רוני גמזו: "ישראל עם התחלואה הגבוהה בעולם לפי נפש"
(צילום: לע"מ)

הממונה על המאבק בקורונה, פרופ' רוני גמזו, כינס בצהריים (חמישי) מסיבת עיתונאים על רקע ההחלטות האחרונות של ועדת השרים, שקבעה כי המגבלות על המסחר בסופי השבוע יבוטלו כבר מחר, וכן הוחלט לקדם את פתיחת השמיים כבר ב-16 באוגוסט. ynet העביר את מסיבת העיתונאים בשידור חי.
3 צפייה בגלריה
רוני גמזו במשל"ט הקורונה בשיבא
רוני גמזו במשל"ט הקורונה בשיבא
פרופ' רוני גמזו
(צילום: טל שחר)
"ישראל נמצאת כרגע בתחלואת קורונה גבוהה", הזהיר גמזו. "מדובר בתחלואה הגבוהה בעולם לפי נפש, וזה אומר שלאורך זמן אי אפשר להמשיך ככה. זה מצב שבו תחלואה של 1,600 חולים ביום יוצרת כל הזמן עומס על מערכת הבריאות. המערכת עדיין עומדת בעומס, אבל אנחנו חייבים בנקודת הזמן הזאת להמשיך במגמת הורדת התחלואה", אמר.
גמזו הוסיף כי "המטרה של ממשלת ישראל היא להוריד את התחלואה לרמה של מאות חולים לקראת 1 בספטמבר. זו משימה קשה מאוד, אבל זאת המטרה. זה חשוב לא רק למצב הבריאותי, אלא גם לצד הכלכלי. אתה לא יכול להיות בדרך הזאת לאורך זמן. ישראל מדשדשת, והדשדוש הזה פוגע וגורם לקושי עבור העסקים שרוצים להרים את הראש ולחזור למצב הקודם".
הוא הוסיף כי "ברור שכולם מבינים את המשמעות של הסגר, והדחיפה לחפש כלים להפחתת התחלואה כמעט בכל מחיר הייתה על הכתפיים שלי. לאחר התייעצות עם כל המומחים בישראל, הכיוון הוא שכרגע נחכה עם הצעדים הדרסטיים מתוך ההערכה של המצב הכלכלי".
3 צפייה בגלריה
בנימין נתניהו בפתח ישיבת קבינט הקורונה
בנימין נתניהו בפתח ישיבת קבינט הקורונה
גמזו: "המלצותיי התקבלו בקרב השרים בקבינט הקורונה"
(צילום: חיים צח, לע"מ)
גמזו הבהיר כי המסר שהעביר לשרים "התקבל באופן מלא". לדבריו, "כולם הבינו שאנחנו רוצים לקבל עוד הזדמנות אחת להפחית את ה-R עוד יותר, כדי שמקדם ההדבקה יהיה פחות מ-1 לאורך זמן ולשמור עליו. אנחנו במגמת תחלואה יורדת, והאמינו לי שזה ממשיך לרדת".
הוא התייחס להתקהלויות באירועים שונים ואמר: "אנחנו רואים שמחות לצד הפרה של הכללים וזה לא יכול להימשך. מה שראינו אתמול זאת פוטנציאל להדבקה המונית. זה מטריף אותי, מכעיס אותי. אנחנו צריכים להיות יותר נוקשים, לא אחרי האירוע - לפני האירוע. אני פונה לציבור החרדי ואומר: דבר שכזה - זה בוודאות הדבקה, ואם יש קשישים זה בוודאות חולים קשים".
הממונה על המאבק בנגיף אמר אמש בדיון כי הסגר יהיה הרסני לכלכלה, וכינה את סגירת העסקים בסוף השבוע "בדיחה". נציג המל"ל טען מנגד כי "לא יהיו תוצאות בלי סגר", אך לא הציג אפשרויות להטלת סגר, אף שבשבועות האחרונים התייחסו לשבועיים האחרונים של אוגוסט כאפשרות.
3 צפייה בגלריה
פרופ' רוני גמזו מסביר על מדד ה-R
פרופ' רוני גמזו מסביר על מדד ה-R
גמזו מסביר על מדד ה-R
השימוש בסגרים עדיין לא ירד מהפרק, אך לעת עתה הוחלט לדחות את השימוש בהם בהתאם להמלצת פרופ' גמזו ובתמיכת ראש הממשלה, והדיון בנושא יתחדש בעוד שבועיים.
גמזו גם ציין כי בתחילת ספטמבר "נחשוב על ההקלות, אבל הן יהיו שונות בין עיר לעיר. זה מודל הרמזור. כל רשות מקומית מקבלת את הצבע שלה בתהליך שוועדת השרים תחליט עליו וכל זמן מסוים הכל לפי הגדרות, על פי הצבע של העיר".
הוא הודה כי "יש מורכבויות של תנועה בין ערים, זיג זג של עיר". כשנשאל איך ימנעו מתושבי עיר אדומה להגיע לעיר ירוקה אמר: "זה הקושי העיקרי של הרמזור, זה קושי שעלול ליצור התערבבות. אנחנו רוצים גם אצל ראשי הרשויות הבנה ומשמעת וקביעת גורלם, אז בהחלט אנחנו לא במגבלות תנועה אבל אנחנו רוצים שהרשויות המקומיות יהיו אחריות לגורלן".