שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  הושתלה זרוע ביונית הנעה בכח המחשבה

  ארבע שנים לאחר שהושתלה הזרוע הביונית לראשונה בקטוע ידיים, הותקן הפיתוח החדשני בגופה של קטועת יד מארה"ב. בכוח המחשבה היד מסתובבת ואוחזת בחפצים

  העתיד כבר כאן: לאחר שאיבדה את זרועה השמאלית בתאונת אופנוע, הושתלה בגופה של קלאודיה מיטשל היד הביונית, הפועלת בכוח המחשבה. היד מחוברת לשיירי סיבי עצב בחזה שהובילו לזרועה הקודמת.

   

   

   

  הפיתוח הדרמטי של המכון לשיקום בשיקאגו (RIC) החל לפני ארבע שנים, בסיפורו הטראגי של ג'סי סאליבן, עובד חברת החשמל האמריקנית אשר התחשמל במהלך עבודתו. ג'סי סבל מכוויות קשות בכל גופו, ולאחר ניתוחים רבים שעבר, נאלצו הרופאים לקטוע את שתי ידיו.

   

  אבל ג'סי לא ויתר: הוא לא רצה לאבד את התענוג שבלחבק את נכדיו. הודות לתקווה שאחזה בו, ויחד עם ד"ר טוד קויקן ממרכז השיקום בשיקגו, פותחה הזרוע הביונית, אחת ההמצאות המרתקות ביותר במאה העשרים ואחת.

   

  המדובר בזרוע אלקטרונית הדומה לזרוע אדם. הזרוע הזו יודעת לפעול כמעט כמו יד אנושית, לא רק בזכות התנועות המגוונות שביכולתה לבצע, אלא בזכות דרך הפעלתה: היא מחוברת לעצבים ושרירים בריאים שנותרו בגופו של קטוע הגפיים, ופועלת בכח המחשבה.

   

  וכך פועלת היד: הרופאים נוטלים עצבים שעברו בזרוע, ומעבירים אותם בניתוח - אל שרירי החזה. סיבי שריר אלה ממשיכים לגדול לתוך השרירים, כך שכשהמטופל חושב על סגירת היד, חלק משרירי החזה מתכווצים, האלקטרודות של היד הביונית מזהות את הפעילות בשריר החזה, ושולחות פקודה למחשב זעיר שבזרוע הביונית – לקמוץ את כף היד. כך למעשה מסוגלת היד לנוע לכל כיוון ולבצע תנועות פתיחה וסגירה של כף היד.

   

  הגירסה החדשה שהושתלה בגופה של מיטשל, משופרת בהרבה. מיטשל בת ה-26 יכולה עתה לקפל כביסה, לקלף ולאכול בננה, וגם להתרחץ. "לא האמנתי שאוכל לחזור לחיים רגילים" אמרה מיטשל, "עם הזרוע החדשה הצלחתי להיות פעילה יותר משיכולתי לשער".

   

  לדברי המפתחים, הזרוע תתאים להשתלה במאות חיילים אמריקאים קטועי ידיים. בשלב הבא הם מקווים למצוא דרך שבה יובילו סיבי העצב תחושות של חום, קור, לחץ וכאב מהיד הביונית אל מוחו של המשתמש.  

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מיטשל. מקפלת כביסה ואוכלת בננה
  צילום: רויטרס
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים