שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  חדש בישראל: מדחום אינפרא אדום ללא מגע

  המדחום החדשני מודד את החום בתוך חצי שנייה, הוא מדוייק ומאפשר לבדוק חום גם כשהילד ישן ללא כל מגע עם גופו

  מד החום המשוכלל בעולם מעתה גם אצלנו: באחרונה החל שיווקו של מדחום אינפרא אדום המאפשר מדידת חום של התינוק הילד והמבוגר ללא כל מגע. התשובה מתקבלת בתוך חצי שנייה והיא מדוייקת. באמצעות המדחום ניתן גם לבדוק חפצים כמו טמפרטורת בקבוקי פורמולות חלב.

   

  מדחום האינפרא אדום הוצג לראשונה בתחילת העשור הקודם בזמן מגיפת הסארס ולאחריה בעת מגיפת שפעת החזירים. מדי חומים כאלה הוצבו בשדות תעופה ברחבי העולם ואיפשרו למדוד את טמפרטורת הגוף של הנוסעים ללא כל מגע. מאז החל להתפתח שוק מדחומים אינפרא אדומים לשימוש ביתי ובאחרונה שיווק של אחד כזה הוחל בארצות הברית.

   


  מד-החום אינפרא אדום החדש. חצי שנייה ללא מגע

   

  הטכנולוגיה מבוססת על כך שגוף האדם, כמו גם עצמים שונים, פולטים אנרגיה אינפרא-אדומה. קרינה זו נקלטת במצלמת הגלאי ומתורגמת לטמפרטורה באמצעות חישוב מרחק המדידה מהעצם.

   

  על חום הגוף אחראי מרכז בקרת הטמפרטורה המצוי באיזור מוחי הקרוי היפותלמוס. בעת פעילות דלקתית בגוף, משנה ההיפותלמוס את וסת הטמפרטורה ומעלה את חום הגוף עד לרמה בה חיידקים ונגיפים מסויימים אינם יכולים להתקיים ולהתרבות.

   

  באותו זמן מתחילים להיווצר המוני נוגדנים חדשים הנשפכים אל זרם הדם כדי להגיע לפולשים הזרים. הנוגדנים הופכים את החיידקים או הנגיפים ל"טעימים" עבור המקרופאגים, סוג של תאי דם לבנים הטורפים את התאים הנגועים ומשמידים אותם באמצעות תאים אחרים מסוג T. נוגדנים אחרים ייצרו מערכת זיכרון שתהפוך את ההדבקה הבאה לקצרה וקלה יותר.

   

  המלחמה ממשיכה עם עוד מאות תהליכים שונים של מערכת החיסון המורכבת. כאמור, בתוך כך מעלה הגוף את הטמפרטורה ויוצר סביבה לא נוחה למחייתם של נגיפים וחיידקים. עליית החום מעלה את התצרוכת האנרגטית של הגוף, ולפיכך היא גורמת לנו להרגיש מותשים, עייפים ו"חולים". עם זאת - עליית החום כשלעצמה, עד 41 מעלות, אינה נחשבת לבעיה רפואית והיא אינה מסוכנת.

   

  עורר התעניינות גם בישראל

  כאמור החל באחרונה שיווקו של מדחום אינפרא אדום גם אצלנו מתוצרת חברת MediCare. מד-החום מאושר על ידי מינהל המזון והתרופות האמריקני ה-FDA ורשות התרופות האירופית. המכשיר נראה כברקוד אותו מכוונים למצח במרחק של 5 עד 10 ס"מ. בתוך חצי שנייה הוא מראה את הטמפרטורה.

   

  אין צורך לחטא את המכשיר ממדידה למדידה, ניתן לכייל אותו ולהתאימו למדי חום אחרים. בתוך חצי שנייה נראית הטמפרטורה המדוייקת על מסך ה-LCD שבמכשיר. במקרה של חום גבוה פולט המכשיר צליל התראה אותו ניתן לכוון על פי הטמפרטורה הרצויה. כך לדוגמא, ניתן להתאים את המכשיר שבטמפרטורה מעל 38.2 המכשיר יצפצף.

   

  המכשיר כבה אוטומטית לאחר 6 שניות, הוא פועל על סוללות ומאפשר לשמור עד 32 מדידות אחרונות בזיכרון. בזכות העובדה שאין צורך במגע, ובאמצעות מסך ה-LCD המואר, הוא מאפשר למדוד טמפרטורה גם כשהתינוק או הילד ישנים בחדר חשוך מבלי להעירם. מספר בתי חולים בישראל כבר רכשו את המכשיר והוא עורר התעניינות גם בקופות החולים השוקלות להכניסו לשימוש מהיר של רופאי הילדים.

   

  המכשיר הושאל למערכת ynet לבדיקתנו. במשך שבוע הוא נוסה על כ-100 תינוקות ילדים ומבוגרים, בתנאי טמפרטורת סביבה שונים ובהם חדר ממוזג והאוויר הצח והוא הושווה לטמפרטורה של מדחום לאוזן ומדחום דיגיטלי דרך הפה. המדידות הראו כי מד חום האינפרא אדום הצליח להשיג דיוק רב ועקביות במדידת הטמפרטורה. המכשיר משווק בישראל על ידי חברת צומת מדיקל, ועלותו 285 שקלים. ניתן להשיגו באמצעות אתר האינטרנט של החברה.

    

  מתעניינים בפיתוחים רפואיים חדשים? היכנסו לטכנומדיק

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים