שתף קטע נבחר

ישראל: כ-1.2 מיליון סובלים מעודף כולסטרול

החברה הישראלית לטרשת עורקים מפרסמת היום נתונים חמורים על שכיחות עודף כולסטרול באוכלוסייה - אחד מגורמי הסיכון המרכזיים להתפתחות של מחלות לב ושבץ: מעל מיליון ישראלים סובלים מעודף כולסטרול, אך רק כשליש מהם מטופלים תרופתית

נתונים מדאיגים: כ-1.2 מיליון ישראלים סובלים מעודף כולסטרול בדם, אך רק כשליש מהם - כ-470 אלף איש - נוטלים טיפול תרופתי להורדת כולסטרול. כך עולה היום (ג') מנתונים שמפרסמת החברה הישראלית לטרשת עורקים לרגל יום המודעות הלאומי הראשון לנזקי הכולסטרול. 

 

מנתונים של האיגודים המקצועים לטרשת עורקים ולרפואת משפחה עולה כי שליש מהסובלים מעודף כולסטרול אינם מאוזנים ולא עומדים ביעדים שנקבעו. בנוסף, קרוב ל-50% מהחולים בסיכון גבוה (חולים שסובלים פרט לעודף כולסטרול גם ממחלות לב וכלי דם) אינם מאוזנים.  

 

"חולה לא מאוזן הוא פצצה מתקתקת"

עודף כולסטרול מהווה את אחד מגורמי הסיכון המרכזיים להתפתחות של מחלות לב ושבץ. במסגרת יום המודעות הוקם בשדרות ממילא בירושלים מיצג ענק המדמה בצורה אינטראקטיבית חסימה של עורק. העוברים והשבים יכלו להיכנס לתוך המיצג ולחזות כיצד נראה עורק חסום ומה משמעות החסימה. ביציאה מהמיצג הוזמנו המשתתפים לעבור בדיקת כולסטרול ואף ניתנה להם ההזדמנות להתייעץ עם רופא מומחה. 


"טיול" בתוך עורק ראשי חסום. מבקרים במיצג, היום (צילום: נועם מושקוביץ)

 

במיצג ביקרו הבוקר גם ראש עיריית ירושלים ניר ברקת וסגן שר הבריאות יעקב ליצמן, שקראו גם הם לציבור ללכת ולבדוק את מצב הכולסטרול שלהם על מנת למנוע סיבוכי מחלות בעתיד.   


המבקרים במיצג התייעצו גם עם מומחים (צילום: נועם מושקוביץ)

 

"חולה לא מאוזן הוא בבחינת פצצה מתקתקת שבכל רגע יכול ללקות בהתקף לב או שבץ", הסביר יו"ר החברה הישראלית לטרשת עורקים ומנהל מרכז הליפידים

בשיבא, פרופ' דרור חרץ, "טיפול נכון ובזמן מציל חיים ואנו רואים שלאורך השנים מאבק בכולסטרול הוא מאבק משתלם וחלה ירידה בתמותה. כמו בטיפול בלחץ דם, אנו רואים כי גם בכולסטרול טיפול תרופתי משולב מסייע הרבה יותר בהגעה לערכי המטרה המומלצים". 

 

לאחרונה פרסמו איגודי הרופאים המלצות טיפוליות עדכניות לטיפול בכולסטרול, ובהם ערכי מטרה חדשים מעודכנים על פי רמת הסיכון ללקות במחלת לב. על פי המלצות אלה, חולים בסיכון גבוה (כאלו הסובלים ממחלת לב, סוכרת או לקו בשבץ, או הסובלים מהצטברות של גורמי סיכון מרובים) צריכים להקפיד על רמת כולסטרול "רע" (LDL) פחותה מ-70 מ"ג לדצ"ל. הנמצאים בסיכון בינוני (שני גורמי סיכון ויותר) צריכים להקפיד על רמת LDL של פחות מ- 130, ורצוי פחות מ- 100 מ"ג לדצ"ל.  

 

הרופאים ממליצים על תזונה דלה בשומנים, פעילות גופנית לפרק זמן של 30 דקות ביום חמש פעמים בשבוע, וטיפול תרופתי, באם החולה עדיין לא מצליח להגיע לאיזון. 

 

בתוך כך, קופת חולים מאוחדת אישרה למבוטחיה הסובלים מעודף כולסטרול לקבל את התרופה ליפיטור להורדת כולסטרול כתרופת "קו ראשון". מדובר בתרופה הניתנת במסגרת סל התרופות רק למבוטחים ששימוש בסטטינים אחרים לא סייע להורדת רמת הכולסטרול שלהם. מבוטחי מאוחדת יוכלו לקבל מרשם לסטטין ליפיטור עוד לפני שהתנסו בתרופות אחרות. המהלך יחל בעוד חודש וחצי.


 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מעל מיליון ישראלים סובלים. אילוסטרציה
צילום: index open
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים