החיילים התרחקו מהגבול, והמגרש ביישוב הפך למוצב: המתיחות בגבול הצפון נכנסה הבוקר (שלישי) ליומה החמישי, וסופה לא נראה באופק. יום לאחר התקרית בהר דב, צה"ל ממשיך להיערך בכוחות גדולים באזור הגבול עם לבנון, אך הם נמצאים במדרון האחורי - נסתר מחוליות חיזבאללה שלפי ההערכות עדיין פרוסות בשטח.
המגרש ביישוב הפך למוצב
(צילום: אביהו שפירא )

מגרש פתוח והישן הפך למוצב צבאי קטןמגרש פתוח והישן הפך למוצב צבאי קטן
חונים במועצה במקום פטרול בגבול
(צילום: אביהו שפירא )
מגרש פתוח והישן הפך למוצב צבאי קטןמגרש פתוח והישן הפך למוצב צבאי קטן
המגרש ביישוב הפך למוצב
(צילום: אביהו שפירא )
כוחות צה"ל גבול לבנוןכוחות צה"ל גבול לבנון
במדרון האחורי. כוחות צה"ל בגבול לבנון
(צילום: AFP)
שלט עם פניו של חסן נסראללה בלבנוןשלט עם פניו של חסן נסראללה בלבנון
לבנון, היום
(צילום: רויטרס)
פקחים או"ם יוניפי"ל גבול לבנוןפקחים או"ם יוניפי"ל גבול לבנון
כוחות יוניפי"ל מפטרלים באזור הגבול
(צילום: רויטרס)
ההסלמה בצפון - סיקור נרחב ב-ynet:
מקרה אחד שנצפה בסיור הבליט את צורת ההגנה חסרת התקדים שצה"ל נוקט מול האיום מלבנון: שני כלי רכב לבנוניים התקרבו באין מפריע למרחק שני מטרים מגדר המערכת, מכיוון שלוחמי השריון מחטיבה 401 שאחראים על הגזרה לא מפטרלים על גדר המערכת בימי שגרה.
למרות התקרבות הלבנונים לגדר, בבתים הישראלים ובבית האריזה החקלאית שבמרחק 100 מטרים מהמקום השגרה נשמרה. כוח צבאי לא הגיע לנקודה, שנשלטת מרחוק בתצפית ובאש צה"לית. הלבנונים עזבו אמנם בתוך דקות, אך גם אם היו חמושים - או מזוהים מודיעינית כפעילי חיזבאללה - צה"ל היה יורה לעברם רק במקרה שפתחו באש או חצו את הגדר.
ג'יפ ונגמ"ש עם גלגלים לבנים של כוחות יוניפי"ל חלפו בתוך דקות בכביש הלבנוני הסמוך, ומסוק אזרחי - של פקחי האו"ם או נציגי צבא לבנון - חג מעל בתווך האווירי שבין שתי המדינות. בזמן הזה, לוחמי השריון מחטיבה 401 התפשטו ממדיהם להפוגה קלה מהחום הכבד. ההאמרים הממוגנים חנו לצד האוהלים הארעיים שנפרסו ב"מוצב החדש" שלהם: מגרש פתוח בלב אחד מהיישובים בצפון.
המטרה של המפקדים בצד הישראלי היא לאתר ולבלום מהר את התורפה הצה"לית אם תגיע, ולמנוע התקרבות שגויה של רכב צבאי לגבול או נסיעה מיותרת בכביש הצפון. לחיזבאללה, נציין, יש עמדה צבאית כל כמה מאות מטרים לאורך הגבול עם ישראל, בנוסף לנוכחות צבאית קבועה במסווה אזרחי בכל הכפרים השיעים שלאורך הגבול. לכן, הדגש העיקרי של המפקדים הוא להחזיק את הלוחמים דרוכים ובמתח מבצעי גבוה. משימה זו, בגזרה באורך של 150 ק"מ מהים ועד לשיפולי החרמון, היא קשה לאורך זמן.
אש בצפון, אתמול
כוחות צה"ל גבול לבנוןכוחות צה"ל גבול לבנון
שומרים על הלוחמים דרוכים. גבול לבנון
(צילום: AP)
גדר גבול לבנון כפר כילאגדר גבול לבנון כפר כילא
גדר גבול לבנון באזור כפר כילא
(צילום: AFP)
גדר גבול לבנון כפר כילאגדר גבול לבנון כפר כילא
גדר גבול לבנון באזור כפר כילא
(צילום: AFP)
בינתיים, בצה"ל שחררו אנחת רווחה מהדרך שבה הסתיימו אתמול האירועים בהר דב, אזור נטול יישובים ישראליים. עם זאת, בצה"ל לא מיהרו לקשור כתרים לסיכול המוצלח של ניסיון הפיגוע אתמול בצהריים. חיזבאללה, נזכיר, אמר לאחר האירוע כי "התגובה שלנו עוד לא הגיעה".
בצבא הסבירו כי סיכול הפיגוע ללא חיסול המחבלים הוא חלק מתמונה רחבה יותר, שרחוקה מגבולות אוגדת הגליל. מבצעים חשאיים ורגישים לסיכול ההתעצמות של חיזבאללה והתבססות איראן בסוריה עדיין נמצאים על הפרק, חלקם בימים אלה ממש. הסלמה גלויה בצפון או הרג פעילי חיזבאללה זוטרים בהיתקלות כמו אתמול, עלולים לפגוע בסיכויי ההצלחה של פעולה סמויה גדולה וחשובה בהרבה, שנסתרת מעיני הציבור.
בינתיים, התצפיתנית מגדוד האיסוף של אוגדת הגליל שזיהתה אתמול את חוליית חיזבאללה מתקרבת לגבול, רב"טית ס', שלחה מסר מרגיע באינסטגרם: "מי היה מאמין שאסכל אירוע כזה. תחושת הגאווה והסיפוק פשוט מטורפת. שומרת עליכם מרחוק, גם אם אתם לא יודעים זאת".