סיכול הפיגוע בגבול סוריה
(צילום: דובר צה"ל )

תיק ובו מטען חבלה: בסיור באזור התקרית בגבול סוריה שבה חוסלו ארבעה מחבלים, נמצאו נשק וכן תיק ובתוכו כמה מטענים שהיו מוכנים להפעלה נגד כוח צה״ל. המטענים אותרו במרחק 25 מטרים מגדר המערכת, ובשטח ישראל. בצה"ל אמרו כי "הכוחות המבצעים תעסוקה מבצעית בגזרת רמת הגולן ממשיכים לשמור על דריכות ומוכנות להתפתחויות השונות".
לפי הודעת צה"ל, בשעות אחר הצהריים נפגשו מפקד עוצבת הבשן, תת-אלוף רומן גופמן, וראש חטיבת קשרי חוץ, תת-אלוף אפי דפרין, עם מפקד אונדו״ף, הגנרל אישוואר האמל, בזירת הנחת המטען. בפגישה הדגיש מפקד האוגדה כי צה"ל לא יאפשר פגיעה בביטחון תושבי מדינת ישראל ובריבונותה וכי צה"ל רואה במדינת סוריה אחראית לכל הנעשה משטחה.
מטען החבלהמטען החבלה
התיק ובו מטען החבלה
(צילום: דובר צה"ל )
מפת אזור הפיגועמפת אזור הפיגוע
מפת אזור הפיגוע
(צילום: דובר צה"ל )
מפת אזור הפיגועמפת אזור הפיגוע
מפת אזור הפיגוע
(צילום: דובר צה"ל )
גנץ בביקור בפיקוד העורף
(צילום: טל עוז, משרד הביטחון)

שר הביטחון וראש הממשלה החליפי בני גנץ התייחס היום (ראשון) לתקרית בגולן הסורי אמש, שבה נהרגו ארבעה מחבלים שניסו להניח מטעני חבלה מירי צה"ל. "כוח צה"ל זיהה חוליה, הגיב מיידית ומנע אירוע", אמר גנץ בביקור שקיים במפקדת הקורונה של פיקוד העורף עם סגן הרמטכ"ל ואלוף פיקוד העורף. "רק אויב שאין היגיון בראשו יעז לבדוק את מידת מוכנותה של ישראל להגיב".
הבוקר אמרו בצה"ל כי זהותם ושיוכם הארגוני של הארבעה אינם ידועים, אבל בהודעה שפורסמה בשמו של גנץ נכתב כי הם שייכים לחיזבאללה. לאחר מכן תוקנה ההודעה, והמילה חיזבאללה הוסרה. על פי הערכות ראשוניות, ככל הנראה לא מדובר בחוליית חיזבאללה.
בני גנץ בסיור במפקדת הקורונה המוקמת בפיקוד העורףבני גנץ בסיור במפקדת הקורונה המוקמת בפיקוד העורף
בני גנץ בסיור במפקדת הקורונה
(צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
"שלא יהיו אי הבנות", הוסיף גנץ, "בידי הכוחות ישנם כל האמצעים הדרושים להגן על התושבים, ולפגוע בכל מי שינסה להפר את ריבונות מדינת ישראל. כל פעולת טרור שתצא ממדינה ריבונית נגד ישראל - תיענה בזמן ובמקום הנכון.
תיעוד סיכול הפיגוע בגולן
(צילום: דובר צה"ל )

התקרית בגולן: דיווח באולפן ynet
(צילום: אביהו שפירא, משי בן עמי)

בני גנץ בסיור במפקדת הקורונה המוקמת בפיקוד העורףבני גנץ בסיור במפקדת הקורונה המוקמת בפיקוד העורף
(צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
לדברי שר הביטחון, "הדריכות המוגברת נמשכת ואני מחזק את כוחות צה"ל בהובלת מפקד פיקוד הצפון, אלוף אמיר ברעם, שעומדים על המשמר". הוא התייחס גם למפקדת הקורונה שמוקמת בפיקוד העורף: "מאחורינו המפקדה המשימתית לקטיעת שרשרת ההדבקה. היא מתרגלת השבוע - ותתחיל לעבוד בשבוע הבא.
"מערכת הביטחון, על כל זרועותיה - ובייחוד צה"ל ופיקוד העורף - רתומים לכל מאמץ שמדינת ישראל צריכה על מנת לקטוע את שרשרת ההדבקה".
בתוך כך, בפתח ישיבת סיעת הליכוד, התייחס גם ראש הממשלה לתקרית בגולן: "אתמול סיכל צה"ל ניסיון של חבלה בחזית הסורית ופעלו גם מול ירי סוררים מרצועת עזה. כמובן שגם העניין עם לבנון נמצא באוויר. נפגע בכל מי שינסה לפגוע בנו".
התקרית בגולן התרחשה אמש אחר חצות, אז זיהו בצה"ל חוליית מחבלים שהניחו מטעני חבלה על קו הגבול עם סוריה. החוליה מנתה ארבעה מחבלים, לפחות חמוש אחד והם חוסלו בעת שניסו להניח את אחד המטענים. לא היו נפגעים בקרב חיילי צה"ל. התקרית אירעה על קו הגבול מקביל למושב אליעד, באזור ש"מוכר לאויב", מאחר שבעבר פעל באזור בית חולים שדה בתקופת "שכנות טובה".
מורן אזולאי ואיתמר אייכנר השתתפו בהכנת הכתבה
פרסום ראשוני: 17:08 , 03.08.20