שתף קטע נבחר

יש הסכם? הרבנות מונעת מרבני צהר לחתן

רבני צהר והשר מרגי הסכימו על הנפקת תעודות נישואים לארגון לפי צורכו - אלא שכעת הרבנות מהדקת אכיפת תקנה אחרת, המונעת מחלק ניכר של רבני הארגון לערוך חופות

אם לא דרך התעודות, דרך הרבנים: מועצת הרבנות הראשית ערכה היום (ג') ישיבה בנושא הרישום לנישואים ועריכת החופות על-ידי רבני צהר. על אף שבתום הישיבה הוחלט כי תוקם ועדה משותפת לרבנות ולצהר, שתדון בטענות הארגון לפיהן נמנעת מהם עריכת חופות משיקולים שאינם ענייניים, לעת עתה תימנע מחלק ניכר של רבני הארגון האפשרות לחתן זוגות.

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

בתום הישיבה הסוערת סיכמו הרבנים ביניהם כי עד שיפורסמו מסקנות הוועדה, תתוגבר אכיפת התקנות הקיימות, לפיהן רבני יישובים אינם מורשים להכיר בעורכי חופות שאינם עומדים בקריטריונים של הרבנות ואינם מופיעים ברשימה הסגורה שהיא מפרסמת.

 

חברי המועצה הסכימו פה אחד כי רב שיאפשר לאחד כזה לערוך חופות בתחום שבאחריותו - ועדת המשמעת תדון בעניינו ותוכל לנקוט צעדים מנהליים נגדו, עד כדי שלילת הרישיון לרישום נישואים. עניין הידוק הפיקוח והאכיפה על נושא זה אינו מופיע כהחלטה רשמית של ישיבת המועצה, אך גורם בה אישר ל-ynet שהדבר התקבל על ידי החברים ובכוונת הרבנות ליישמו בקרוב.

 

המשמעות של החלטה זו היא מכה לצהר, שכן הקרב שערכו לקבלת תעודות נישואים אמנם צלח - אך הרבנות חישקה אותם מכיוון חדש. עד כה, הרבנים דוד סתיו (שֹהם) ואלישיב קנוהל (גוש עציון) אישרו כל רב מחתן מרבני הארגון, גם אם לא עמד בקריטריונים של הרבנות. כעת נראה שהם לא יוכלו לעשות כן - וממילא לא יוכל הארגון לערוך את מספר החופות המבוקשות. 

 

"בקמפיין של צהר - חילול ה'"

את הישיבה ניהל יו"ר המועצה, הרב הראשי יונה מצגר, ובמהלכה השמיעו הרבנים ואנשי המשרד לשירותי דת טענות קשות נגד צהר והתנהלותו בפרשה. עיקר הביקורת היה על הקמפיין האגרסיבי, שבמסגרתו נראה היה כי הארגון מטיף מוסר לרבנות הממסדית, ו"בונה את עצמו על גבה".

 

לאמירות אלו היה שיקוף בהחלטת המועצה, שהביעה מחאה נגד ה"עלבונות" כלפי רבני ישראל שהיו בקמפיין הציבורי של צהר, ועל "חילול ה'" שנגרם ממנו, אך הצהירה כי לא תיגרר לעימות פומבי כדי שלא להחריף עוד את המצב.

 

למרות שבישיבה השתתפו לא רק חברי מועצת הרבנות, אלא גם רבנים נוספים - ובהם אלו שהיו אחראים לגיבוש הקריטריונים לעריכת חופות - נציגי צהר לא הוזמנו להשתתף בדיון שבעניינם. גורם ברבנות הסביר כי "רבנים אלו נמצאים בעיצומו של מאבק ציבורי, והיה חשש שיתעמתו בישיבה עם חברי המועצה ויגרמו לפיצוצה".

 

בעד פתיחת אזורי הנישואים

השר לענייני דתות, יעקב מרגי, סיפר בישיבה על השתלשלות העניניים בפרשה. הוא אמר כי לפני כמה חודשים החליט "לעשות סדר" בתחום רישום הנישואים, ובהוראת הרב הראשי עמאר החל לטפל תחילה ברישום העל-אזורי (כמו זה של רבני צהר), המנוגד לתקנות. לדבריו, זו הסיבה שבגללה הודיע לצהר שלא יספק להם עוד תעודות.

 

הוא סיפר על ההסכם שהתגבש עם צהר, ובישיבת המועצה התברר כי הרבנות הראשית לא תתנגד לפתרון הקבע העתידי - פתיחת אזורי הרישום, אם הדבר ייעשה באמצעות החוק שיזם ח"כ עתניאל שנלר. הרבנים אמרו כי לא יתערבו גם בפתרון הביניים – המשך אספקת תעודות הנישואים לארגון והעלמת עין מהרישום הארצי, משום שמדובר בעניין חוקי-פרוצדוראלי שאינו מעניינם.

 

בהתייחסו לסיכום עם צהר, העיר השר מרגי  בעוקצנות כי מצופה היה ששלל התנועות המקדשות את שלטון החוק יזעקו על מעשיו הלא-חוקיים, ויבקשו לערב

בעניין את בג"ץ ומבקר המדינה, אך במקרה זה הוכיחו כי הן נוהגות איפה ואיפה, כשהתייצבו לצד רבני צהר, בגלל מאבקם בחרדים, והתעלמו מההסדר הבעייתי שהושג למענם.

 

מארגון רבני צהר נמסר בתגובה: "אנו קוראים למועצת הרבנות הראשית שלא להסיט את הדיון לכבודם של רבנים אלו או אחרים ולהתמקד בעשייה להגברת הנישואים על פי ההלכה. הוכח בסקרים ובמחקרים רבים כי האפשרות לנישואים אזרחיים הולכת וגוברת בקרב הציבור החילוני, ומושפעת מהשפעת הזרם הליטאי על חלקים ברבנות הראשית ומפסילת כלל הרבנים מהציונות הדתית - כל זאת תוך הכפשה והוצאת שם רע למיזם הנישואין במשך שנים.

 

"יציאת הארגון לבקש את עזרת הציבור לסייע במניעת המיזם נעשתה לאחר שכלו כל הקיצין ומאמצים רבים שנמשכו שנים וכללו פנייה גם לרבנים הראשיים בבקשת עזרה. אנו מקווים שמועצת הרבנות הראשית תשמע את קריאתם של גדולי ישראל - הרבנים אריאל, דרוקמן ליכטנשטיין, מלמד ורבינוביץ' - להמשך קיומו של מיזם צהר לנישואין".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רבני צהר. שוב מוגבלים
צילום: גיל יוחנן
הרב מצגר. עלבונות מצד צהר
צילום: נעם מושקוביץ
מומלצים