שתף קטע נבחר

החל החרם על תנובה: "החלטה שאינה במקומה"

החרם שהכריזה אגודת הסטודנטים בת"א על מוצרי תנובה החל הערב ב-18:30 ויימשך עד החגים, או עד שבתנובה יסכימו להוריד מחירים "הגיע הזמן לקצץ להם בשמנת". מנכ"ל תנובה אריק שור: "זה יפגע בעובדים ובסוף גם יגיע לחקלאים"

"חרם על תנובה עד החגים או עד שיסכימו להוריד מחירים", כך מצהירים חברי אגודת הסטודנטים בת"א בעמוד הפייסבוק של החרם שיזמו, שהחל באופן רשמי הערב (ב') ב-18:30. אחרי שהפגינו אתמול מול ביתה של יו"ר תנובה, זהבית כהן, הם קוראים שלא לקנות מוצרי חלב של תנובה וכן את המותגים סנפרוסט, מעדנות, אדום אדום, מאמא עוף, טירת צבי, אוליביה והרדוף – כולם בבעלות תנובה. לפי חברי האגודה, אל החרם הצטרפו כל אגודות הסטודנטים בארץ.

 

 

מחר (ג') יגיעו סטודנטים מאוניברסיטת ת"א לשני סניפי שופרסל וסניף מגה בעיר בת"א וברעננה. הסטודנטים יחלקו פליירים לנכנסים לסניפים, ויבקשו מהם להצטרף לחרם ולא לקנות מוצרים של תנובה.

 

במקביל תנובה יצאה היום במבצעים חדשים: בנוסף להגדלת אריזות החלב, הגבינה לבנה והקוטג', תנובה החלה למכור היום במבצע "המוצר השני ב-50%" את המוצרים: יופלה פרי ודיאט, גבינת עמק ארוזה, שקיות שוקו, מעדן תנובה וגבינות פיראוס.

 

אין עדיין ירידה משמעותית במכירות

את חברי הקבוצה, 10,000 במספר, זה לא מרגש. "..מאז ההשתלטות של קרן אייפקס על תנובה החברה מעלה מחירים רק בגלל שהיא יכולה, הגיע הזמן שהצרכנים ישמיעו קולם..." נכתב שם.

 

"אנחנו קוראים לכולכם להעדיף את החלופות: שטראוס, טרה ואחרות, על פני תנובה.. הניסיון מראה שבמידה ונצליח להוזיל את מוצרי החלב של תנובה – יתר הספקים יתיישרו לפי קו המחירים החדש שלהם!

 

"תנובה נוסדה בשנת 1926 על-ידי אנשי העלייה השנייה ובמשך עשרות שנים הייתה של הקיבוצים, המושבים, הרפתות אך בעיקר של העם. ב-2008 השתלטה קרן אייפקס על תנובה. מאז 2008, הרווחים של תנובה נמצאים בעלייה מתמדת. סך ההכנסות של תנובה ב-2010 עמדו על 1.9 מיליארד דולר, כשסך הכל 250 מיליון דולר נרשמו כרווח נקי. לכאורה אין בכך שום דבר רע, אלא שהצמיחה נעשית על חשבונו של הצרכן הישראלי. על חשבוננו. הגיע הזמן לקצץ להם בשמנת"!

  

האם החרם יצליח כמו החרם על גבינת הקוטג'? כרגע, הקבוצה קטנה, והגידול שלה יפה, אך נמוך יחסית לקצב הגידול המדהים של קבוצת החרם על הקוטג', שהגיעה בשיאה ליותר מ-60 אלף איש. ברשתות המזון מגה ומחסני כמעט חינם אמרו ל-ynet כי ביומיים האחרונים, רגע לפני החרם, לא הורגשה עדיין ירידה במכירות. רמי לוי מסר כי גם אצלו אין ירידה במכירות מוצרי תנובה, למעט בסניף ר"ג, שם יש ירידה של 6%-7%.

  

מנכ"ל תנובה: "מחאת הקוטג' היתה אותנטית"

"ההחלטה להחרים את תנובה אינה במקומה", אמר ל-ynet מנכ"ל תנובה, אריק שור. "בתור חברה ישראלית טהורה עם 8,500 עובדים שפרוסים ב-33 אתרים ברחבי הארץ, חברה ש-80% חומרי הגלם שלה נרכשים כאן, חברה שיומיום מגיעה ל-18 אלף נקודות מכירה ב-5:30 בבוקר, הרי אין מכולת שאין בה מוצרי תנובה; בתור חברה שכזאת ההחלטה לבוא ולהחרים אותנו אינה במקומה".

 

אתה חושב שהמחאה הזאת דומה למחאת הקוטג'?

 

"לא. הסיטואציה כעת שונה לחלוטין. מחאת הקוטג' היתה מחאה אותנטית שהביעה את כל התסכול על יוקר המחייה. אולם עכשיו, המחוקק והרגולטור יצא במהלכים עם ועדות טרכטנברג וקדמי, שמנסות לבדוק איך פותרים את הדבר הזה כי הוא לא פשוט. לכן זו סיטואציה שונה מאשר המצב לפני חודשיים, ואיני מבין איך מחרימים חברה מאוד ישראלית עוד לפני שגובשו מסקנות. זה יפגע בעובדים ובסוף גם יגיע לחקלאים".

 

איך אתם מתכוננים לחרם?

 

"הורדנו את מחיר הקוטג' מה שפגע בנו בעשרות מיליוני שקלים. יצאנו בשורה של מבצעים שמהווים פתרון זמני עד שיגיע הפתרון הכולל והמוצרים יהיו יותר זולים. אנחנו מייצרים פתרונות לטווח הקצר, ועובדים במקביל על הפתרון לטווח הארוך. אך תנובה לא יכולה לשאת על גבה את כל בעיות יוקר המחיה בישראל. אני בא ואומר עשינו רבות ואנחנו גם גם שותפים לכל פעילות רגולטורית. הנטל לא יכול להיות רק על כתפינו. אנחנו חושבים שפתרון יציב ורציני יהיה רק כזה שכולל את כל השותפים בשרשרת".

 

חושב שהחרם יצליח?

 

"קשה לי לחוות דעה. קשה להרגיש את זה בינתיים, כי הדיבור על החרם רק החל ביום-יומיים האחרונים. מערכת המבצעים שלנו נכונה בלי שום קשר למחאה. אנחנו גם לא חשים בירידה בנתח השוק, יש יציבות יחסית, אך אין ספק שזו תקופה מאתגרת".

 

למה לא הצעתם דיל לסטודנטים כמו שופרסל ?

 

"כי הבעיה רצינית. נכנסו אליה גורמים רציניים כבדי משקל שמבקשים לפתור אותה. היא לא ספורדית, נקודתית. לכן כל הפתרונות המהירים והספינים ימינה ושמאלה לא מתאימים כאן, ולא ניקח חלק בפתרון כזה. אנחנו חברה אחראית ורצינית שרוצה לתת פתרון שיחזיק מעמד לאורך זמן".

  

רן לבנה, יו"ר אגודת הסטודנטים של תל אביב מסר בתגובה: "אנו מעודדים מאוד מהסקר שקבע ש-68% מהציבור יתמוך בחרם על תנובה, ומחר נקיים משמרות מחאה בתל אביב. היום הפצנו ברשת החברתית פלייר הקורא להחרים את תנובה, ואנו קוראים לציבור להדפיס אותו ולהפיץ אותו לכל חבריהם ומכריהם. לא נקבל הוזלת מחירים שתפגע במגזר היצרני בישראל. לא הגיוני שהוזלת המחירים תבוא על חשבון הרפתנים, במקום לצמצם את רווחי תנובה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מותגי תנובה
איור: Kottage Bechor
מנכ"ל תנובה אריק שור "הורדת מחיר הקוטג' פגעה בנו בעשרות מיליוני ש'"
צילום: דנה קופל
משמרת המחאה אתמול מול ביתה של זהבית כהן, יו"ר תנובה
צילום: אסי כהן
אריק שור על שופרסל: "הפתרונות המהירים והספינים ימינה ושמאלה לא מתאימים כאן"
מומלצים