החתונה ההמונית בירושלים
(צילום: משה מזרחי)

אחרי שאלפים חגגו בחתונת נכדו בירושלים לפני כמעט שבועיים, האדמו"ר מבעלזא, הרב ישכר דב רוקח, מנהיג אחת מחצרות החסידויות הגדולות והמשפיעות בישראל, עמד להתפנות לבית החולים הדסה עין כרם בירושלים מחשש לקורונה. כך לפי גורם בכיר בבית החולים. לאחר פרסומנו כי הרב מפונה לבית החולים, פרסם המוסד הכחשה בדבר אשפוזו של הרב.
מקורות בחצר החסידות מסרו כי האדמו"ר מבעלז חש שלא בטוב כבר מזה מספר ימים, ועסקן רפואי בכיר בבעלזא אישר ל-ynet שהרבי אכן חולה וסובל מזיהום. לדבריו, לאחר בדיקה רפואית שעבר הומלץ לו להתפנות מיידית לבית החולים, ואולם האדמו"ר סירב נחרצות.
מקורות בחסידות הסבירו כי הסיבה היא חשש של האדמו"ר להיבדק לקורונה, ואמרו כי "בבעלזא יעשו הכול כדי להסתיר קורונה". נכון לשעה זו, הרב מטופל בביתו. מוקדם יותר פרסמנו בטעות כאמור כי הרב מפונה לבית החולים.
האדמו"ר מבעלזא בחתונה, ארכיוןהאדמו"ר מבעלזא בחתונה, ארכיון
האדמו"ר מבעלזא בחתונה, ארכיון
(צילום: EPA)
לפני 11 יום השתתפו אלפי חסידים בחתונת נכדו של האדמו"ר באולם סגור בירושלים. רשויות האכיפה, שידעו מבעוד מועד על קיום האירוע לא מנעו אותו, אך לאחר שתועדו המוני אנשים במתחם הסגור הודיעו במשטרה על פתיחת חקירה פלילית.
 חתונת נכדו של האדמו"ר חתונת נכדו של האדמו"ר
חתונת נכדו של האדמו"ר
(צילום: יעקב מלמד חדשות JDN)
האדמו"ר בולט בתקופה האחרונה כמנהיג החרדי הבכיר היחיד שמפגין זלזול בהנחיות למניעת התפשטות הקורונה, ואף העניק דוגמה אישית רעה לחסידיו.
בחודשים האחרונים קיים האדמו"ר מנייני תפילה גדולים ואירועים אסורים נוספים. לפני החתונה הוא ביקר עם נכדו החתן ברחבת הכותל המערבי מבלי ששמר על ריחוק חברתי ממלוויו וללא מסכה על הפנים. כך נוהגים גם רבים מחסידיו.
למרות הסכנה והאיסור, האדמו"ר התעקש לקיים את חתונת הענק במתכונת כמעט רגילה והזמין את כל בני הקהילה להשתתף בשמחה.
מחוץ לחתונת נכד האדמו"רמחוץ לחתונת נכד האדמו"ר
מחוץ לחתונת נכד האדמו"ר
(צילום: גיל יוחנן)
בבעלזא הסבירו שהרבי סבור כי הנזק הרוחני והנפשי שנגרם לחסידיו בגלל ההגבלות ושבירת השגרה חמור יותר מהסכנה לבריאותם. לטענתו, ניתן להתמגן מפני הנגיף גם בלעדיהן, בעזרת אחריות אישית ומשמעת עצמית בנוגע לבדיקות ולשהייה בבידוד - מבלי לדווח עליהן לרשויות וללא שיבוש משמעותי של חיי הדת והקהילה.
הפרויקטור הלאומי למלחמה בקורונה, פרופ' רוני גמזו, התייחס בעבר לחתונה ההמונית שנערכה בחסידות: "אנחנו רואים שמחות לצד הפרה של הכללים וזה לא יכול להימשך. זה מטריף אותי, מכעיס אותי. אנחנו צריכים להיות יותר נוקשים. לא אחרי האירוע - לפני האירוע. אני פונה לציבור החרדי ואומר - דבר שכזה זה בוודאות הדבקה, ואם יש קשישים זה בוודאות חולים קשים".