2 צפייה בגלריה
המונים "בורחים" מביתר עילית לפני תחילתו של הסגר
המונים "בורחים" מביתר עילית לפני תחילתו של הסגר
ארכיון
(צילום: אלי מנדלבאום)
ועדת השרים לאזורים מוגבלים החליטה אמש (חמישי) כי החל מהיום בשעה 13:00 יוטל סגר על השכונות קריית צאנז, קריית מטרסדורף ורוממה בירושלים, גני יער וס"ח בלוד, נחלה ומנוחה וקנה הבושם בבית שמש, עמישב ביל"ו ברמלה, אחוזת רוטנר וחב"ד בקריית מלאכי. הסגר יימשך עד יום שישי הבא, מלבד השכונות בלוד, שם יפקעו ההגבלות ביום רביעי.
בנוסף, מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי צפוי לחתום על צו שיגביל את מוסדות החינוך לילדים מעל גיל 10 במודיעין עילית, בבית שמש וברובעים ג', ז' וח' באשדוד.
בעקבות ההחלטה, הכניסה והיציאה לשכונות שהוכרזו כאזורים מוגבלים תוגבל רק במקרים של טיפול רפואי חיוני, הליך משפטי, העברת קטינים בין הורים שחיים בנפרד וצרכים חיוניים נוספים. כמו כן, גם הפעילות העסקית בשכונות תוגבל.
תחילה התכוונו השרים להטיל מגבלות על אזורים נרחבים יותר ועל ערים נוספות, אך הרשימה המקורית שהוגשה על-ידי משרד הבריאות צומצמה באופן ניכר בשל לחצי ראשי הערים. במהלך הדיונים אמר שר הביטחון בני גנץ כי "חייבים לדאוג במהירות לפיצוי לעסקים שייסגרו באזורים שאנחנו מגבילים. זה לא זמן למשחקים, עלינו להורות לדרגי העבודה לטפל בזה באופן מיידי".
על פי ההמלצה המקורית של משרד הבריאות, על הערים מודיעין עילית ורמלה היו אמורים להטיל סגר מלא, ואילו בלוד היו אמורים להאריך את הסגר הקיים ולהוסיף הגבלות על עוד שלוש שכונות.
2 צפייה בגלריה
מחסומים והגבלות בעיר לוד
מחסומים והגבלות בעיר לוד
מחסומים והגבלות בעיר לוד
(צילום: איתן אלחדז, TPS)
משרד הבריאות ביקש בתוכנית המקורית להטיל סגר גם על שכונת הר נוף בירושלים, אך בשל התנגדות של ראש העיר ירושלים משה ליאון - השכונה הזו כמו גם רמות ומעלות דפנה - הורדה מהרשימה.
בתוך כך, עיריית ביתר עילית קראה לתושביה שנדבקו לצאת מהעיר למלוניות הקורונה, וראש העיר הורה לרכוש אלפי ערכות מזון מיוחדות למשפחות החולים והמבודדים.
עיריית רמלה לא חיכתה להחלטת השרים, וכבר הודיעה אתמול אחר הצהריים כי הוחלט שלא יוטל סגר על שכונת עמישב. על פי העירייה, כך הוחלט לאחר הערכת מצב נוספת שהתקיימה בעירייה על ידי ראש העיר, מיכאל וידל, יחד עם נציגי משרד הבריאות, משטרת ישראל ופיקוד העורף.
עם זאת, כדי להימנע מסגר - על פי העירייה - הוחלט על כמה הגבלות ובהן הגברת האכיפה בנושא התקהלויות ועטיית מסכות, איסור שהייה במגרשי הספורט, בפארקים ובגינות ציבוריות, והפסקת הפעילות אחר הצהריים של הגיל השלישי ובני הנוער, לרבות מועדוניות ותנועות נוער.

פורסם לראשונה: 23:17, 09.07.20