נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הכחיש אמש (ו') פעם נוספת דיווח שלפיו התבטא בצורה מזלזלת ופוגענית כלפי חיילים אמריקנים שנפלו בקרב או שנשבו. בשיחה עם עיתונאים בבית הלבן טען שהדיווח הזה הוא "בלתי ייאמן".
6 צפייה בגלריה
ארה"ב בחירות 2020 ג'ו ביידן דונלד טראמפ
ארה"ב בחירות 2020 ג'ו ביידן דונלד טראמפ
טראמפ וביידן. נקודת תורפה אפשרית עבור הנשיא, חודשיים לפני הבחירות
(צילום: EPA, רויטרס)
ביידן: "אם זה נכון, זה מגעיל"

לפי הדיווח במגזין "אטלנטיק", שפורסם בלילה שבין חמישי לשישי, הנשיא אמר בביקור בפריז ב-2018 כי בית העלמין הצבאי "איין-מארן" שליד הבירה הצרפתית, שבו קבורים חללים אמריקנים ממלחמת העולם הראשונה, "מלא בלוזרים". "למה אני צריך לנסוע לשם?", הוא תהה בפני אנשיו לפי הדיווח. במגזין טענו שטראמפ נמנע מביקור באותו בית קברות גם מכיוון שסבר שאין זה חשוב להעניק כבוד לאמריקנים שנפלו בקרב, אך גם משום שחשש שהגשם שירד אז יהרוס את התסרוקת שלו.
המגזין דיווח עוד, על סמך כמה גורמים עלומי שם, כי טראמפ אמר ש-1,800 אמריקנים שנהרגו בקרב ביער בלו באותה מלחמה, ביוני 1918, הם "פראיירים". אותו קרב סייע לבלום את התקדמות הכוחות הגרמניים לעבר פריז, ונחשב לחלק חשוב ביותר במסורת שעליה מתחנכים עד היום חיילי המארינס, שחייליו נהרגו באותו קרב. לפי הדיווח, טראמפ שאל את יועציו במהלך הביקור בצרפת "מי היו הבחורים הטובים במלחמה הזאת?", ותהה מדוע ארה"ב התערבה לטובת "מדינות ההסכמה" במלחמת העולם הראשונה.
אמירה מזלזלת נוספת שצוינה בדיווח כוונה לעבר הנשיא המנוח ג'ורג' בוש האב, שבשירותו הצבאי בתקופת מלחמת העולם השנייה הפך לטייס הקרב הצעיר בתולדותיו של הצי האמריקני, בגיל 19. טראמפ, כך נטען, אמר שהוא היה "לוזר" מכיוון שמטוסו הופל על-ידי הצי היפני ב-1943. שני גורמי צבא בכירים אישרו בפני סוכנות הידיעות AP אמירות רבות שמיוחסות לטראמפ בדיווח של "אטלנטיק".
6 צפייה בגלריה
הלוויה ב בית עלמין קברות צבאית ארלינגטון ב וריג'יניה ארה"ב ב-2007
הלוויה ב בית עלמין קברות צבאית ארלינגטון ב וריג'יניה ארה"ב ב-2007
הלוויה צבאית בארה"ב. טראמפ: "עשיתי עבור הצבא יותר מכל אחד אחר כמעט"
(צילום: MCT / Douliery Olivier / ABACA )
6 צפייה בגלריה
בית קברות עלמין ה צבאי איין מארן ל חללים אמריקנים ליד פריז צרפת ב 2018
בית קברות עלמין ה צבאי איין מארן ל חללים אמריקנים ליד פריז צרפת ב 2018
בית העלמין הצבאי-אמריקני איין מארן בצרפת
(צילום: AFP)
מיד עם פרסום הדיווח בלילה הקודם הכחיש אותו טראמפ, ובזעם. "אני מוכן להישבע על הכול שמעולם לא אמרתי את זה על חללינו הגיבורים. אף אחד לא מכבד אותם יותר (ממני)", אמר לכתבים. בנוגע לטענה שלא ביקר בבית העלמין בפריז מכיוון שחשש לכאורה שהגשם יפגע בתסרוקת שלו, טראמפ הסביר שהוא לא היה יכול לבקר שם משום שמזג האוויר הגשום מנע ממנו לטוס במסוק. האפשרות החלופית, הוא ציין, הייתה נסיעה ארוכה ברחובותיה העמוסים של פריז, דבר שאליו התנגד השירות החשאי.
אמש, בשיחה עם כתבים בבית הלבן, טראמפ הכחיש פעם נוספת את הדיווח. הוא אמר כי מדובר בפרסום "נוראי" ו"בלתי ייאמן". הוא הזכיר את העובדה שכנשיא פעל להגדיל את תקציב הצבא בצורה משמעותית. "עשיתי עבור הצבא הרבה יותר מכל אחד אחר כמעט", טען. "זה מצב מביש שנוצר על-ידי מגזין נוראי".
עם זאת, גם רשת "פוקס ניוז" הביאה עדויות שלפיהן הנשיא אמר את הדברים. הכתבת לענייני ביטחון לאומי של הרשת, ג'ניפר גריפין, פרסמה כי שוחחה עם שני בכירים לשעבר בממשל טראמפ – והם אישרו את נכונות הפרסום במגזין "אטלנטיק". לדברי אחד מהם, הנשיא אף אמר לגבי מלחמת וייטנאם כי "זו הייתה מלחמה מטופשת, כל מי שנלחם היה פראייר".
6 צפייה בגלריה
בוש האב. טראמפ אמר לפי הדיווח שהוא "לוזר", בגלל שמטוסו במלחמת העולם ה-2 הופל
בוש האב. טראמפ אמר לפי הדיווח שהוא "לוזר", בגלל שמטוסו במלחמת העולם ה-2 הופל
בוש האב. טראמפ אמר לפי הדיווח שהוא "לוזר", בגלל שמטוסו במלחמת העולם ה-2 הופל
(צילום: EPA)
לדברי גריפין, כשהיא הקריאה לאחד הבכירים לשעבר את הציטוטים שהובאו ב"אטלנטיק", הוא אמר: "הנשיא אכן היה אומר דברים כאלה. הוא לא יודע למה אנשים מתגייסים לצבא, היה שואל 'למה הם עושים את זה?'".
לעזרתו של הנשיא נחלץ אמש שר ההגנה שלו מארק אספר. "לנשיא טראמפ יש כבוד רב והערצה לאנשי הצבא של ארצנו, לווטרנים ולמשפחותיהם", מסר אספר. "זוהי הסיבה שהוא נלחם עבור הגדלת השכר של החיילים ועל תקציבים גדולים יותר לכוחות המזוינים".
הדיווח של "אטלנטיק" מגיע פחות מחודשיים לפני הבחירות לנשיאות, ועלול להיות נקודת תורפה עבור טראמפ, שממילא מפגר בסקרים. בקמפיין שלו מקפיד הנשיא להדגיש את תמיכתו האיתנה בצבא, למרות שלל הערות שניפק בעבר בגנות אנשי צבא שונים.
6 צפייה בגלריה
ג'ון מקיין ב 2008
ג'ון מקיין ב 2008
ג'ון מקיין. גם הוא לפי הדיווח כונה על-ידי טראמפ "לוזר"
(צילום: AFP)
טראמפ, למשל, אמר בקמפיין הבחירות הקודם שלו כי אינו סבור ששבויי מלחמה הם גיבורים, ותקף אז את הסנאטור הרפובליקני ג'ון מקיין, שנפל בשבי במלחמת וייטנאם (מלחמה שבתקופתה טראמפ נמנע משירות צבאי בטענה שסבל מכאבים ברגליו). "הוא לא גיבור מלחמה", אמר טראמפ על מקיין ב-2015, באחת משורה של הערות פרובוקטיביות. "הוא נחשב לגיבור מכיוון שהוא נפל בשבי. אני אוהב אנשים שלא נפלו בשבי".
בדיווח ב"אטלנטיק" צוין כי טראמפ המשיך לדבר סרה במקיין, גם לאחר מותו של זה מסרטן באוגוסט 2018. לפי גורמים שלדברי העיתון היו "עדים ישירים לאירוע", טראמפ אמר ליועציו הבכירים לאחר מותו של מקיין: "אנחנו לא הולכים לתמוך בהלוויה של הלוזר הזה". טראמפ, שלא הוזמן להלווייתו של מקיין, שעמו המשיך להתעמת כנשיא, זעם לפי הדיווח כשראה שדגלים בארה"ב מורדים לחצי התורן. "למה לעזאזל אנחנו עושים את זה? האיש היה לוזר מזדיין".
6 צפייה בגלריה
ארה"ב בוחרת 2020 בחירות בו ביידן בנו של ג'ו ביידן בשנת 2006 עם אשתו וילדיהם
ארה"ב בוחרת 2020 בחירות בו ביידן בנו של ג'ו ביידן בשנת 2006 עם אשתו וילדיהם
בו ביידן, בנו של ביידן שמת ב-2015 מסרטן. "הוא לא היה פראייר כשהתנדב לצבא"
(צילום: AP)
יריבו הדמוקרטי של טראמפ בבחירות, ג'ו ביידן, תקף אותו אמש בחריפות בעקבות הדיווחים בסוף השבוע על הצהרותיו. הוא הדגיש שהוא אינו יודע אם הדיווחים נכונים – אך שאם כן, מדובר באמירות "מגעילות". "זה מאשר את מה שרובנו מאמינים בו – דונלד טראמפ אינו מתאים לתפקיד", הוסיף.
בנאום שנשא ביידן הטון שלו היה נסער. הוא הזכיר שבנו בו, שמת מסרטן ב-2015, התנדב לשרת בצבא. "הרשו לי לומר בבירור, כשהבן שלי היה תובע מכהן והתנדב ללכת לקוסובו בזמן המלחמה – הוא לא היה פראייר. כשהוא התנדב להצטרף לצבא האמריקני והלך לעיראק לשנה הוא לא היה פראייר. האנשים שהוא שירת איתם, במיוחד אלה שלא שבו הביתה – הם לא לוזרים. אם ההצהרות האלה נכונות, הנשיא צריך להתנצל התנצלות עמוקה בפני המשפחות. מי לעזאזל הוא חושב שהוא?".