חוזרים לגנים בחיפהחוזרים לגנים בחיפה
חוזרים לגנים בחיפה אחרי הסגר הקודם. האם זה מה שיקרה בתחילת השבוע הבא?
(צילום: דוברות עיריית חיפה)
פחות מיממה לדיון בקבינט הקורונה, ובכירי מערכת הבריאות עדיין מספקים מסרים סותרים על פתיחת הגנים ביום ראשון: קבינט הקורונה יתכנס בצהריים (שלישי) כדי להחליט על תוכנית היציאה מהסגר שהוטל לפני כחודש, בערב ראש השנה. במרכז הדיון יעמוד השלב הראשון במתווה היציאה, ומועד תחילתו - יום ראשון הקרוב, או מועד ההגעה ל-2,000 מאומתים ביום ומקדם הדבקה של 0.8.
תוכנית היציאה של משרד הבריאות קובעת כי במדרגת היציאה הראשונה ייפתחו מסגרות החינוך לילדים עד גיל שש. העומדים בראש מערכת הבריאות מספקים בימים האחרונים מסרים סותרים באשר לכך. אתמול אמר פרויקטור הקורונה פרופ' רוני גמזו בריאיון לאולפן ynet במהלך סיור בכפר קאסם שגני הילדים יוכלו להיפתח כבר ביום ראשון. "הגנים פחות מסוכנים מכל מערכת החינוך", אמר. "זה מאפשר להורים לחזור למעגל העבודה ולפרנס את המשפחה".
גמזו: גנים? אפשר ביום א'
(צילום: שחר גולדשטיין, נדב אבס)

אל עמדת גמזו הצטרף המשנה למנכ"ל משרד הבריאות פרופ' איתמר גרוטו, שהצהיר כי ביום ראשון יתחדשו הלימודים בגני הילדים ובמעונות לגיל הרך. גם מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי השמיע דברים דומים. ואולם, אתמול ושלשום סתרה ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות ד"ר שרון אלרעי פרייס את כל דברי הבכירים המקצועיים במשרד.
ד"ר אלרעי: "לא עומדים במדדים לפתיחה"
(צילום: לע"מ)

חזי לוי ושרון אלרעי פרייסחזי לוי ושרון אלרעי פרייס
חזי לוי ושרון אלרעי פרייס. סתירה במסרים
(צילום: שמוליק דודפור, מוטי קמחי)
"אנחנו נפתח את השלב הראשון שכולל את גני הילדים כאשר נעמוד במדדי תחלואה. אם שואלים אותי היום אם אנחנו נעמוד במדדי תחלואה? אני לא יודעת לענות על זה", היא אמרה בתדרוך שקיימה לעיתונאים. "לשאלה הישירה אם גני הילדים ייפתחו ביום ראשון - התשובה היא כרגע לא, כי אנחנו לא עומדים במדדי התחלואה".
שר הבריאות יולי אדלשטיין טען שאין מחלוקת בצמרת המשרד, וקבע כי ייתכן שמישהו לא התנסח ברור. "אין לנו ראשון או שני. יש נתוני תחלואה", אמר. "ברגע שנראה שהגענו לנתונים - נפתח". הוא הוסיף כי הנתונים כיום רחוקים מהיעד: "יש אנשים זהירים שאומרים כנראה שעוד לא נגיע לשם. יש סיכוי טוב, אבל כפי שאמרתי - התשובה היחידה האמיתית היא נתוני התחלואה".
יולי אדלשטיין יואב גלנטיולי אדלשטיין יואב גלנט
גלנט ואדלשטיין. לא שוחחו
(צילום: אבי מועלם)
ולצד הבלבול בצמרת המשרד שמשדרת מסרים סותרים לציבור, בין משרד הבריאות למשרדי האוצר והחינוך שורר נתק בכל הנוגע לפתיחת מסגרות החינוך לגיל הרך. למעט שיחה בין מנכ"לי משרדי החינוך והבריאות במוצאי שבת, לא נוצר אף קשר בין אנשי המשרד - ובראשם השרים יואב גלנט ויולי אדלשטיין.
במשרד החינוך לא מצליחים לקבל תשובות ברורות ממשרד הבריאות על המתווה שהוא מעוניין להחיל על גני הילדים ובהמשך גם בכיתות הנמוכות בבתי הספר. לכל דרישה של משרד הבריאות נדרש גיבוי תקציבי. לדוגמה, לפי הערכות, פיצול כיתות בקרב תלמידי כיתות א' יעלה מיליארד שקל.

עמדת נתניהו: להסתכל על הנתונים

ובעוד משרד החינוך מוכן לכל החלופות ונערך לפתיחה של החינוך לגיל הרך ביום ראשון, אמר שר בכיר כי קיים חוסר אמון מוחלט בין משרד האוצר למשרד הבריאות, שסגר את מערכת החינוך אף שכל דרישותיו התקציביות לפתיחת המערכת התקבלו.
ראש הממשלה בנימין נתניהו עצמו תומך בפתיחת החינוך לגיל הרך, אולם נוקט בקו הקשה יותר ומתנה את ההחלטה בנתוני התחלואה. הוא למעשה מאמץ את עמדת משרד הבריאות, ומתייצב מול שרי כחול לבן ושר האוצר ישראל כץ ממפלגתו. כל אלו תומכים גם בפתיחת עסקים שאינם מקבלים קהל.
מליאת הכנסתמליאת הכנסת
גנץ ונתניהו. בעמדות שונות בנוגע לפתיחה
(צילום: דוברות הכנסת)
מתווה יציאה סגר קורונה אינפו אינפוגרפיקהמתווה יציאה סגר קורונה אינפו אינפוגרפיקה
שר העבודה והרווחה, איציק שמולי, אמר כי מסגרות הגיל הרך חייבות להיפתח מיד. "שיעור התחלואה בהן עומד על פחות מחצי אחוז. אם מחליטים ובצדק לפתוח בהדרגה את מקומות העבודה, אין סיבה לשתק מאות אלפי הורים לבתיהם. כשר הממונה על מערכת הגיל הרך, אעמוד על כך בהחלטת הקבינט והממשלה".
לפי התוכנית שהציגה בתחילת השבוע ראש שירותי בריאות הציבור ד"ר אלרעי פרייס, בשלב הראשון יחזרו לעבודה עסקים שלא מקבלים קהל, ייפתחו גנים לאומיים ושמורות טבע, תותר שהייה בחופים ויתאפשר איסוף עצמי ממסעדות. התחבורה הציבורית תעמוד על קיבולת של 50%. גם נמל התעופה בן גוריון ייפתח לטיסות בהתאם למתווה שהונהג עוד טרם הסגר.

ד"ר אלרעי פרייס הבהירה כי המעבר משלב לשלב ייעשה רק לפי מדדי תחלואה, ולא בהתאם לתאריכים קבועים מראש. "יש עקרון שאסור לשבור. אם אנחנו לא רוצים את הסגר הבא - חייבים לנהל את זה לפי מדדי תחלואה. נעבור משלב לשלב לפי מקדם ההכפלה וכמות המאומתים", היא אמרה.
פרסום ראשוני: 23:00 , 12.10.20