בשיתוף מפעל הפיס ועמותת "שווים"
הם מוכשרים, חכמים, חרוצים, מלאי מוטיבציה, יכולים לבצע כמעט כל עבודה – ועדיין המונים מהם יושבים בבית ללא תעסוקה, מתוסכלים מכך שמתעלמים מהם ולא נותנים להם הזדמנות.
3 צפייה בגלריה
(צילום: shutterstock)
שיעור התעסוקה בקרב אנשים עם מוגבלויות בישראל הוא כ־40% בלבד, כשבקרב אנשים ללא מוגבלויות המספר כפול. הקורונה אף הגדילה את הפער: מדו"ח של נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות במשרד המשפטים עולה כי מעסיקים הוציאו לחל"ת פי 3.8 יותר עובדים עם מוגבלות מאשר עובדים ללא מוגבלות.
"צמצום פערים חברתיים זו מטרה מרכזית של מפעל הפיס, ואנשים עם מוגבלויות הם אחד המגזרים הראשיים שאנחנו מתמקדים בקידומם", מסביר יו"ר מפעל הפיס, אביגדור יצחקי. "לאחר שחקרנו את צרכיהם לעומק הבנו שתעסוקה היא הדבר המועיל והחשוב ביותר עבורם. באמצעות התעסוקה הם הופכים ליצרניים, לבלתי תלויים כלכלית באחרים, וסביבת העבודה מהווה גם סביבה חברתית מפרה עבורם".
פרויקט חדש, "שווים בתעסוקה", שיתוף פעולה בין "ידיעות אחרונות", ynet, מפעל הפיס ועמותת "שווים", מבקש לשנות את התמונה. במרכז הפרויקט יעמדו שני קורסי הכשרה, שיינתנו בחינם. הראשון: "מסלול המראה לעולם ההייטק", קורס שיתקיים במייקרוסופט. השני: קורס בעיתונות-שיווק-יח"צ שיתקיים בבית "ידיעות אחרונות". בנוסף, נערוך "שידוכים" בין מחפשי עבודה למשרות אטרקטיביות.
3 צפייה בגלריה
(צילום: shutterstock)
"צמצום פערים חברתיים זו מטרה מרכזית של מפעל הפיס, ואנשים עם מוגבלויות הם אחד המגזרים הראשיים שאנחנו מתמקדים בקידומם", מסביר יו"ר מפעל הפיס, אביגדור יצחקי, "לאחר שחקרנו את צרכיהם לעומק הבנו שתעסוקה היא הדבר המועיל והחשוב ביותר עבורם.
בני דרייפוס אביגדור יצחקיצילום: כפיר סיון
"באמצעות התעסוקה הם הופכים ליצרניים, לבלתי תלויים כלכלית באחרים, וסביבת העבודה מהווה גם סביבה חברתית מפרה עבורם. השאיפה שלנו היא להעלות את הנתון של 40% מועסקים בלבד בקרב פלח זה באוכלוסייה ל-60%-65% תוך שנים ספורות, ו'שווים בתעסוקה' הוא צעד חשוב בדרך לכך".
שני קורסי ההכשרה שיתקיימו במייקרוסופט וב"ידיעות אחרונות" אמורים להוות חלון ראווה אשר יוכיח כי ניתן להגיע ליעד השאפתני הזה, שישפיע באופן מכריע על כלכלת המדינה ויהפוך את ישראל למקום טוב יותר. נשמח אם מעסיקים גדולים נוספים ירימו את הכפפה, יעתיקו את המודל, ייסדו קורסי הכשרה, ולכל הפחות ייעדו מספר גדול של משרות אטרקטיביות לאנשים עם מוגבלויות.
3 צפייה בגלריה
(צילום: shutterstock)
כמה דברים שחשוב לדעת: גם המעבידים וגם מחפשי העבודה לא תמיד מכירים את ההטבות שמתלוות להעסקת אנשים עם מוגבלות, שהופכות אותם פעמים רבות ל"חבילה" הכדאית ביותר. מחקרים אף הוכיחו כי במקומות שמעסיקים אנשים עם מוגבלויות בכמות גדולה, כלל העובדים פרודוקטיביים יותר ונאמנים יותר למקום העבודה. בהשקעה קטנה מאוד תוכלו לשדרג את העסק שלכם ולהשתתף במהפכה חברתית אמיתית. בעזרת עמותות וגופים שונים המתמחים בנושא, אנחנו גם נעזור לכם למצוא מועמדים נפלאים וליצור בקלות את ההתאמות שיאפשרו למקסם את יכולותיהם.
כדי להוכיח כמה זה כדאי, במהלך הפרויקט נפרסם את סיפוריהם של אנשים עם מוגבלות שמצטיינים במקומות העבודה שלהם ומראים עד כמה מגוחכות הדעות הקדומות שגורמות לרבים לוותר עליהם. הרי גם אדם שמתקשה ללכת יכול להיות מדען מבריק, מי שמגמגם יכול לספק רעיונות מעוררי השראה, אנשים על הספקטרום מככבים בעולם ההייטק, ויש עוד אין ספור דוגמאות. השאלה היא לא מה הם יכולים לעשות, אלא עד כמה אנחנו יכולים לראות את כישוריהם באופן אובייקטיבי גם דרך ומעבר למגבלה.
אז בואו נצא לדרך. רוצים להירשם לאחד משני הקורסים שלנו? כדי לבדוק את תנאי הקבלה ולהירשם היכנסו לכתובת: shavimbataasuka.ynet.co.il
הכתבה פורסמה ב"ידיעות אחרונות"
בשיתוף מפעל הפיס ועמותת "שווים"