שתף קטע נבחר

מסתמן: תבוטל הקמת כפר הנופש בחוף בצת

בעקבות הוראת ראש מינהל מקרקעי ישראל החדש, נפתח מו"מ מול היזמים במטרה לבטל את תוכניותיהם בחוף המשמש אתר הטלה חשוב לצבי ים, תמורת פיצוי כספי. "אדם טבע ודין": "החלטה היסטורית ואמיצה". השר ארדן: "מקווה שראש המינהל ימשיך לתקן טעויות עבר שנעשו על חשבון הטבע והסביבה"

איום הבנייה מעל חוף בצת יוסר? מנהל מינהל מקרקעי ישראל החדש, בנצי ליברמן, הנחה את המינהל לנהל מו"מ עם היזמים שזכו במכרז להקמת כפר הנופש בחוף הטבעי, במטרה להשיב את הקרקע לציבור. ל-ynet נודע כי במקום נאספו פעילי סביבה ותושבים בצורה ספונטנית כדי לחגוג את הבשורות.

 

עוד על המאבק נגד הבנייה בבצת:

לא רק בבצת - מאבקים על שטחים פתוחים נוספים:

 

המינהל כבר הודיע בעבר כי יבטל את מכרז כפר הנופש, אך למרות זאת - התוכנית המשיכה להתקדם במוסדות התכנון. הנחייתו החדשה של ליברמן נמסרה לאור בקשה של השר להגנת הסביבה גלעד ארדן ובתמיכת שר השיכון אריאל אטיאס. אתמול (ג') נפגש היועץ המשפטי של המינהל, עו"ד יעקב קוינט, עם היזמים ודן איתם על תנאי השבת הקרקע למינהל.

 

מהמינהל נמסר, כי הושגו הסכמות לגבי מתווה הפשרה, לפיהן היזמים יקבלו פיצוי כספי בעד הוויתור על הקרקע והזכות לבנות במקום כפר נופש. המינהל יזמין שומה מהשמאי הממשלתי, שתתייחס לשווי המקרקעין, לצורך חישוב גובה הפיצוי ליזמים, ותועבר לתגובת היזמים.

 

אחד החופים הטבעיים החשובים בארץ

חוף בצת, שמדרום לראש הנקרה, נחשב לאחד החופים הטבעיים החשובים בארץ בשל היותו אתר הטלה לצבי ים. במכרז להקמת כפר הנופש בחוף, שנסגר בנובמבר 2007, זכתה חברת מקאפל בבעלותו של איש העסקים ג'קי בן זקן.

 

צילום: דנה גיא, החברה להגנת הטבע

 

 

תוכנית הפיתוח כוללת שלושה כפרי נופש ובהם חניון קמפינג גדול, שלושה מרכזים מסחריים, אגם מלאכותי, פארק שעשועי מים גדול וחוות סוסים בהיקף בנוי של עשרות אלפי מ"ר, וכן אפשרות עתידית לבנייה נוספת של מתחם תיירותי. היזמים טרם החלו בהכשרת השטח.

 

בשנים האחרונות מנהלים ועד הפעולה של תושבי הגליל המערבי, החברה להגנת הטבע ואדם טבע ודין, מאבק סביבתי נרחב כנגד הכוונה לבנות בחוף. בחודש אוגוסט האחרון הוקם מאהל מחאה בחוף כנגד התוכנית ובמהלך חול המועד התקיים במקום אירוע מחאה, בו השתתפו יותר מאלף איש. למעלה מ-28 אלף בני אדם כבר חתמו על עצומה הקוראת לביטול התוכנית.

 

גם השר ארדן נרתם למאבק נגד התוכנית ויזם פגישות עם המינהל בנסיון להביא לביטול המכרז מטעמי אי עמידה בלוחות זמנים. למרות שזכה להיענות לנושא מצד יו"ר מינהל מקרקעי ישראל לשעבר, ירון ביבי, בחודש יוני אישרה הוועדה המקומית לתכנון ובנייה את התקדמותה של התוכנית.

 

בעקבות זאת הגישו החברה להגנת הטבע, עמותת "אדם טבע ודין" ועמותת שלוש השקמים בצפון, ערעור לוועדה המחוזית צפון על ההחלטה. בערר ציינו הארגונים כי "התוכנית תפגע בטבע ותגזול מן הציבור את מעט החופים הטבעיים שעוד נותרו... כבר כיום זוכה כל תושב בישראל לחלק יחסי של כ-2.5 ס"מ חוף בלבד", נכתב בערר.

 

מהמינהל נמסר, כי ההחלטה התקבלה לאור הכרתו ברגישות הנופית של חוף בצת ובייחודיותו, על אף שהמכרז לכפר הנופש יצא כדין ועל פי תכנית שאושרה במוסדות התכנון.

 

ועכשיו: סמר, נחשולים והכנרת

השר ארדן בירך על החלטת המינהל לפעול לביטול תוכנית הפיתוח בחוף. "זהו יום משמח", מסר, "היום הוכח שהצלחת חוף פלמחים לא היתה מקרה בודד אלא היא מהפיכה מחשבתית שגורמי הממשלה בישראל עוברים, ואני מואד גאה על כך. אני מקווה שראש המינהל החדש ימשיך ויתקן טעויות עבר נוספות שנעשו במינהל על חשבון הטבע והסביבה, כמו שיווק חולות סמר לכרייה ופיתוח מוגזם של חופי הכנרת.

 

מהחברה להגנת הטבע נמסר, כי "אנחנו מברכים את יושב ראש המינהל הנכנס על הכיוון המסתמן בנוגע לכפר הנופש בחוף בצת. ליברמן הקשיב לרחשי לב הציבור והעדיף את טובת הציבור על פני טובת היזמים. אנחנו מקווים כי ליברמן יקשיב גם למחאה הנרחבת העולה בנוגע לחולות סמר ויפעל לביטול הכרייה בחולות".

 

עו"ד עמית ברכה, מנכ"ל עמותת "אדם טבע ודין" מסר בתגובה: "יש לברך את מנהל המינהל על החלטה ראשונה היסטורית ואמיצה. יש לקוות כי החלטה זו מבשרת שינוי מגמה בהתנהלות מנהל מקרקעי ישראל ושמירה על השטחים הפתוחים והסביבה החופית בישראל. 

 

"לפתחו של מנהל המינהל אתגרים נוספים בעתיד הקרוב ובהם הגנה על חופי הכנרת מפני פיתוח מואץ, שמירה על חולות סמר ועוד. אנו מקווים כי מר ליברמן ידבוק בקו סביבתי-ציבורי וידאג למנוע שיווק מכרזים חדשים מכוח תוכניות ישנות שאינן עולות בקנה אחד את המדיניות הסביבתית את עקרונות התכנון והפיתוח של ישראל נכון להיום".

 

ח"כ דב חנין (חד"ש), ויו"ר השדולה החברתית סביבתית בכנסת, בירך על החלטת המינהל לפעול להחזרת החוף לציבור. "שוב הוכח - מאבק ציבורי יכול לנצח", אמר, "זוהי חוליה נוספת בשרשרת של הישגים ציבוריים במאבק על חופי ישראל: מה שהתחלנו בפלמחים לפני שנה, נמשך בניצנים לפני חודש ובחוף בצת עכשיו. אני מקווה שכך יוסרו גם האיומים הנוספים על החופים שלנו ובראשם: האיומים על חופי נחשולים והבונים ועל חופי הכנרת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
משתתפים בהפנינג להצלת החוף
צילום: דב גרינבלט
חברי מאהל המחאה שהוקם בחוף
צילום: אלמוג ליטמן
מומלצים