תכירו את חברת OSR הישראלית שמבטיחה להעלות על הכביש מכונית חשמלית ראשונה כבר בעוד כשנתיים. החידוש הגדול ברכב המפותח בפתח תקווה יהיה מחשב ניהול מרכזי למערכות הרכב שאמור להחליף כמה עשרות יחידות מחשוב שנמצאות ברכבים מודרניים, ובכך לחסוך בעלויות, לפשט את התקשורת בין מערכות הרכב השונות ולאפשר נהיגה אוטונומית יעילה. במסגרת וועידת התחבורה של ynet ו"ידיעות אחרונות" חשף שי ניסים, מנהל מרכז הפיתוח של OSR, פרטים על הדגם העתידי.
ועידת התחבורה חדשנות כחול לבן שי ניסים
(צילום: נויל האריס, משי בן עמי, טל אזולאי)
"עבורנו נהיגה אוטונומית זו לא המטרה היחידה. הפיתוח שלנו הוא לפלטפורמה שלמה וחדשה שהמטרה לאפשר ניצול של הזמן שלנו ברכב בצורה טובה יותר. ובשביל להשיג את זה צריכים לשנות את תכנון הרכב מהיסוד, שכן הוא מבוסס על פיתוחים מלפני עשרות שנים. הבעיה של מערכות המחשוב הקיימות כיום היא שאף אחת מהן לא רואה את התמונה הגדולה כדי לבצע את הפעולות הנכונות בזמן. לכך דרוש מוח מרכזי אחד, שהוא לב הפיתוח שלנו ונקרא Evolver. זה למעשה מחשב עוצמתי המחובר לכל מקורות המידע ובעזרת בינה מלאכותית יודע לקבל החלטות בכל תחום".
אז זה אומר שהרכב נוסע ואפשר לנמנם? "המטרה של המערכת הזו היא לפנות לך את הזמן שבנהיגה. זו תהיה חוויית נהיגה חדשה לגמרי, שלא דומה ומוכרת לשום דבר שראינו עד היום. מייד כשתיכנסי לרכב הוא יכיר אותך, ייתן לך שירותים פרסונליים. אם את מאפשרת להתחבר ליומן שלך זה פותח עבורך חוויה דיגיטלית שמאפשרת לעבוד, לקרוא, לצרוך תוכן, לקנות, ככה שתנצלי את הזמן שלך בדיוק איך שאת מחליטה. והוא גם מעניק הגנת סייבר רב שכבתית לכלל מערכות הרכב".
2 צפייה בגלריה
ועידת התחבורה של קבוצת "ידיעות אחרונות"
ועידת התחבורה של קבוצת "ידיעות אחרונות"
שי ניסים
(צילום: יאיר שגיא)
2 צפייה בגלריה
OSR
OSR
הרכב החשמלי העתידי של OSR
האם כל הדברים הללו לא משמשים כמסיחי דעת, שמנתקים לחלוטין מהנהיגה? "בדיוק להפך, שכן המערכת באופן אקטיבי מונעת הסחות דעת, והמוח של הרכב מתאים את עצמו למצב הרכב והנהיגה. אם נוהגים את הרכב הוא יאפשר את האפליקציות שעזרות לנהוג בצורה יותר בטוחה, ולתפעל את הרכב באופן טבעי מהיר ומדויק. במידה ומשתמשים ברכב כשהמחשב אחראי על הנהיגה אז נפתחות אפליקציות אחרות והחוויה תשתנה לחלוטין. תחשבי רק כמה זמן מבוזבז בפקקים ובדרכים המערכת הזו יכולה לאפשר לך לנצל לדברים אחרים".
אתם מדגישים את זה שהרכב תוכנן מנקודת מבט נשית. למה הכוונה בדיוק? "הרכב של OSR מיועד לגברים ולנשים כאחד. יחד עם זאת על פי החזון של מייסדת ומנכ"לית החברה אורית שיפמן, שהיא האישה הראשונה בעולם שייסדה יצרנית רכב, זווית מבט נשית בשלבי תכנון הרכב מאפשרת תשומת לב לדברים שקשורים ספציפית לנשים. למשל חגורת בטיחות וכריות אוויר שמותאמות גם לנשים בהריון. זו דוגמה שהיא קצה הקרחון. בשבועות הבאים נחשוף יכולות חדשות ומעניינות".
לאחרונה הודיעה OSR על תוכנית לאיתור מיזמים ישראליים בתחומים שונים מעולמות האוטו-טק, בהם אפליקציות מבוססות בינה מלאכותית למשתמשי הרכב, מערכות בטיחות, חיישנים, צגים ועוד. לשאלה אילו חברות מוזמנות להציג את הרעיונות השיב ניסים: "אנחנו רוצים לשמוע מכל חברה בתחום האוטו-טק שחושבת שהטכנולוגיה שלהם עשויה לעניין. אנחנו אוהבים זוויות חדשות. יש הערכה רבה להיי-טק הישראלי ונשמח לראות בעתיד עוד טכנולוגיות ישראליות משתלבות".