בלון נפץ נחת ביישוב בעוטף עזה
(צילום: יריב חג'בי)

שעות לאחר שיותר מ-30 שריפות פרצו בכמה מוקדים ביישובי עוטף עזה כתוצאה מהפרחת בלוני תבערה, שאחד מהם אף הגיע עד באר שבע - ישראל הסתפקה בהטלת שורת סנקציות אמש (שני) על רצועת עזה.
שר הביטחון בני גנץ הודיע כי החל מהבוקר, מעבר כרם שלום ייסגר לכניסת סחורות למעט ציוד הומניטרי ודלקים. לפי מתאם פעולות הממשלה בשטחים, ההחלטה התקבלה בתום התייעצויות ביטחוניות בעקבות ההפרחה המסיבית של הבלונים שמפרה את הריבונות הישראלית, כפי שנכתב בהודעה.
עוד נמסר: "הפרחת בלוני התבערה והפרת השקט הביטחוני יפגעו בראש ובראשונה בתושבי רצועת עזה, בפיתוח הכלכלה ובניסיונות לשיפור המצב האזרחי של תושביה. צה"ל ומדינת ישראל יגיבו בתקיפות ובנוקשות לכל פגיעה בריבונותנו ובאזרחינו. חמאס נושא באחריות לכל הנעשה ברצועת עזה וממנה כלפי ישראל, והוא יישא בהשלכות לאלימות המופעלת כנגד אזרחי ישראל".
3 צפייה בגלריה
מעבר כרם שלום
מעבר כרם שלום
מעבר כרם שלום
(צילום: AFP)
מוקדם יותר, כאמור, השתוללו עשרות דליקות ביישובי העוטף, ואחר הצהריים פרצו שריפות בכמה אזורים בכיסופים. בשעות הבוקר פרצה שריפה ביער בארי ומרשות הטבע והגנים נמסר כי כ-400 דונם עלו באש. לא דווח על נפגעים, אך בקרב התושבים התעורר זעם.
"תופעת בלוני התבערה ובלוני הנפץ שחזרה לחיינו", אמרו בפורום ראשי הרשויות של עוטף עזה ושדרות, "ממחישה את המחיר הכבד שמשלמים תושבי עוטף עזה ושדרות, בהיעדר פתרון לעימות עם ארגוני הטרור בעזה.
3 צפייה בגלריה
מחבלים שולחים בלוני תבערה
מחבלים שולחים בלוני תבערה
מחבלים בעזה מפריחים בלוני תבערה
"השגרה שלנו מופרת שוב ושוב על-ידי פיצוצים מחרישי אוזניים, שריפות וירי רקטי על בסיס קבוע ומתמשך", הוסיפו. "כל אלו, בעיצומו של משבר בריאותי וכלכלי - שגם הוא נותן את אותותיו באזור".
בפורום ראשי הרשויות אמרו עוד: "דין בלון נפץ כדין רקטה. דין הפרחות של בלונים - כדין הסלמה ביטחונית. אנו דורשים מממשלת ישראל לשים את המחלוקות בצד ולהעמיד מענה בטחוני קבוע לעשרות אלפי תושבי עוטף עזה ושדרות".

מגעים לחידוש המענק הקטארי: הנייה מחפש הישג לקראת הבחירות

בתוך כך, גורמים פלסטינים אמרו ל-ynet כי מנהיג חמאס איסמעיל הנייה, השוהה בחודשים האחרונים בקטאר, פועל לחידושו ולהארכתו של המענק הקטארי, שעתיד להסתיים בחודש הבא, מתוך רצון שההישג יהיה רשום על שמו טרם הבחירות להנהגת חמאס - שצפויות להתקיים בחודשים הקרובים. המקורות ציינו כי הנייה מקווה שהישג זה ישפר משמעותית את סיכויו להיבחר לכהונה נוספת כמנהיג חמאס במאבק מול מתחרים פוטנציאלים אחרים כמו חאלד משעל, סאלח אל-עארורי ויחיא סינוואר.
3 צפייה בגלריה
מנהיג חמאס איסמעיל הנייה נפגש עם עיתונאים זרים בעזה
מנהיג חמאס איסמעיל הנייה נפגש עם עיתונאים זרים בעזה
מנסה לשפר את מצבו לקראת הבחירות להנהגת חמאס. הנייה
(צילום: AFP)
במקביל, דיווח העיתון הפלסטיני "אל-קודס" כי מתנהלים מגעים בין הנהגת חמאס ובכירים בקטאר על חידוש המענק הקטארי. גורמים פלסטינים מסרו לעיתון כי המגעים שמתנהלים הם להארכת המענק בכחצי שנה נוספת או שנה לכל היותר. אותם גורמים העריכו כי קטאר תסכים להאריך את המענק, אם כי בקרבם התעורר חשש שבשל סיוע החירום שהעניקה קטאר ללבנון בעקבות האסון בביירות - הוא לא יחודש.
בצל חידוש הפרחות בלוני התבערה, אמרו עוד הגורמים כי מתנהלים גם מגעים שמטרתם לחדש את הפרויקטים התשתיתיים ברצועת עזה. המגעים, לפי הדיווח, מתנהלים דרך המתווכים במנגנון המודיעין המצרי, קטאר, ושליח האו"ם ניקולאי מלאדנוב. כמו כן, הם שללו את האפשרות שתתפתח הסלמה חדשה חרף חילופי האש, התקיפות הישראליות והפרחות בלוני התבערה. הגורמים התייחסו גם לשיגור מטח הרקטות אתמול בבוקר ואמרו כי שיגורן לעבר הים נועד להעביר מסר, אך המתווכים השונים לא יאפשרו לחדש את המתיחות הביטחונית, במיוחד בשל העובדה שקיימת מתיחות כללית במרחב המזרח התיכון.
פורסם לראשונה: 23:39, 10.08.20