שתף קטע נבחר

רב העיר צפת ייחקר על מכתב הרבנים: "לא אגיע"

הרב שמואל אליהו, שקרא לא למכור ולהשכיר דירות לערבים, זומן לחקירה במשטרת ירושלים. הוא נחשד בהסתה לגזענות. אליהו הודיע כי לא יתייצב לחקירה: "זכותי וחובתי לפסוק הלכה. לא אשחק לידי מערכת משפט שפועלת בצורה לא-שוויונית"

מכתב הרבנים עובר לפן הפלילי. לראשונה זומן לחקירה אחד מיוזמי המכתב, בו קראו רבנים לא למכור או להשכיר דירות לתושבים ערבים. רב העיר צפת, שמואל אליהו, זומן לחקירה במשטרה בעקבות המכתב שעורר תגובות קשות, אך הודיע היום (יום ו') כי לא יתייצב. הוא היה אמור להיחקר בחשד להסתה לגזענות.

 

הרב אליהו, שקרא לא להשכיר או למכור דירות למי שאינו יהודי, נקרא להתייצב ביום ראשון במגרש הרוסים בירושלים. ל-ynet אמר כי אין בכוונתו להגיע. "ביקשתי לברר אם גם דויד גרוסמן, יוסי שריד ושולמית אלוני, שהפגינו נגד התיישבות יהודים בשכונת שמעון הצדיק, נחקרו, אבל אמרו לי שלא", אמר הרב אליהו. "אם מאשימים אותי בגזענות ואותם לא - זו איפה ואיפה".

 

רב העיר צפת טען כי "זכותו וחובתו של רב לפסוק הלכה לשואליו. עשינו זאת בעבר ונעשה זאת גם בעתיד". הוא אמר כי "אין בכוונתו לשחק לידיים של מערכת משפט שפועלת בצורה לא-שוויונית". רבנים, עסקנים וחברי כנסת בציונות הדתית פועלים ביממה האחרונה בניסיון למנוע את החקירה.

 

חברי הכנסת יעקב כ"ץ (כצל'ה) ואורי אריאל (האיחוד הלאומי) גינו את "זימונם לחקירה של גדולי ישראל" ומחו נגד "רדיפת התורה והרבנים". לטענתם, "
ערך חופש הדיבור נעשק מתלמידי חכמים על ידי המשטרה והפרקליטות, משום שלדעתם הוא מגיע רק לאנשי אקדמיה רדיקלים ופוסט ציוניים, הקוראים שלא להשכיר בתים ליהודים בשכונות ערביות". חברם למפלגה, ח"כ מיכאל בן-ארי, קרא לרבנים שלא להופיע לחקירה. "אם הפרקליטות כל כך רוצה לחקור, שתתחיל מטיבי, זועבי והשמאלנים מהאקדמיה, שמסיתים נגד ישראל".

 

הפעם הקודמת: אליהו התנצל, כתב האישום בוטל

בתוך כך, כ-20 פעילות מארגון "ברית חושך לגרש", הפגינו בקריית מוצקין מול ביתה של הרבנית סטרנה דרוקמן, במחאה על מכתב הרבניות שעליו חתמה וקרא לבנות ישראל שלא לצאת עם בחורים ערבים. 

 

השבוע אמר הרב אליהו אמר כי אמנם יש מעמד של "גר תושב" בתורה, אך ל"אורחים" ולא "לערבים שמרגישים בעלי הבית". הוא תקף את מתנגדיו "הבורים" שמנופפים ב"ואהבת את הגר" ותהה: "זה נאמר על כל סודני? על כל מסתנן?".

 

מנהיגה של תנועת ש"ס, הרב עובדיה יוסף, סירב לחתום על המכתב והרב חיים דרוקמן הציג השבוע נוסח מרוכך ליוזמה המקורית. בכנס בו דיבר, התייחס הרב אליהו לאותם רבנים שהתנגדו למכתב: "יש לי ביקורת על התנהלותם. זכותם לחלוק, אבל הם מחלישים את המאבק. במקום לתקן פסיק פה ופסיק שם בניסוח, הם למעשה יוצאים נגד העניין העקרוני. כי הרי כולם בעד מדינה יהודית ולא בעד מדינת כל אזרחיה".

 

לפני ארבע שנים הוגש כתב אישום נגד אליהו, שאמר אחרי הפיגוע בצומת מירון ב-2002 כי הערבים הם "אויבי המדינה". הוא הואשם גם אז בעבירות של הסתה לגזענות, וקרא כבר באותה תקופה להרחיק את כל הסטודנטים הערבים מהמכללה ולא להשכיר להם דירות. עם זאת, אחרי מספר חודשים בוטל כתב האישום, לאחר שרב העיר צפת התחייב להתנצל בתקשורת.

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הידיעה השתתף יאיר אלטמן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב שמואל אליהו. "לא אתייצב"
צילום: אביהו שפירא
הרב עובדיה. סרב לחתום
צילום: גיא אסיאג
ח"כ אריאל. "חופש הדיבור נעשק"
צילום: דודי ועקנין
מומלצים