נתניהו: "ייתכן שנחמיר את ההנחיות"
(צילום: לע"מ)

הישיבה שכינס אמש (חמישי) ראש הממשלה בנימין נתניהו בנוגע להחמרת הסגר התקיימה בעקבות פניית שר הבריאות יולי אדלשטיין אליו כבר שלשום, עם שובו מוושינגטון. אדלשטיין התריע בפני נתניהו שמצב התחלואה "קשה מאוד", כלשונו.
במקביל, שרים הטיחו אתמול בערב ביקורת קשה בפרויקטור הקורונה פרופ' רוני גמזו - וטענו כי הוא נמנע מלדבר עם הציבור כדי לא להיות זה שחתום על הסגר, במקביל לעימות שלו עם ראש הממשלה ושר הבריאות אדלשטיין בדיון.
בנימין נתניהו רוני גמזובנימין נתניהו רוני גמזו
בנימין נתניהו ורוני גמזו
(צילום: יואב דודקביץ', דנה קופל)

יולי אדלשטיין יולי אדלשטיין
"הרבה יותר קשה מהסבב הראשון". אדלשטיין
(צילום: לע"מ)
"הגענו כבר ל-5,500 חולים חדשים ביום ולשיעור חיוביים של 12%", אמר אדלשטיין לנתניהו בשיחתם שלשום, עם שובו של ראש הממשלה מהחתימה על הסכמי השלום עם איחוד האמירויות ובחריין. "רק היום נוספו 90 חולים קשים חדשים. זה קשה הרבה יותר מהסבב הראשון".
שר הבריאות זעם על תקנות הסגר, וכינה אותו "גבינה שווייצרית מלאה בחורים". "חייבים להחמיר את הסגר", הוא אמר לו – ועל כן, כינס נתניהו את הישיבה. כל מומחי משרד הבריאות, למעט פרופ' איתמר גרוטו, הסכימו שהסגר לא ייתן את המענה הדרוש. גם מנכ"ל המשרד לשעבר, גבי ברבש, הצטרף לעמדתם ואמר שרק סגר בסגנון של זה שהוטל בחודשים מרץ-אפריל יעשה את העבודה. בעמדה הזו החזיק גם ראש המל"ל מאיר בן שבת.
שרים בממשלה: "גמזו לא רצה להיות חתום על הסגר - והעדיף לא להשתתף בהצהרה"
כל משתתפי הדיון סברו שלא יספיקו להחמיר את התקנות עד החג מחר, אבל קבעו שאין מנוס מצעדי החמרה מיד אחרי החג – החל ביום שני. בין היתר עומדים על הפרק סגירת השווקים, סגירת העסקים, סגירת בתי הכנסת ואפשרות גם לביטול מתווה התפילות ביום כיפור. ייתכן שיתאפשר לקיים מניינים עם הפרדה מחוץ לבתי הכנסת, אך התפילה במבנים תיאסר.בנוסף, מסתמן שתצומצם פעילות מקומות העבודה, לאור העובדה שהיציאה לעבודה מספקת תירוצים לציבור להתרחק מהבתים – ובהתאם לכך אי אפשר לאכוף סגר. השר אדלשטיין הציג משרדי עורכי דין כדוגמה: "אין קבלת קהל, אז למה הם עובדים במשרד?", הוא תהה. "שיעבדו מהבית. הסגר כמו שהוא, שכל אחד מחורר אותו מכל כיוון, לא ייתן את התוצאות המיוחלות. צריך לעשות סגר אמיתי".

העימות – וההיעדרות: הדלת הוצגה לגמזו?

ראש הממשלה נתניהו הסכים עם השר אדלשטיין על הצורך בהחמרת הסגר, אולם פרויקטור הקורונה פרופ' רוני גמזו התנגד לכך. בין גמזו לנתניהו נרשמו חילופי דברים קשים, ואלו הודלפו במלואם, ייתכן שכדי להראות לגמזו את הדלת. שרים בממשלה תקפו את גמזו בחריפות ואמרו כי הוא "מנסה ללכת עם ולהרגיש בלי. הוא מבין שצריך לעשות דברים חריפים, אבל כשיש עליו לחצים – הולך לאחור".
אדלשטיין: ההגבלות פשוט לא מספיקות
(צילום: לע"מ)

שרים העריכו כי הולכת ומתגבשת ההבנה בממשלה שגמזו לא מאפשר סגר מלא ועושה הכול כדי למוסס אותו. מקורבי גמזו אמרו אמש שהוא מתנגד להחרפת הסגר. במקביל, הוא בחר שלא להשתתף בהצהרה של ראש הממשלה, שר האוצר ושר הבריאות, אף שעוזריו אמרו לפני כן שהוא כן מתכוון להשתתף בה.
הסברה בממשלה הייתה שגמזו לא רוצה להיות חתום על הסגר ולכן העדיף שלא להשתתף בהצהרה בגלל חילוקי הדעות שלו עם נתניהו ואדלשטיין. הפרויקטור הכחיש בתוקף וטען שזה עניין טכני בלבד ולא יכול היה לעלות להצהרה מהבידוד שבו הוא נמצא בביתו. "פרופ' גמזו מבקש להודיע כי הוא לא ביטל את השתתפותו במסיבת העיתונאים בשל חילוקי דעות עם ראש הממשלה, אלא בשל היותו בבידוד בתנאים לא מתאימים מבחינה טכנית", נמסר בתגובה רשמית מטעמו.
נוכח התגובה, שרים בממשלה גיחכו ואמרו שמדובר רק בתירוץ. "זה נראה מאוד מוזר שהפרויקטור מתחמק מלדבר עם הציבור ערב הסגר", הם טענו.
פרסום ראשוני: 23:03 , 17.09.20