אחרי כרטיסיית האוטובוס, הטלכרט והאסימון, עוד סמל ישראלי מפסיד לטכנולוגיה. משרד התחבורה מבטל את אחד המפגעים האסתטיים הבולטים והמיותרים בתחום הרכב: מדבקת השמשה הצבעונית והעגולה המעידה שהמכונית עברה בהצלחה את מבחן הרישוי השנתי (טסט).
1 צפייה בגלריה
(קובי קואנקס)
שרת התחבורה מרב מיכאלי קיבלה את המלצות אגף הרכב במשרדה ומשנת 2023 תבוטל הנפקת המדבקה. אף על פי שהחוק מחייב את ביצוע המבחן השנתי וקיימות הוראות ברורות לגבי אופי הדבקת המדבקה על השמשה, לא הייתה למעשה חובה חוקית לעשות זאת - וגם לא ענישה למי שלא הקפיד על כך. זאת בניגוד, למשל, לענישה בגין אי-ביצוע המבחן עצמו.
בשנים האחרונות הפכה התקנה למיותרת לגמרי. המידע על כלי הרכב מוזן ישירות ממכון הרישוי למחשבי משרד התחבורה וזמין כך לזרוע האוכפת. יש להזכיר כי המשטרה משתמשת היום במערכת "עין הנץ", הקוראת לוחיות רישוי ויכולה להתריע על נהג שנוסע ללא טסט בתוקף. למעשה, כל אדם יכול לבדוק באתר משרד התחבורה, לפי לוחית הרישוי, אם לכלי רכב מסוים יש טסט בתוקף או שלא.
על רקע זמינות המידע ביטל משרד התחבורה עוד ב-2018 את חובת נשיאת רישיונות הנהיגה והרכב בכל נסיעה. גם בנושא זה הטכנולוגיה מאפשרת צפייה במידע מעודכן אונליין מן המסוף המותקן בכל ניידת ובכל מכון רישוי. ההתקדמות הטכנולוגית הובילה גם לביטול הטסט השנתי למכוניות חדשות בשלוש השנים הראשונות אחרי שעלו לכביש.