מפעילת תחבורה ציבורית בנורבגיה היא הלקוחה הראשונה של האוטובוסים הבין עירוני החדש של מפעל מרכבים, שמצויד ברמפה חשמלית להעלאה והורדת נוסעים בכיסאות גלגלים. המפעל הישראלי סיפק באחרונה לנורבגים 33 אוטובוסים ראשונים, זכה להזמנה של 60 אוטובוסים נוספים וצפוי לקבל הזמנה לעוד 60, כולם על בסיס שלדות של וולוו.
2 צפייה בגלריה
האוטובוסים המונגשים שהוזמנו על ידי הנורבגים
האוטובוסים המונגשים שהוזמנו על ידי הנורבגים
האוטובוסים המונגשים שהוזמנו על ידי הנורבגים
(מרכבים)
מלבד הרמפה שמאפשרת גם למוגבלים בניידות להשתמש באוטובוסים, הוא כולל מספר מושבים הכוללים בתוכם בוסטרים יעודיים, המאפשרים נסיעה בטוחה לפעוטות. בסך הכל מדובר ב-153 אוטובוסים שהמפעל הישראלי יספק לאירופה, בשווי של יותר מ-150 מיליון שקל.
"קיבלנו תגובות טובות מהלקוחות, ואנחנו מעבים את מערך השירות שלנו בסקנדינביה, כדי שנוכל לספק אוטובוסים כאלה לחברות תחבורה ציבורית שמביעות בהם עניין", אומר ניר פוזנר, מנכ"ל מרכבים.
יצוין כי האוטובוס הישראלי הנגיש טרם נמכר לחברות תחבורה ציבורית בארץ. משרד התחבורה מחייב את החברות לרכוש רק אוטובוסים עירוניים מונגשים, ונכים שמעוניינים לנסוע מעיר לעיר בתחבורה ציבורית יכולים לעשות זאת רק ברכבת המונגשת, שלא מגיעה לכל מקום ולא פועלת כרגע בימי שישי ושבת כלל.
בעקבות קמפיין של עמותת לינק 20, לקידום צעירים עם מוגבלויות, אישרה שרת התחבורה מירי רגב ביצוע פיילוט ראשוני לבחינת השימוש באוטובוסים כאלה. ממשרד התחבורה נמסר כי הוא יכלול רכש של 10 אוטובוסים בשנה הקרובה, וכי המשרד יסבסד 50% מעלות רכישתם.
אולם מדובר בכמות זניחה יחסית לאלפי האוטובוסים המשמשים את הקווים הבין עירוניים, והפעלתם בקווים בודדים לא תאפשר למוגבלים בניידות שאינן מחזיקים ברכב חופש מלא בתחבורה הציבורית.