נשיא איחוד האמירויות, חליפה בן זייד אל-נהיאן, הורה היום (שבת) להסיר את החרם הכלכלי על ישראל וחתם על צווים שמאפשרים לחתום על הסכמים מסחריים וכלכליים עם חברות בבעלות ישראלית. כך דיווחה סוכנות הידיעות הממלכתית של איחוד האמירויות.
4 צפייה בגלריה
חליפה בן זאיד אל-נהיאן
חליפה בן זאיד אל-נהיאן
חליפה בן זייד אל-נהיאן
4 צפייה בגלריה
דגלי ישראל ואיחוד האמירויות בנתניה
דגלי ישראל ואיחוד האמירויות בנתניה
דגלי ישראל ואיחוד האמירויות. הוסר החרם הכלכלי
(צילום: רויטרס)
במסגרת הצווים יבוטל החוק במדינה משנת 1972 שעוסק בחרם הכלכלי על ישראל ובסנקציות הקשורות בו. ביטול החוק, שמגיע על רקע ההסכם שנחתם עם ישראל מאפשר לחברות ולאנשים פרטיים באיחוד האמירויות לחתום על הסכמים עם גורמים ישראליים, וכן לבצע ייבוא וסחר בסחורות ובמוצרים ישראלים מכל הסוגים.
הידיעה על הסרת החרם הכלכלי הופיעה בכותרת הראשית של סוכנות הידיעות הממלכתית של איחוד האמירויות WAM, דבר שעשוי להראות על היחס שהם מקנים להסכם השלום עם ישראל.
4 צפייה בגלריה
מוחמד בן זייד
מוחמד בן זייד
השליט בפועל, מוחמד בן זייד
(צילום: AP)
חליפה בן זייד הוא נשיא איחוד האמירויות מאז 2004, אולם הוא עבר שבץ מוחי בינואר 2014 ועבר ניתוח חירום. מאז, הוא נראה לעיתים רחוקות בפומבי. התקשורת באיחוד האמירויות נוטה לפרסם תמונות עדכניות שלו לקראת חגים איסלאמיים.
יורש העצר, מוחמד בן זייד, הוא השליט בפועל של איחוד האמירויות מאז השבץ שעבר חליפה בן זייד. מוחמד בן זייד פעל לאורך השנים האחרונות לחיזוק צבא האמירויות, לטובת הגנה על המדינה מפני איומי איראן.
השר לשיתוף פעולה אזורי, אופיר אקוניס, אמר שהסרת החרם הכלכלי תתרום להזנקת הכלכלה הישראלית. "ההחלטה הזו היסטורית וחשובה מאין כמותה. המשמעות המיידית היא היקפי מסחר של כ-500 מיליון דולר, בשלבים הראשוניים של הקשרים. פוטנציאל הייצוא והמסחר הבילטרלי הוא עצום והוא בסיס מצוין לפרויקטים משולשים ואזוריים שלא קודמו בשנים האחרונות".

טיסה רשמית היסטורית

ביום שני ימריאו בכירים ישראלים לביקור רשמי ראשון באבו דאבי. המשלחת תהיה בראשות ראש המל"ל מאיר בן שבת ויכללו בה בכירים ישראלים נוספים, בהם מ"מ מנכ"ל משרד ראש הממשלה, מנכ"ל משרד החוץ ומנכ"ל משרד הביטחון. המשלחת כוללת בתוכה גם נציגות אמריקנית בכירה בראשות יועצו של הנשיא דונלד טראמפ, ג'ארד קושנר. בכירים אמריקנים נוספים על הטיסה הם היועץ האמריקני לביטחון לאומי, רוברט אובריאן, והשליח המיוחד למזרח התיכון אבי ברקוביץ'.
נתניהו על המשלחת שתצא לאבו דאבי
(צילום: רועי אברהם)
אתמול הופיעה הטיסה ההיסטורית על לוח הטיסות בנמל התעופה בן גוריון וקיבלה את המספר 971 - בדומה לקידומת הטלפונית הבינלאומית של איחוד האמירויות, 971+. הטיסה חזרה לישראל, שתצא ביום שלישי, קיבלה את הקידומת הבינלאומית של ישראל - 972.
4 צפייה בגלריה
מטוס בואינג 737 קריית גת
מטוס בואינג 737 קריית גת
המטוס שיטיס את המשלחת
(צילום: The TLV Spotters/ יוחאי מוסי)
גורם בכיר באל על הסביר כי בגלל הנוכחות האמריקנית, המטוס קיבל אישור חריג מהרשויות בסעודיה ויוכל לחלוף בשטחה האווירי בדרכו למפרץ הערבי. בכך יירשם תקדים נוסף, כאשר מטוס עם רישום ישראלי יעבור לראשונה אי פעם בשטחה האווירי של סעודיה.
בינתיים, אל על ממשיכה בהכנות הקדחתניות לטיסה ההיסטורית. המטוס שנבחר למשימה הוא בואינג 737, שעליו מותקנת מערכת ההגנה מטילים הישראלית "מגן רקיע". עם זאת, מאחר שצי בואינג 737 של החברה מקורקע מאז חודש מרץ בעקבות משבר הקורונה, החברה נדרשת להחזיר את טייסיה לכשירות להטסת נוסעים.
ביום חמישי יצאו שלושת הטייסים הבכירים בצי ה-737 של חברת התעופה לטיסת הקפה, ואתמול הם יצאו במטוס 737 ריק של החברה לאמסטרדם שבהולנד. היום הטייסים יערכו אימון סימולטור בהולנד, שבסופו תוחזר להם ההסמכה להטיס נוסעים. אם הכל יתנהל כשורה, הטייסים הישראלים ישובו ארצה מחר, כשהם כשירים להוציא את הטיסה ההיסטורית לאבו דאבי.