בשיתוף פורום דב לאוטמן
כנס פורום דב לאוטמן. צפו
(צילום: סיני דודפור ואבי יוסף)
כל הורה ששולח את ילדו לבית הספר, מקווה שהיא או הוא יסיימו את לימודי התיכון בגיל 18 לא רק עם ציונים טובים שיעזרו להם להתקדם מקצועית, אלא גם עם סט של ערכים, שידריך אותם ויהווה להם מצפן בחייהם הבוגרים.
למרבה הצער, החברה הישראלית בפתחה של שנת 2023 מקוטבת יותר מאי פעם, ומורכבת מקבוצות שונות שלכל אחת מהן יש תפיסה שונה לגבי הערכים שעל פיהם ילדנו אמורים להתחנך ולגדול. אותן קבוצות לא יבואו כמעט במגע האחת עם השנייה - לא בבית הספר ולרוב גם לא במהלך החיים הבוגרים.
אין ספק כי תחושת הניכור ההולכת וגוברת והפערים העמוקים בין הקבוצות השונות בחברה הישראלית מובילים להקצנה בשנאה ובאלימות בבתי הספר, בכבישים וברשתות החברתיות.
7 צפייה בגלריה
כנס דב לאוטמן. בתמונה: נשיא המדינה, יצחק הרצוג עם רעייתו מיכל; נשיא אונ' ת"א, אריאל פורת; מנהלת הפורום, לני מילוא; מנכ"לית קרן לאוטמן, יעל נאמן ונועם לאוטמן
כנס דב לאוטמן. בתמונה: נשיא המדינה, יצחק הרצוג עם רעייתו מיכל; נשיא אונ' ת"א, אריאל פורת; מנהלת הפורום, לני מילוא; מנכ"לית קרן לאוטמן, יעל נאמן ונועם לאוטמן
כנס דב לאוטמן. בתמונה: נשיא המדינה, יצחק הרצוג עם רעייתו מיכל; נשיא אונ' ת"א, אריאל פורת; מנהלת הפורום, לני מילוא; מנכ"לית קרן לאוטמן, יעל נאמן ונועם לאוטמן
(צילום: דותן מאור)
את הכנס פתח נשיא המדינה יצחק הרצוג ואמר כי הוא מצפה שהממשלה שתקום תעבוד למען כלל אזרחי המדינה, מכל הקבוצות בעם, תפעל להרגעת המתחים בתוככי החברה הישראלית בכבוד הדדי עם כל הרשויות האחרות וברוח מגילת העצמאות ועקרונות היסוד של מדינת ישראל.
"אמש, לקראת תום עשרת הימים שהענקתי בארכה ובסמוך לחצות הלילה התקשר אליי חבר הכנסת בנימין נתניהו והודיע לי שעלה בידו להרכיב ממשלה. הוא חזר על התחייבותו לפעול למען כל הציבור בישראל, כל אזרחי המדינה ואנו נמתין לכינונה של ממשלה ואישורה בכנסת. איחלתי למר נתניהו הצלחה".
"אני מצפה שהממשלה שתקום תעבוד למען כלל אזרחי המדינה, מכל הקבוצות בעם, תפעל להרגעת המתחים בתוככי החברה הישראלית בכבוד הדדי עם כל הרשויות האחרות וברוח מגילת העצמאות ועקרונות היסוד של מדינת ישראל".
נשיא המדינה על הרכבת הממשלה החדשה.
(צילום: שמוליק דודפור, סימי דודפור )
"היום אני מבקש מכולם – מכלל גווני הקשת הפוליטית מהמחנה המנצח ומזה המפסיד - לנסות לקחת צעד אחורה, ולראות את ההווה שלנו כחלק מהליך ארוך יותר בהיסטוריה של עם ישראל – ובדברי הימים של עם ישראל. לנסות להעמיק בפרספקטיבה רחבה יותר מהכאן ועכשיו - מהחדשות והדיווחים שמכים בעצמה על דלתותינו; מאתרי האקטואליה והרשתות החברתיות, ששואבות את תשומת הלב שלנו".
7 צפייה בגלריה
(צילום: טלי פלדמן)
(צילום: טלי פלדמן)
(צילום: טלי פלדמן)
7 צפייה בגלריה
(ענת קורול גורדון - כותבת ומגישה ״בכאן״ דיגיטל בשיחה עם אטילה שומפלבי. (צילום: טלי פלדמן) )
7 צפייה בגלריה
(צילום: טלי פלדמן)
כתבות נוספות בנושא
מידי שנה מתקיים כנס פורום דב לאוטמן, אשר שם לו למטרה לעלות לסדר היום הציבורי סוגיה בוערת זו. הכנס הוא זירה מרכזית לדיון ולפעולה בשדה החינוכי. הוא נועד להפגיש פעילים, אנשי חינוך, מדיניות ואקדמיה, שיקדמו שיח ויתוו מדיניות לחינוך לדמוקרטיה ולחיים משותפים.
כנס פורום דב לאוטמן נערך בשעות אלו זו השנה השביעית בשותפות עם אוניברסיטת תל אביב והמכון הישראלי לדמוקרטיה. השנה הכנס מתמקד בנושא של חינוך אזרחי במערכת החינוך, בהשפעת הרשתות החברתיות על השיח הציבורי ואחריותן לתופעות במרחב הציבורי. הכנס מועבר בשידור חי לכל אורך היום (ה') ב-ynet. צפו בכנס בראש העמוד.

איך נחנך את הילדים לאזרחות טובה?

את הכנס פתח אטילה שומפלבי במשדר בוקר מיוחד באולפן הפתוח של ynet המוצב באוניברסיטת תל אביב. במסגרת המשדר התארחו אנשי חינוך, אקדמיה ונציגי החברה האזרחית שידונו בסוגיית החינוך האזרחי. מהו חינוך אזרחי, מה יתרונותיו, כיצד מיישמים אותו הלכה למעשה ומה הצעירים עצמם חושבים על המודל ועל מערכת החינוך בכלל?
7 צפייה בגלריה
  	לני מילוא, מנהלת פורום דב לאוטמן
  	לני מילוא, מנהלת פורום דב לאוטמן
לני מילוא, מנהלת פורום דב לאוטמן
(צילום: טלי פלדמן )
7 צפייה בגלריה
(צילום: טלי פלדמן)
בשעה 10:30 כנס דב לאוטמן נפתח רשמית במעמד כבוד נשיא המדינה, יצחק הרצוג. לאחר מיכן יתקיימו שלושה מושבים, שיעלו לדיון ציבורי את סוגיית החינוך האזרחי. צפו בשידור מהכנס בראש העמוד.
במושב הראשון (מהשעה 11:00) נערכו שיחות, הרצאות ופאנלים עם אנשי חינוך ומדיניות מכל מגזרי החינוך בישראל - הערבי, הממלכתי, החרדי והדתי. המשתתפים יציגו תמונת מצב של מערכת החינוך בישראל כפי שהיא באה לידי ביטוי בקבוצות השונות בחברה.
"אנחנו חוששים מאוד לאור זה שארגונים קיצוניים משמיעים פגיעה בחופש המחשבה שלנו ועל החופש האקדמי בתוך המוסדות שלנו. במדינות טוטאליטריות אין חופש מחשבה. זה דבר שאנחנו נשמור עליו מכל משמר", אמר אריאל פורת, נשיא אוניברסיטת תל אביב.
במושב השני (מהשעה 13:00) נערך הפאנל "רב המשותף על המפריד", שבקש לבחון את כל הדרכים ליישום המודל לחינוך אזרחי ולחינוך לדמוקרטיה ושותפות במערכת החינוך בישראל. במסגרת המושב יוצג מסמך המלצות לקידום וליישום עקרונות החינוך האזרחי, כפי שנוסח בחודשים האחרונים על ידי קבוצת מומחים מכל מגזרי החינוך בישראל.
"על רקע שנים של הזנחה את נושא החינוך האזרחי שהודגמה בשני דוחות של מבקר המדינה בעניין האחד מ-2016 והשני מ-2021, משרד החינוך הוביל לאחרונה מהלכים פורצי דרך בתחום. הקמת ועדה ופרסום חוזר מנכ"ל בנושא חיים בשותפות - הם ביטוי מובהק למהלכים אלה", אמרה יעל נאמן מנהלת קרן לאוטמן.
"במציאות הפוליטית המתהווה, יש חששות כבדים לגבי המשך יישום ההמלצות, וזאת מבלי לדבר על חלקים מהותיים נוספים של חינוך אזרחי שלא קיבלו מקום בהמלצות אלה, וגם אותם לתפיסתנו יש צורך להמשיך ולקדם, על רקע מצב קיים מתמשך של העדר חינוך אזרחי ראוי במערכת".
7 צפייה בגלריה
(צילום: דותן מאור)
על כן, לדבריה, יצירת רוח גבית ותחושת דחיפות בקרב הציבור הממלכתי לגבי הצורך להטמיע חינוך אזרחי היא חיונית, כדי להבהיר לקובעי המדיניות, את מה שראינו שמרבית הציבור חושב בסקר שבוצע לאחרונה: ערכי הדמוקרטיה והחיים המשותפים הם ערכים שחשוב לחנך אליהם.

תלמידים, השיעור היום בטיק טוק

מושב הסיום של כנס דב לאוטמן בהנחיית ענת קורול גורדון (מהשעה 14:00), עסק בהשפעת הרשתות החברתיות על השיח הציבורי בישראל, וניסה לבחון כיצד ניתן לרתום רשתות כמו הטיק טוק לשדה החינוכי.
בין משתתפי הכנס: פרופ' נטע זיו, סגנית הנשיא אוניברסיטת תל אביב; דלית שטאובר, מנכ"לית משרד החינוך; יעל נאמן, מנכ"לית קרן לאוטמן; יוחנן פלסנר, נשיא המכון הישראלי לדמוקרטיה; רן שי, יו"ר מועצת התלמידים והנוער הארצית; שירין חאפי נטור, מנהלת אגף א' חינוך בחברה הערבית במשרד החינוך, ועוד.
בשיתוף פורום דב לאוטמן