5 צפייה בגלריה
שביתת האחיות בשיבא
שביתת האחיות בשיבא
(צילום: שאול גולן)
שביתת האחיות שהחלה אתמול (ב') מסתיימת. כך דווח לראשונה ב-ynet. בפגישה שנערכה אמש בין שר האוצר ישראל כץ ליו"ר הסתדרות האחיות אילנה כהן סוכם על מתווה להפסקת השביתה. האחיות ישובו לעבודה בבוקר ולפי הסיכום, יקבלו עוד 2,000 תקנים, תמריצים לעבודה בדרום ועוד 100 מאבטחים.
שביתת האחיות: ריאיון באולפן ynet
(שחר גולדשטיין, משה מזרחי)

ואלו ההסכמות:
1. תוספת 2,000 תקנים זמניים לאחיות (1,600 למערך האשפוז ו-400 לקהילה) ו-400 לרופאים.
2. תוך שלושה ימים יוקם צוות משותף שיעמיד המלצות ומסקנות בתוך חודש (עד 25 באוגוסט) ויקבל החלטה - על היקף התקנים הקבועים הנוספים הנדרשים ודרך ומועד הביצוע.
3. נושא האחיות יעלה ראשון בדיוני התקציב בין משרד האוצר לבין משרד הבריאות.
4. הסדרת הקפסולות (קבוצות) למיגון האחיות במחלקות הנדרשות (באחריות הממונה על השכר באוצר).
5. הסדרת תמריץ לאחיות בדרום (באחריות הממונה על השכר).
6. מאה תקני מאבטחים במקומות רגישים יאוישו.
7. בהסכם יכלל מנגנון שייעשה וידוא שהתקנים בבתי החולים מגיעים לייעודם.
* במקביל, הממונה על השכר יכין תשובה בנוגע לאחיות שנמצאות בבידוד.
יש להדגיש כי חלק מהתקנים שהוזכרו בסעיף 1 (2,000 תקנים זמניים לאחיות ו-400 רופאים) יבואו על חשבון רופאים ואחיות שיפרשו בעוד כשנה, כך שתוספת כוח האדם המספרית למערכת הבריאות אינה ברורה בשלב זה. כמו כן, יינתנו הטבות בתנאים ל-700 עובדי מנהלה ומשק במחלקות הקורונה.
5 צפייה בגלריה
יולי אדלשטיין ישראל כץ
יולי אדלשטיין ישראל כץ
השרים יולי אדלשטיין וישראל כץ
(צילום: שלו שלום, אבי מועלם)
5 צפייה בגלריה
אילנה כהן
אילנה כהן
אילנה כהן
(צילום: שחר גולדשטיין )

אדלשטיין: "סוף להזנחה". כץ: "מצב חירום בריאותי"

שר הבריאות יולי אדלשטיין אמר: "מערכת הבריאות הורעבה במשך שנות דור. יחד עם חברי, שר האוצר ישראל כץ, פעלנו לתיקון מהיר של בעיות העומק שנוצרו במערכת ותגבור משמעותי של הטיפול בקורונה. אני שמח שהצלחנו להגיע במהירות לתוצאה הראויה והטובה ביותר האפשרית.
"מערכת ששיוועה לתקציבים ולתקנים, זוכה לחמצן שהיא כה זקוקה לו. מערכת שהוזנחה זוכה לתשומת הלב שמגיעה לה. זה לא הסוף, אבל זו התחלה טובה לחיזוק מערכת הרפואה בישראל שמקבלת הכרה בנוגע למקום שמגיע לה בסדר העדיפויות הלאומי. זו בשורה לאזרחים, לרופאות ולרופאים ולאחים ולאחיות: סוף להזנחה ודף חדש של השקעה שיצעיד את מערכת הבריאות קדימה".
שר האוצר ישראל כץ אמר: "אנחנו במצב חירום בריאותי ולכן פעלתי בצורה מהירה כדי להביא לפתרון מהיר על מנת לאפשר למשרד הבריאות להתמודד עם האתגרים הרבים איתם הוא מתמודד בתקופה זו. אין רופא פנוי ולא תהיה אחות זמינה שלא יוכלו לעבוד בתקופה זו בגלל תקציב".
השר כץ הוסיף: "אני מלא הערכה לצוותים הרפואיים הרופאות והרופאים האחות והאחים וכל אנשי מערכת הבריאות על המסירות הרבה ועל עבודת הקודש שאותה הם עושים. פתרון זה יביא לעבודה יעילה יותר ויסייע לצוותים הרפואיים ולאזרחי המדינה".
5 צפייה בגלריה
שביתת האחיות בשיבא
שביתת האחיות בשיבא
אחיות בביה"ח שיבא מפגינות
(צילום: שאול גולן)
5 צפייה בגלריה
ד"ר זאב פלדמן
ד"ר זאב פלדמן
ד"ר זאב פלדמן
(צילום: ירון ברנר)

"הרופאים שייקלטו ימשיכו לאחר מכן להתמחוּת"

יו"ר ארגון רופאי המדינה ומנהל היחידה לנוירוכירורגיה ילדים בבית החולים שיבא בתל השומר, ד"ר זאב פלדמן, בירך גם הוא על התוכנית: "מובן מאליו שהתקנים הללו לא ייקלטו רק לתקופת הקורונה, אלא הרופאים ימשיכו לאחר מכן להתמחות מלאה".
ד"ר פלדמן העריך כי "אם ייפרץ המחסום התקציבי - תתאפשר קליטה מיידית של רופאים שיחזקו את המערכת כולה. עם זאת, אסור להתעלם מהגרעונות של בתי החולים שנוצרו בגל הראשון ויש לכסותם מיידית".
האחיות הבהירו כי אינן מכירות את פרטי הסיכום וכי למעשה, ההודעה על אודותיו התפרסמה ללא ידיעת הסתדרות האחים והאחיות ורק לאחר מכן זומנה יו"ר ההסתדרות, אילנה כהן, לפגישה עם השר כץ בירושלים.
בתום הפגישה ביקשה כהן להודות לשרי האוצר והבריאות "ולכלל ציבור האחים והאחיות במדינת ישראל שפעלו למען בריאותם של אזרחי ישראל".פורסם לראשונה: 22:23, 20.07.20