דווקא בימים של משבר כלכלי שבו נערים והוריהם מתקשים לממן את לימודי הנהיגה, מצא משרד התחבורה מקור הכנסה נוסף בטענה מקוממת: אגרות הטסטים בסך 141 שקל שמשלמים תלמידי הנהיגה למדינה עבור מבחן הרישוי המעשי לא תוחזר להם בטענה כי ביטול הטסט נגרם עקב כוח עליון.

1 צפייה בגלריה
מירי רגב בביקורת פתע על שמירת ההנחיות נגד הקורונה בנתב"ג
מירי רגב בביקורת פתע על שמירת ההנחיות נגד הקורונה בנתב"ג
שרת התחבורה, מירי רגב: לא הגיבה לפניות מורי הנהיגה
(צילום: דוברות משרד התחבורה)
בשבועות האחרונים הוכנסו לסגר מספר יישובים בצפון בגלל התפרצויות קורונה עקב שינוי הגדרתם ל"אדומים". בגלל הסגר בוטלו מבחני הנהיגה לתושבי אותם יישובים. תלמידים שביקשו לקבוע מועד חדש לאחר שמצב התחלואה ביישוב השתפר, נענו כי האגרות חולטו. המשמעות: הם יאלצו לשלם שוב עבור המבחן שלא נערך.
בין היישובים עפולה, נצרת, נוף הגליל, שפרעם, סחנין, דליית אל כרמל, קריית ביאליק ומעלות תרשיחא. גורמים בענף לימודי הנהיגה מעריכים כי מדובר באלפי טסטים שתמורתם שולמה והמדינה חילטה את האגרה שלהם.
אפי רוזן, מנהל משרד הרישוי, הסביר למורי נהיגה שפנו אליו בשם תלמידיהם כי הקורונה נופלת בהגדרת "כוח עליון", ולכן מהווה עילה לחילוט האגרה. יצוין שכאשר בוטלו הטסטים ברחבי הארץ באופן גורף בשני הסגרים הכלליים השנה, לא חולטו האגרות.
"אני לא מבינה למה אני צריכה לשלם פעם שנייה על הטסט שלא התקיים", אומרת מריה סאריג (17), תלמידת נהיגה מנצרת. "שמונה חודשים חיכיתי לטסט הראשון, והוא בוטל. עכשיו אני משלמת למורה על שיעורים נוספים עד שאפשר יהיה לקיים טסט נוסף, וצריכה לשלם שוב גם על המבחן. אין לזה הצדקה".
ראנים דאהר (26) מנצרת הייתה אמורה להיבחן בסוף נובמבר. "ציפיתי שיחזירו לי את הכסף על הטסט שבוטל, אבל אי אפשר לקבל תשובות ממוקד משרד התחבורה. אני מממנת בעצמי את הלימודים, וזו לא תקופה קלה להרוויח כסף. למה מחייבים אותי על שירות שלא קיבלתי?".
"כשבוחן לא מגיע לטסט האגרה מוחזרת, אין סיבה שכאשר המבחן מבוטל בגלל החלטת המדינה, התלמידים יצטרכו לשאת בעול הכלכלי", אומר שלמה יוספברג, יו"ר ארגון מורי הנהיגה. יוספברג פנה לפני כשבועיים לשרת התחבורה מירי רגב, שטרם השיבה.
ממשרד התחבורה לא נמסרה תגובה.