מחלקת קורונה בית חולים שיבא תל השומרמחלקת קורונה בית חולים שיבא תל השומר
מחלקת קורונה בבית חולים שיבא תל השומר
(צילום: AFP)
משרד הבריאות עדכן הערב (שבת) כי מאז אתמול אחר הצהריים נפטרו 14 ישראלים שנדבקו בנגיף הקורונה. אתמול אובחנו 1,358 מאומתים חדשים ופוענחו 22,890 בדיקות. מאז פרוץ המגפה נפטרו 526 ישראלים. 328 מהחולים במצב קשה, 95 מונשמים.
למרות ההנחיות, חנויות רבות פתחו בשבת
(צילום: אביהו שפירא, ניצן דרור, שחר גולדשטיין)

פרופ' רן בליצר, ראש הצוות של פרויקטור הקורונה פרופ' רוני גמזו, ניתח בצהריים את מצב הקורונה בישראל בימים האחרונים, הזהיר מפני החורף המתקרב והבהיר כי ההתייצבות במספר הנדבקים היומי עדיין שברירית ולא מאפשרת הקלות בקרוב.
"320 חולים במצב קשה מאושפזים כעת בבתי החולים", כתב בליצר בטוויטר. "התגובה של רבים למספר הזה היא משהו כמו לא טוב, אך לא נורא. האמת היא שכמעט 1,000 חולים קשים נוספו ביולי, לעומת 100 ביוני", הסביר. "כ-200 כבר נפטרו החודש (10 נפטרים ביום כעת!), ומאות החלימו תחת טיפול מסור.
חבר הצוות לטיפול במגפות אמר כי נכון לעכשיו ניתן לערוך שני סוגים של תחזיות. הראשון, הערכה של מספר החולים הקשים החדשים בשבוע הקרוב על בסיס נתוני השבוע שעבר, ומודל נוסף של נדבקים או מתים לטווח של חודש. עם זאת, כתב בליצר כי ״אלו (הסוג השני, לטווח ארוך) מודלים עם טווח שגיאה עצום, ובפועל, עצם הצגתם מביא לרוב לתגובה המונעת את התממשותם".
אתמול פרסם משרד הבריאות לראשונה באופן רשמי את נתוני התחלואה המלאים של השכונות בירושלים, ואלו מלמדים על התפרצות חמורה במגזר החרדי והערבי. מתחילת המגפה נדבקו בירושלים 11,879 תושבים, 4,500 איש יותר מהעיר השנייה ברשימה, בני ברק. גם מספר החולים הפעילים בירושלים - 4,096 - הוא הגבוה ביותר בארץ, יותר מפי שניים מאשר בבני ברק.