שתף קטע נבחר

ברק: עוקבים בדריכות אחרי סוריה ולבנון

שר הביטחון נשא דברים באזכרה באשקלון, במלאת 30 למותו של סמ"ר לירן בנאי. לצד המסר החד לסוריה, הוא שיגר גם אמירה מרגיעה: "המסר שלנו - לפיו פנינו לא למלחמה - נקלט בסוריה". לפני שעזב הבהיר ברק כי חמאס אחראי למותו של לירן, והוא שיידרש לשלם את המחיר

על רקע תרגיל העורף הגדול , ההתבטאויות מצד איראן והמתיחות מול סוריה , נמשכת שרשרת המסרים מירושלים לדמשק. שר הביטחון, אהוד ברק, שהשתתף אמש (יום ב') באזכרה במלאות 30 יום למותו של סמ"ר לירן בנאי ז"ל, חייל גבעתי שנהרג בפיצוץ מטען בגבול עזה, הבהיר למשתתפים: "אנחנו דרוכים, אנחנו עם העיניים חזק מאוד על הנעשה בלבנון ובסוריה".

 

בדברים שנשא באזכרה המשיך ברק בעניין המתיחות, ואמר: "עדיין קיימת רגישות מסוימת - אם בגלל שהם מאשימים אותנו בחיסול מורנייה, ואם בגלל ההתקפה שהייתה או לא הייתה - על פי פרסומים זרים - בקיץ שעבר. לא בכדי העברתי את המסר שישראל היא המדינה החזקה באזור".

 

לצד זאת חזר ברק על המסר המרגיע, שהועבר בימים האחרונים לסוריה והוסיף: "אין לנו שום עניין להילחם, ולמיטב הבנתי המסר הזה שלנו - שאין פנינו למלחמה - נקלט אצל הסורים".


ברק עם אביו של לירן, גיא, באזכרה (צילום: אריאל חרמוני)

 

סיפורה העצוב של משפחת בנאי, שבה לירן שימש כפה להוריו החירשים-אילמים, ריגש מדינה שלמה. לאזכרה, שנערכה בבית הכנסת "תורת משה" שבשכונת ברנע באשקלון, הגיע גם הרב הראשי הספרדי לישראל, שלמה עמאר. גם הרב נשא דברים לפני מאות האורחים - בהם חיילי פלוגתו של סמ"ר בנאי וכמה עשרות אילמים-חרשים, שצפו בתרגום הדברים לשפת הסימנים.

 

איום הרקטות עוד לא הוסר

כשהגיע שר הביטחון לאזכרה הוא התקבל באהדה רבה. הקהל הרב שהיה במקום התעקש ללחוץ את ידו. "אנו חיים פה בסביבה קשה, זה לא אירופה וגם לא אמריקה", אמר ברק מעל התיבה, "מי שלא

יעמוד על שלו, לא תהיה הזדמנות נוספת. כל עוד לא התקיים חזון הנביאים, וגר זאב עם כבש ונמר עם גדי ירבץ, כדאי שנהיה נמרים. לירן ז"ל וחבריו לגדוד צבר בגבעתי, הם הנמרים... כבר 60 שנה נגזר עלינו להיאבק בכל פעם מחדש, ובכל פעם מחדש ללכת אחרי הארונות. המאבק עוד לא תם".

 

מחוץ לבית הכנסת, סביב שולחנות סעודת המצווה שהתקיימה מתחת לכיפת השמיים, הרחיב ברק את המסר לתושבי אשקלון המודאגים מאיום רקטות הגראד: "אני לא חושב שאפשר לומר ביושר שזה נגמר. זה עוד לא נגמר. אבל, אנחנו נביא בסוף את השקט לשדרות, לעוטף עזה ולאשקלון. המאבק בטרור בעזה, לא הסתיים.

 

"את השקט היחסי אני זוקף למכה הקשה שהכינו בחמאס במבצע חורף חם. מסתבר שהם קיבלו מכה הרבה יותר כבדה מאשר חשבו בתחילה. אין לי ספק שגם הסגר על עזה השפיע. הוא כואב הרבה יותר ממה שנדמה תחילה. אבל - אסור להשלות את עצמנו, יהיו עוד ימי מבחן".

 

"חמאס ישלם את המחיר"

כשנשאל האם הנשיא מובארק ומצרים הם האחראים לשקט היחסי, השיב: "אין ספק שיש שיפור בפעילות המצרית נגד הברחות אמצעי הלחימה ופעילי הטרור בגבול. יש גם ירידה בפעילות של גורמי הטרור בסיני. חשוב להבין שהמצרים לא אהבו את מה שהם ראו ברפיח - אלפי פלסטינים שפרצו את הגבול לתוך שטחם. היום הם פועלים נגד זה. ובכל זאת, אני לא חושב שלמצרים החלק החשוב בשקט הזה".

 

לפני שיצא את בית הכנסת, חיבק ברק את האב גיא מוכה הצער, ועמד לידו בזמן תפילת ערבית. כשבחצר החלו לקפל את הכיסאות והשולחנות,

וכשבני המשפחה ליוו את ההורים השכולים ואת האחות ימית, התייחס ברק גם לאחריות של חמאס לפעילות הטרור מעזה: "החמאס אחראי לכל רקטה, לכל ירי וכל מטען חבלה, כמו זה שגרם למותו של לירן ז"ל ליד כיסופים.

 

"מבחינתי, החמאס אחראי גם לרקטות שנורו במוצאי שבת לאזור התעשייה באשקלון, ולקיבוצים מדרום לה. הוא הריבון בעזה, והוא זה שנדרש לשלם את המחיר. נמשיך לפעול נגדו", הדגיש בטרם חזר ללשכתו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברק עם אמו של לירן ז"ל
צילום: אריאל חרמוני
בנאי ז"ל. חמאס אשם
צילום: דובר צה"ל
כוחות בגבול
צילום: חגי אהרון
מומלצים