארה"ב, בהם מוזיאון האומה – הגלריה הלאומית לאמנות, שבו אפשר לבקר, למשל, בתערוכת "הלבשת האומה", מעין אינדקס לעיצוב אמריקני הכולל אוסף יוצא דופן של למעלה מ-18 אלף עיבודים בצבעי מים של חפצי אמנות דקורטיביים אמריקניים מהתקופה הקולוניאלית ועד המאה ה-19.
תערוכת הלבשת האומהתערוכת הלבשת האומה
תערוכת הלבשת האומה
(Google arts & Culture)
תערוכת הלבשת האומהתערוכת הלבשת האומה
תערוכת הלבשת האומה
(Google arts & Culture)
מכון סמית'סוניאן הוא מוסד המאגד 19 מוזיאונים וגלריות, פארק זואולוגי לאומי, 9 מכוני ומרכזי מחקר, 3 מרכזי תרבות ומעל 137 מיליון אוצרות אמנות ומוצגים, אשר מרביתם נמצאים בוושינגטון.
בין המוסדות המרכזיים שנמצאים בוושינגטון:
המוזיאון הלאומי להיסטוריה של הטבע על שם סמית'סוניאן כולל ארכיון ייחודי של המגוון הפיזי, התרבותי והביולוגי הקיים על פני כדור הארץ, ובסך הכל למעלה מ-145 מיליון אובייקטים. מטרת המוזיאון היא לאפשר הבנה של העולם הטבעי ומקומנו בו. המוזיאון מאפשר הצצה לאופן בו נחקרים ונאספים הפריטים המיוחדים שמוצגים בו.
המוזיאון הלאומי להיסטוריה של הטבעהמוזיאון הלאומי להיסטוריה של הטבע
המוזיאון הלאומי להיסטוריה של הטבע
(Google arts & Culture)
המוזיאון הלאומי להיסטוריה של הטבעהמוזיאון הלאומי להיסטוריה של הטבע
המוזיאון הלאומי להיסטוריה של הטבע
(Google arts & Culture)
המוזיאון הלאומי להיסטוריה של הטבעהמוזיאון הלאומי להיסטוריה של הטבע
המוזיאון הלאומי להיסטוריה של הטבע
(Google arts & Culture)
לצידו ניתן למצוא את הגלריה הלאומית לפורטרטים על שם סמית'סוניאן, המספרת את ההיסטוריה של אמריקה באמצעות אנשים שעיצבו את תרבותה. גלריית הדיוקנאות כוללת מגוון תערוכות המציגות משוררים ונשיאים, אנשי חזון ונבלים, שחקנים ופעילים שחייהם מספרים את הסיפור האמריקני, כמו למשל תערוכת הפורטרטים של אפרו-אמריקנים.
פורטרטים של אפרו-אמריקניםפורטרטים של אפרו-אמריקנים
פורטרטים של אפרו-אמריקנים
(Google arts & Culture)
פורטרטים של אפרו-אמריקניםפורטרטים של אפרו-אמריקנים
פורטרטים של אפרו-אמריקנים
(Google arts & Culture)
עוד באותו מתחם, המוזיאון לאמנות אמריקנית על שם סמית'סוניאן, המהווה אוסף האמנות האמריקני הראשון במדינה, ותיעוד של החוויה האמריקנית. האוסף לוכד את שאיפותיו, אופיו ודמיונו של העם האמריקני לאורך שלוש מאות שנים. המוזיאון הוא ביתו של אחד האוספים הגדולים ביותר של אמנות אמריקנית בעולם, החושף היבטים מרכזיים בהיסטוריה האמנותית והתרבותית העשירה של אמריקה מהתקופה הקולוניאלית ועד היום, עם למעלה מ-7,000 אמנים המיוצגים באוסף. בין התערוכות המעניינות המוצגות בו ניתן למנות את תערוכת מלחמת האזרחים בארה"ב בראי האמנות.
מלחמת האזרחיםמלחמת האזרחים
מלחמת האזרחים
(Google arts & Culture)
מלחמת האזרחים בארה"במלחמת האזרחים בארה"ב
מלחמת האזרחים בארה"ב
(Google arts & Culture)
המוזיאון הלאומי לנשים באמנות (NWMA) שנוסד בשנת 1981 ונפתח בשנת 1987, הוא המוזיאון היחיד המוקדש אך ורק לחגיגת הישגיהן של נשים באמנות החזותית, אמנות הבמה והספרות. באוסף המוזיאון 5,000 עבודות מהמאה ה-16 ועד ימינו, שנוצרו על ידי יותר מ-1,000 אמניות, בהן מרי קאסאט, פרידה קאלו, אלמה תומאס, לי קרסנר, לואיז בורז'ואה, צ'אקיה בוקר ונאן גולדין, יחד עם אוספים מיוחדים של כלי כסף, הדפסים בוטניים וספרי אמניות מהמאה ה-18. המוזיאון מספק הצצה לעשרות מכתבים ששלחה פרידה קאלו לאמה לפני מותה, הכוללים טקסטים וציורים אישיים.
מכתבים מפרידה קאלומכתבים מפרידה קאלו
ציור של פרידה קאלו
(Google arts & Culture)
מכתבים מפרידה קאלומכתבים מפרידה קאלו
מכתבים מפרידה קאלו
(Google arts & Culture)
בעיר ממוקם גם המוזיאון הלאומי האמריקני לזכר השואה, מעין אנדרטה חיה לשואה, המעוררת אזרחים ומנהיגים ברחבי העולם להתמודד עם שנאה, למנוע רצח עם ולקדם את כבוד האדם. המוזיאון מלמד מיליוני אנשים בכל שנה על הסכנות שבשנאה בלתי מבוקרת והצורך למנוע רצח עם, בין היתר באמצעות תערוכה המתחקה אחר התעמולה הנאצית.
התעמולה הנאציתהתעמולה הנאצית
התעמולה הנאצית
(Google arts & Culture)
ביניים
בין שלל המוסדות והגופים הממוקמים בוושינגטון, ניתן למצוא את מטה נאס"א, מנהל האווירונאוטיקה והחלל הלאומי. החזון של נאס"א הוא לגלות ולהרחיב ידע לטובת האנושות ומשימתה להוביל תוכנית חקר חדשנית וקיימת עם שותפים מסחריים ובינלאומיים כדי לאפשר התרחבות אנושית ברחבי מערכת השמש ולהשיב ידע והזדמנויות חדשים לכדור הארץ.
איך בונים חלליתאיך בונים חללית
איך בונים חללית
(Google arts & Culture)
הטלסקופ החלליהטלסקופ החללי
הטלסקופ החללי
(Google arts & Culture)
צילומים מרהיבים משבתאיצילומים מרהיבים משבתאי
צילומים מרהיבים משבתאי
(צילומים מרהיבים משבתאי)
מאדיםמאדים
מאדים
(Google arts & Culture)
בעשרות תערוכות האונליין המרתקות של נאס"א תוכלו ללמוד איך בונים חללית לירח, על הגילויים המרעישים של הטלסקופ החללי, לצפות במראות מרהיבים של כוכב שבתאי, כל מה שאנחנו יודעים היום על החיים במאדים ועוד.