חשד לאונס קבוצתי באילת: דיווח באולפן ynet
(צילום: אבי חי)

בלשי המשטרה עצרו במהלך הלילה (בין רביעי לחמישי) צעיר נוסף בן 27 בחשד למעורבות באונס הנערה בת ה-16 במלון "הים האדום" באילת. הוא יובא בהמשך היום לבית משפט השלום באשקלון לדיון בהארכת מעצרו. מנהלת המלון טוענת: "זה לא קרה אצלנו"
המלון שבו שהתה הנערה שהתלוננה

הנערה הגישה ביום שישי האחרון תלונה במשטרת אשקלון ולפיה יומיים קודם לכן, בעת ששהתה באילת, נפלה קורבן לאונס קבוצתי על-ידי כ-30 גברים במלון.
3 צפייה בגלריה
מלון הים האדום אילת
מלון הים האדום אילת
מלון "הים האדום" אילת
3 צפייה בגלריה
(צילום: shutterstock)
מחקירת המשטרה עלה כי הנערה נסעה לעיר הדרומית עם חברתה, שם פגשו במכרים של האחרונה. הם שתו אלכוהול ובשלב מסוים עלתה הנערה לשירותים באחד החדרים. שם, לטענתה, נאנסה.
בשל ריבוי החשודים, הוקם במשטרה צוות חקירה מיוחד בניסיון לאתרם. אתמול נעצר חשוד בן 27 מצפון הארץ בעקבות התכתבות שלו עם המתלוננת שבה נאמר, בין היתר, כי קיימים סרטונים מאותו מקרה. עם זאת, החשוד טען כי אדם אחר "התכתב בשמו" מהטלפון שלו.
3 צפייה בגלריה
חוף ציון באילת
חוף ציון באילת
אילת. ארכיון
(צילום: מאיר אוחיון)
החשוד שנעצר אתמול הובא להארכת מעצר בבית משפט השלום באשקלון ומיוחסות לו עבירות של אונס, קשירת קשר לביצוע פשע ואי-מניעת פשע. פרקליטתו, עו"ד עופרה סיבוני, טענה בבית המשפט כי החשוד לא היה יכול למנוע זאת: "הגרסה של הלקוח שלי היא שבחלק מהזמן הוא היה בחדר ובחלק לא, ולא יכול היה למנוע בערך מ-30 אנשים לשכב איתה. הוא פחד מהם. היא זו שקראה להם". מנגד, אמר נציג המשטרה, עו"ד ערן צמיר, כי "יש ראיות שהוא אנס".
בסיכום הדיון אמרה עו"ד סיבוני כי מדובר ב"בחורה צעירה שקיימה יחסי מין עם מספר רב של גברים-נערים במלון. לחלק מהם, לפי גרסת החשוד, היא אף קראה". לדברי עורכת הדין, "חברה שלה הייתה עמה ואיש לא ראה בכך בעיה. אף אחד לא צעק 'הצילו'".
עו"ד סיבוני הוסיפה כי יום למחרת האירוע, המתלוננת נשארה בעיר "והכול היה בסדר". לדבריה, "הבעיה התעוררה רק כשמישהו שוחח עמה בהודעות ואמר לה שיש צילומים מהמקרה". עוד טענה כי מרשהּ נעצר כ"בן ערובה" כשהמטרה, לדבריה, היא לאתר את החשודים האחרים.
השופט אבישי זבולון כתב בהחלטתו כי "עיון בחומר החקירה מעלה חשד סביר" וכי לנוכח מהות החשדות מתעוררת גם מסוכנות מצידו - והורה על הארכת מעצרו בחמישה ימים.

"עשרות תוקפים חייתיים נגד נערה. חייה נהרסו"

פרסום דבר הפרשה הוביל מאז אמש לתגובות זועמות. ראש הממשלה בנימין נתניהו כתב בטוויטר: "קראנו הבוקר, רעייתי שרה ואני, על פרשיית האונס באילת כפי שפורסמה. זה מזעזע, אין מילה אחרת. זהו לא רק פשע נגד הנערה, זה פשע נגד האנושיות עצמה שראוי לכל גינוי ושיש למצות את הדין עם האחראים לו".
ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ כתב הבוקר בטוויטר: "מאתמול בצהריים אני רוצה להבין, ולא מצליח - מה מנסה להוכיח גבר שעומד בתור צפוף עם עשרות אנשים בדרך לחדר בו שוכבת נערה צעירה ומעורפלת? החקירה המשטרתית עוד מתנהלת, אבל חשוב לי להעביר מסר לאנשים שהשתתפו או שהיו עדים למקרה הזה או לאחרים: הדבר היחיד שהוכחתם הוא את שפלות הנפש והמוסר אליהם ניתן להגיע.
"לפני שהולכים לפלילי - יש כאן בדק בית מוסרי שחובה לעשותו. למתלוננת, חשוב לי לומר - ליבי איתך. את לא לבד".
"עשרות תוקפים חייתיים נגד נערה בת 16 אחת, ולא נמצא מי מהם שיעצור את הזוועה", כתב שר הרווחה איציק שמולי בטוויטר. "החשדות מחרידים כל לב. מחובתנו כחברה וכמדינה להילחם עד חורמה בתרבות שמאפשרת מקרים מזעזעים שכאלה, ולתמוך בקורבנות ככל שניתן".
יושב ראש הוועדה לקידום מעמד האישה בכנסת, עודד פורר (ישראל ביתנו), התייחס לאונס בטוויטר וכתב: "שוב פרשה מזעזעת שבה חייה של נערה ומשפחתה נהרסו. האבסורד הוא שבבית החולים באילת אין חדר אקוטי, הייעודי לנפגעות אונס, שבו ניתן לאסוף דגימות ולטפל בנפגעת. בשבוע הבא אקיים דיון חירום בוועדה לקידום מעמד האישה, כדי לחייב את הממשלה להקצות את התקציב לפתיחת חדרים אקוטיים בבתי חולים נוספים".
שר החוץ גבי אשכנזי (כחול לבן) הביע גם הוא שאט נפש מהפרשה: "אין מילים שיכולות לתאר את הזעזוע העמוק ממעשה האונס באילת. אני מצפה ממשטרת ישראל לפעול במהירות וביסודיות ולהגיע לחקר האמת, כך שכל הפושעים המעורבים בפרשה יבואו על עונשם במלוא חומרת הדין".
עמותת שדולת הנשים בישראל מסרה: "30 גברים עמדו בתור לאנוס נערה בת 16, והעולם עדיין עומד והכותרות עדיין עוסקות באותן סוגיות. חיים של נערה אחת התנפצו לרסיסים. הלב שלנו איתך".
חברת הכנסת מרב מיכאלי (העבודה) כתבה: "טוב שהמשטרה הקימה צוות חקירה מיוחד לבדיקת אירוע שמסתמן כלא פחות ממחריד ומזעזע. עוד הוכחה כמה דחוף ליישם את המלצות הדו"ח שיצא בעקבות הצעת החוק שלי ושל מיכל רוזין להקמת מחלקות מיוחדות לעבירות מין במשטרה, בפרקליטות ובבתי המשפט".
יושבת ראש הוועדה לקידום מעמד האישה לשעבר, חברת הכנסת עאידה תומא סלימאן (הרשימה המשותפת), אמרה כי "הידיעות על האונס הקבוצתי באילת מצמררות. עוד אונס קבוצתי, 30 גברים אלימים. הרוע בלתי נתפס. המחשבה שנערה בת 16 הייתה צריכה להתמודד עם סיטואציה כזו מזעזעת. לרשות הנערה הייתה צריכה לעמוד מעטפת תומכת שתטפל בה, תגבה את העדות שלה ברגישות הנדרשת ותאסוף מיד את הראיות הפורנזיות. אי אפשר להמשיך להפקיר את הקורבנות להתמודד עם גיהינום הביורוקרטיה החקירתית והמשפטית לבד".
סגנית יושב ראש הכנסת, קרן ברק (ליכוד), הגיבה גם היא: "אחד הסיפורים המזעזעים שהתרחשו בארץ. נערה בת 16 היא ילדה ושאף אחד לא יטען אחרת. איך ייתכן שחבורה כזו מאבדת צלם אנוש ומתעללת בצורה כזו בחסרת ישע. הכול מתחיל בחינוך. חשוב להכיל חינוך חובה מגיל צעיר לכבוד ושוויון מגדרי, בשילוב אכיפה קשוחה וטיפול משטרתי של יחידות מיוחדות".
יו"ר הרשימה המשותפת, חבר הכנסת איימן עודה, כתב: "ללא מילים מול האונס האכזרי באילת. הלב עם הנערה והדם רותח על מציאות שבה איבוד צלם אנוש שפל לא פותח מהדורות ומוציא קול זעקה משרי הממשלה. השתיקה הזאת מסכנת כל אישה באשר היא ברחבי הארץ ואת החברה כולה".