לאחרונה אנו מתבשרים חדשות לבקרים על עליות מחיר של כלי רכב בשוק המקומי. הסיבות הרשמיות הן שינויים בשערי המטבעות (במיוחד בעת האחרונה), הסיבות הפחות רשמיות נובעות מהמעבר לעולם החשמל, הגורר הוצאות עתק מצד היצרנים (פיתוח טכנולוגיות, תשתיות). ובכל מקרה, מכונית סופר-מיני ממוצעת עולה כיום 125-130 אלף שקלים, משפחתיות כ-155-160 אלף שקלים. עשרות אלפי שקלים יותר מתגי המחיר שלהן עד לפני שנתיים. וכן, רכישת מכונית הפכה לעסק יקר במיוחד, גם עבור מי שלווים את הכסף דרך מסלולי מימון.
4 צפייה בגלריה
 הנתיב השיתופי במחלף פולג בנתניה בבוקר שלאחר ביטול האכיפה
 הנתיב השיתופי במחלף פולג בנתניה בבוקר שלאחר ביטול האכיפה
יש בכלל מכוניות זולות בארץ?
(צילום: עידו ארז)
אבל יש גם יוצאים מהכלל. עם תג מחיר (יחסית) שפוי. ולא משנה אם אתם מחפשים רכב בנזין, היברידי או חשמלי. יש אלטרנטיבות שלא קורעות את הכיס. עבור כל סוג מערכת הנעה הצגנו את חמשת הדגמים הזולים ביותר, עם שני תנאי סף: תיבה אוטומטית ומערכות בטיחות מתקדמות. או קיי, היו גם מקרים יוצאי דופן, זולים במיוחד.

בנזין זול

 • יונדאי I10: ידנית מ-77 אלף שקלים, רובוטית מ-87 אלף שקלים
 • מיצובישי ספייס סטאר: מ-84 אלף שקלים
 • קיה פיקנטו: מ-93 אלף שקלים
 • טויוטה אייגו X: מ-96 אלף שקלים
 • סוזוקי איגניס: ידנית ב-99 אלף שקלים, אוטומטית מ-110 אלף שקלים\
4 צפייה בגלריה
יונדאי i10
יונדאי i10
יונדאי i10 - עם גיר ידני, הכי זולה בארץ
(צילום: ניר בן זקן)
חמשת הדגמים הזולים ביותר בישראל הם, כצפוי, קטנים. ועם מנועי בנזין נטולי מגדש ברוב המקרים. מתוך הדגמים הקטנים - שמעטים מהם נותרו בשוק - כל החמישה ישאירו עודף מ-100 אלף שקלים (אם כי במקרה של סוזוקי איגניס, יהיה צורך להתפשר על התיבה). המכונית הזולה ביותר בישראל זאת יונדאי i10 עם תיבה ידנית - אחת המכוניות הבודדות בשוק כיום עם תיבה מסוג כזה - בעוד שמיצובישי ספייס סטאר זאת המכונית הזולה ביותר בישראל עם תיבה אוטומטית.
עם זאת, רוב דגמי המיני סובלים מבעיות שעלולות לפגוע באיכות החיים. ביונדאי (i10) ובקיה (פיקנטו) מותקנת תיבת הילוכים רובוטית חד-מצמדית בעלת אופי פעולה לא תמיד נעים; מיצובישי (ספייס סטאר) מיושנת שכן תוכננה לפני למעלה מעשור.
לצד זאת, חשוב להתייחס גם לדגמי סופר-מיני. דגמים אלו אמנם לא נכנסו לחמישייה, והדגם הזול ביותר מתחיל ב-111 אלף שקלים, אך דגמי סופר-מיני מציעים גמישות גדולה יותר מבחינת תא הנוסעים והמטען ביחס למיני, לצד תכנון עדיף ומושקע יותר המשפיע על רמות הבטיחות ועידון כללי. שני דגמי הסופר-מיני הזולים ביותר הם מאזדה 2 ורנו קליאו, כאשר לקליאו תכנון עדכני יותר ומפרט אבזור בטיחות עשיר יותר, בזמן שבמאזדה המאוד-ותיקה יש צורך במערכת התרעה מקומית.

היברידי זול

 • הונדה ג'אז: מ-126 אלף שקלים
 • טויוטה יאריס: מ-128 אלף שקלים
 • טויוטה יאריס קרוס: מ-146 אלף שקלים
 • יונדאי קונה: מ-150 אלף שקלים
 • ניסאן ג'וק: מ-155 אלף שקלים
4 צפייה בגלריה
הונדה ג'אז
הונדה ג'אז
הונדה ג'אז - ההיברידית הכי זולה בשוק
(צילום: ניר בן זקן)
חמשת הדגמים ההיברידיים הזולים ביותר בישראל הם, ברובם, דגמי פנאי קטנים - שמחירם כ-150 אלף שקלים, בעוד שני דגמי הסופר-מיני עם ההנעה ההיברידית נושק כבר ל-130 אלף שקלים. הדגמים ההיברידיים הזולים מצוידים לרוב בסוללה קטנה, המאפשרת טעינה עצמית מהירה יחסית - ולכן אינם מצוידים במערכת טעינה חיצונית. מערכות כאלו זולות יחסית לייצור, מאפשרות שמירה על משקל עצמי נמוך יחסית, נהנות מרמת יעילות גבוהה (הסוללה נפרקת מהר, אבל גם נטענת מהר יחסית).
עם זאת, בהינתן פער מחיר שנע בין 10% ל-20% ביחס לגרסאות עם מנוע בנזין 'רגיל', קשה להצדיק רכישה של גרסאות כאלו כיום עבור בעלי היקף נסועה שנתי ממוצע (כ-15,000 ק"מ לשנה). במצב כזה ייקח שנים לגשר על הפער במחיר הרכישה, שנע בין כ-15 אלף ל-25 אלף שקלים בפועל. עם זאת, היתרון של דגמים עם מערכת הנעה כזאת עשוי לבוא לידי ביטוי בטווח הארוך, בשוק המשומשות, אם כי פער המחיר בין גרסאות אלו לגרסאות מנוע 'רגיל' יקטן עם השנים.

דגמים חשמליים

 • ליפמוטור T03: מ-100 אלף שקלים
 • פיאט 500e: מ-130 אלף שקלים
 • אורה פאנקי קאט: מ-145 אלף שקלים
 • אם ג'י 4 (MG): מ-145 אלף שקלים
 • ג'ילי גיאומטרי C: מ-152 אלף שקלים
4 צפייה בגלריה
ליפ מוטורס - החשמלית הכי זולה
ליפ מוטורס - החשמלית הכי זולה
ליפ מוטורס - החשמלית הכי זולה
היצע הדגמים החשמליים הולך וגדל באופן עקבי, אך עדיין אינו עצום. ובכל זאת, כיום מוצעים בישראל לא פחות מ-12 דגמים חשמליים שמחירם 165 אלף שקלים ומטה. והמכונית החשמלית הזולה בישראל היא ליפמוטור T03, מכונית עם ארבעה מקומות ישיבה בלבד ונטולת מערכות בטיחות מתקדמות. עם זאת, היא מאוד מאוד זולה, מה שלא ניתן לומר על דגמים חשמליים אחרים כמו סרס 3 או JAC e-JS4 - שני דגמי פנאי זולים יחסית (150 ו-160 אלף שקלים בהתאמה), אף הם נטולי מערכות בטיחות מתקדמות.
פיאט 500e היא הזולה האחרת, אך ב-130 אלף שקלים ניתן לרכוש גרסה עם טווח נסיעה זעום של פחות מ-200 ק"מ (190, ליתר דיוק), בעוד שהגרסה עם הטווח המוגדל-מתקבל על הדעת (320 ק"מ) עולה 150 אלף שקלים. וגם כאן, אגב, מותרת הסעה של עד ארבעה בלבד.
גם בדגמים הבאים ישנם הבדלים בקיבולת הסוללה ובטווח. תמורת 145-152 אלף שקלים מסתפקים בגרסאות בעלות טווח רשמי של 300-350 ק"מ, כאשר מפרט משודרג - עם סוללה מוגדלת וטווח של 400-450 ק"מ - יגרור עלייה במחיר של 9,000 שקלים (MG4) עד 27 אלף שקלים (אורה פאנקי קאט).