הוריקן "לורה" זורע הרס הבוקר בבניין בלואיזיאנה

סופת ההוריקן "לורה" הגיעה הבוקר (יום ה') ליבשה בדרום ארה"ב. "לורה", שהגיעה לשם כהוריקן בדרגה 4 ובהמשך נחלשה מעט להוריקן בדרגה 3, עדיין דרגה הרסנית למדי, היא הסופה החזקה ביותר שפקדה את ארה"ב השנה. הנקודה הראשונה ביבשה שבה פגעה הבוקר הסופה הייתה אזור קמרון שבלואיזיאנה, לא הרחק מהגבול עם טקסס, שגם בה היא צפויה לזרוע הרס. הסופה מביאה איתה רוחות של 240 קמ"ש, וכבר הבוקר מצאו עצמם כ-200 אלף בני אדם ללא חשמל.
כך נראתה אתמול "לורה" מתחנת החלל הבינלאומית

ארה"ב סופה הוריקן לורה בעת הפגיעה הראשונה ביבשה ב לואיזיאנה צילום לווייןארה"ב סופה הוריקן לורה בעת הפגיעה הראשונה ביבשה ב לואיזיאנה צילום לוויין
הסופה לורה בעת הגיעה ליבשה, היום
(צילום: EPA)
גשמים עזים ב לייק צ'ארלס לואיזיאנה הוריקן לורה סופה ארה"בגשמים עזים ב לייק צ'ארלס לואיזיאנה הוריקן לורה סופה ארה"ב
גשמים עזים בלייק צ'ארלס, לואיזיאנה
(צילום: AP)
ארה"ב סופה הוריקן לורה בניין ש נפגע בלילה לייק צ'רלס לואיזיאנהארה"ב סופה הוריקן לורה בניין ש נפגע בלילה לייק צ'רלס לואיזיאנה
בניין שחלונותיו נופצו בלייק צ'רלס
(צילום: AP)
ארה"ב סופה הוריקן לורה הרס ב בית בחוף ב לייק צ'רלס לואיזיאנהארה"ב סופה הוריקן לורה הרס ב בית בחוף ב לייק צ'רלס לואיזיאנה
בית שנפגע בחוף בלואיזיאנה. הים יציף
(צילום: AFP)
בארה"ב מגדירים את לורה "סופת הוריקן מפלצתית", והחזאים מזהירים שבאזורי החוף היא עלולה לגרום להצפות קטלניות עם מים בגובה של עד 6 מטרים. הסופה, שהתחזקה מאוד ביממה האחרונה, הגיעה לקמרון הסמוכה לגבול עם טקסס בסביבות השעה 1:00 בלילה שעון מקומי (9:00 שעון ישראל), והחזאים מזהירים שפגיעתה עלולה להיות קטסטרופלית.
הרוחות החזקות שמביאה איתה הסופה לורה עלולות לגרום לקריסת בניינים, לעקירת עצים ולהפיכת כלי רכב כאילו היו צעצועים. אם לא די בגלי הענק שהיא צפויה להביא איתה אל החוף, הסופה צפויה גם להמטיר בין 127 ל-254 מילמטרים של גשם על לואיזיאנה, טקסס ומיסיסיפי, ולהביא אליהן סופות טורנדו.
ארה"ב לואיזיאנה לייק צ'רלס הוריקן לורה סופהארה"ב לואיזיאנה לייק צ'רלס הוריקן לורה סופה
גשם כבד בלייק צ'רלס, לואיזיאנה, הבוקר
(צילום: AFP)
ארה"ב סופה הוריקן לורה עצים עקורים ב לייק צ'רלס לואיזיאנהארה"ב סופה הוריקן לורה עצים עקורים ב לייק צ'רלס לואיזיאנה
(צילום: AFP)
ארה"ב לואיזיאנה שעות לפני הגעת הוריקן לורה סופהארה"ב לואיזיאנה שעות לפני הגעת הוריקן לורה סופה
הצפות בלואיזיאנה כבר שעות לפני הגעת ההוריקן
(צילום: רויטרס)
פינוי והכנות ב לייק צ'ארלס לואיזיאנה לקראת הוריקן לורה סופה ארה"בפינוי והכנות ב לייק צ'ארלס לואיזיאנה לקראת הוריקן לורה סופה ארה"ב
פינוי והיערכות לקראת ההוריקן בלואיזיאנה
(צילום: AP)
מפת ארה"במפת ארה"ב
באזור שניצב במסלול הפגיעה הישירה של לורה גרים כארבעה מיליון בני אדם, אבל רובם מילאו את ההוראה שקיבלו ביומיים האחרונים להתפנות. עם זאת, יש מי שהחליטו לסרב. טרנט סבואה, בן 31, סיפר למשל שהוא ומשפחתו נשארים בבית: "עם ארבעה ילדים ו-100 חיות משק קשה להתפנות", הסביר. אמש קרא הנשיא דונלד טראמפ לתושבים באזורי החוף שבמסלול הסופה להישמע להוראות המומחים.
לפחות 150 בני אדם סירבו להתפנות ממחוז קמרון בלואיזיאנה, המקום הראשון שבו פגעה הסופה ביבשה. ההחלטה שלהם להישאר עלולה להתברר כקטלנית, משום שחזאים אומרים שהאזור כולו עלול להיות מוצף במי האוקיינוס. "זה מצב עצוב מאוד", אמרה הלילה אשלי בולר מהסוכנות המקומית לניהול אסונות. "עשינו כל מה שיכולנו כדי לשכנע אותם לעזוב".

עולם שמתפרק מחוץ לחלון

כבר בלילה (שעון ישראל), לפני שהחושך ירד על לואיזיאנה וטקסס, פורסמו ברשתות החברתיות סרטונים שבהם נראה גשם כבד בלייק צ'רלס שבלואיזיאנה, ורחובות סמוכים לחוף שם נראו מכוסים מים. כמה מצלמות אבטחה שהיו אמורות לתעד את ההוריקן באזור נפגעו מהרוחות העזות וחדלו מלתפקד.
ההצפות בלואיזיאנה לפני הגעת ההוריקן
(צילום: רויטרס)

נערכים ל הוריקן לורה סופה ב לייק צ'ארלס לואיזיאנה ארה"בנערכים ל הוריקן לורה סופה ב לייק צ'ארלס לואיזיאנה ארה"ב
אוטמים בתי עסק לקראת הגשמים וההצפות שתביא "לורה"
(צילום: AFP)
פינוי תושבים בפורט ארתור טקסס מפני הוריקן לורה סופה ארה"בפינוי תושבים בפורט ארתור טקסס מפני הוריקן לורה סופה ארה"ב
טראמפ ביקש: "הישמעו למומחים". הפינוי בארה"ב
(צילום: AFP)
פינוי והכנות ב לייק צ'ארלס לואיזיאנה לקראת הוריקן לורה סופה ארה"בפינוי והכנות ב לייק צ'ארלס לואיזיאנה לקראת הוריקן לורה סופה ארה"ב
(צילום: AP)
הבוקר, אחרי שהסופה הגיעה ליבשה, דיווחו ציידי-סופות שהגיעו לאזור על זכוכיות שנשברות ומתעופפות מכל עבר. כתב CNN מרטין סבידג' דיווח: "כל מה שאתה שומע זה רעש-שאגה כמו של מטוס, ועולם שמתפרק מחוץ לחלון שלך". הוא סיפר: "אנחנו נמצאים באזור מוגן, אז אנחנו לא מקבלים את כל עוצמת הפגיעה של הסערה, אבל עין הסערה ממש קרובה אלינו עכשיו ואפשר לשמוע המון דברים נחבטים שם בחשכה, והחשמל בא והולך". הוא העיד שהרוח חזקה כל כך עד שקשה לעמוד.
מכיוון שהסופה הגיעה ללואיזיאנה רק בשעת לילה, ברשויות מעריכים כי יעברו שעות עד שיתבררו ממדי הנזק הראשוני, כשהאור יעלה ומשימות חילוץ והצלה ייצאו לדרך.
סופת הוריקן בדרגה 4 היא סופה שיכולה להפוך אזורים נרחבים לבלתי ראויים למגורים בשבועות ובחודשים שאחרי הפגיעה ולמנוע אספקת חשמל למשך חודשים ארוכים. יש לזכור גם כי הסופה לורה פוקדת את לואיזיאנה וטקסס בשעה ששתי המדינות מתמודדות עם מגפת הקורונה ועם הצורך לשמור על ריחוק חברתי בין התושבים, בכלל זה במקלטים שבהם מגינים עליהם מפני הסופה.
הוריקן סופה לורה פוגעת בחופי הוואנה ב קובה ב -24 באוגוסטהוריקן סופה לורה פוגעת בחופי הוואנה ב קובה ב -24 באוגוסט
גלים ברוחות שהביאה הסופה לקובה קודם לכן השבוע
(צילום: רויטרס)
ההוריקן פוגע גם באחד המרכזים החשובים ביותר של ענף האנרגיה האמריקני. רוב מפעלי הנפט והגז הטבעי באזור שבו משתוללת הסופה הושבתו.
בדרכה לארה"ב כבר הספיקה לורה להרוג 24 בני אדם באי איספניולה, שבו שוכנות האיטי והרפובליקה הדומיניקנית. בהאיטי לבדה נהרגו 20 בני אדם. בשתי המדינות נרשמו הצפות גדולות והפסקות חשמל נרחבות.